Kara za brak ubezpieczenia OC wynosi 5600 zł. Kto może kontrolować kierowcę? Co grozi kierowcy, który spowodował wypadek bez ważnego OC?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Kara za brak ubezpieczenia OC wynosi 5600 zł. Kto może kontrolować kierowcę? Co grozi kierowcy, który spowodował wypadek bez ważnego OC?
Kara za brak ubezpieczenia OC wynosi 5600 zł. Kto może kontrolować kierowcę? Co grozi kierowcy, który spowodował wypadek bez ważnego OC? Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Udostępnij:
Brak ważnego ubezpieczenia OC może nas słono kosztować. Jeśli spowodujemy wypadek nie posiadając ważnego ubezpieczenia OC, suma niebezpiecznie może wzrosnąć. Sprawca bez OC będzie wtedy musiał opłacić naprawę uszkodzonego auta a także leczenie poszkodowanego lub poszkodowanych. Sumy idą wtedy nawet w setki tysięcy złotych.

Zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe w państwie należącym do UE dopóty, dopóki pojazd nie zostanie w należyty sposób wycofany z ruchu, zgodnie z przepisami prawa krajowego - orzekł 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oznacza to, że każdy właściciel musi posiadać ważną polisę OC, dopóki jego pojazd pozostaje zarejestrowany.

Szacuje się, że po polskich drogach porusza się nawet 200 tysięcy kierowców bez ważnego OC. Konsekwencje braku polisy OC mogą być bardzo dotkliwe. Warto o tym pamiętać.

Kto może sprawdzić, czy mamy ważne OC:

 • policja
 • straż graniczna
 • Inspekcja Transportu Drogowego (ITD)
 • organy celne
 • organy zajmujące się rejestracją pojazdów
 • Inspekcja Ochrony Środowiska
 • inne organy, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, którego posiadacz nie spełnił obowiązku ubezpieczenia:

 • samochody osobowe - równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2021 r. to 2800 zł)
 • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy - równowartość 3- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2021 r. to 2800 zł)
 • pozostałe pojazdy - równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2021 r. to 2800 zł)

Gradacja kary zależy od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym:

 • brak OC do 3 dni - 20 proc. pełnej opłaty karnej
 • brak OC od 4 do 14 dni - 50 proc. pełnej opłaty karnej
 • brak OC powyżej 14 dni - 100 proc. opłaty karnej

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2021 r. dla samochodów osobowych:

 • 100 proc. - 5 600 zł
 • 50 proc. - 2 800 zł
 • 20 proc. - 1 120 zł

UWAGA: Opłaty karne nie podlegają negocjacjom.

Zatem jeśli nie wpłaci się kary dobrowolnie, może ona być ściągana zgodnie z procedurami administracyjnymi przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

Na zapłatę kary za brak OC mamy 30 dni od daty odebrania wezwania do zapłaty.

UWAGA: Sprawca szkody, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, musi zwrócić świadczenie wypłacone osobie poszkodowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po wypłaceniu odszkodowania pokrzywdzonemu UFG występuje do sprawcy szkody i nieubezpieczonego posiadacza pojazdu lub gospodarstwa rolnego o zwrot tej sumy (tzw. regres).

Jeżeli dłużnik nie dotrzyma terminu spłaty lub nie zareaguje na otrzymane wezwanie - sprawa jest kierowana na drogę postępowania sądowego, a następnie postępowania egzekucyjnego.

Skierowanie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawy do sądu oznacza dla sprawcy szkody i posiadacza pojazdu/gospodarstwa konieczność poniesienia dodatkowych kosztów sądowych i odsetek.

Jeżeli po wyroku dłużnik nadal będzie się uchylać od spłaty zobowiązania w sprawie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, prowadzone przez komornika sądowego. Umorzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika (np. wobec czasowej niewypłacalności dłużnika) nie kończy postępowania windykacyjnego w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Egzekucja może być wszczynana wielokrotnie, aż do całkowitego zwrotu zasądzonych należności.

W szczególnych przypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może całkowicie odstąpić lub zmniejszyć wysokość kary, bądź przesunąć termin płatności lub rozłożyć ją na raty. Jeżeli chcemy odroczyć datę wpłacenia kary, we wniosku podajmy kiedy spodziewamy się poprawy sytuacji materialnej.

Wpłat z tytułu opłat karnych za brak OC należy dokonywać:

 • - w przypadku otrzymania wezwania - na wskazany, indywidualny numer rachunku
 • - w pozostałych przypadkach - korzystając z poniższego numeru rachunku bankowego CITI Bank Handlowy w Warszawie S.A. 86 1030 1508 0000 0005 0033 3057

Brak OC to nie tylko wysoka kara. Jeśli wypadek zostanie spowodowany przez osobę nie posiadającą ważnego OC, wtedy koszty jego obciążające mogą sięgać w dziesiątki i setki tysięcy. Wlicza się w to koszty napraw uszkodzonych samochodów, a jeśli są poszkodowane osoby, także ich leczenia.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Kara za brak ubezpieczenia OC wynosi 5600 zł. Kto może kontrolować kierowcę? Co grozi kierowcy, który spowodował wypadek bez ważnego OC? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie