Skąd pochodzą świąteczne drzewka? Odwiedź z nami plantację choinek!

SOR na Bielanach w Toruniu przez ostatni tydzień przyjmował pacjentów
SOR na Bielanach miał być nieczynny od 12 do 15 grudnia z uwagi na przenosiny do nowego budynku. Decyzji tej, w takiej formie, nie zaakceptował jednak ani sztab kryzysowy przy Urzędzie Wojewódzkim, ani Narodowy Fundusz Zdrowia. Zamknięciem SOR-u zaniepokojony był także Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu, który musiałby przejąć zadania szpitala na Bielanach.
- Oczekujemy zmiany Państwa niezgodnej z prawem decyzji oraz wprowadzenia takiej organizacji pracy przy zmianie lokalizacji SOR Waszego szpitala, aby, kierując się troską i bezpieczeństwem zdrowotnym pacjentów, zapewnić im warunki do udzielania świadczeń, których przejęcie przez nasz szpital z oczywistych powodów lokalowych i kadrowych nie jest możliwe - zwracał się do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu miejskim Sergiusz Sowiński.
Szpital na Bielanach ostatecznie przyjmował więc pacjentów wymagających nagłej pomocy, w stanie zagrożenia życia. Jednocześnie, w miarę możliwości, odbywała się przeprowadzka. - To, co można było zrobić, jeśli chodzi o przeniesienie oddziału bez konieczności ograniczenia przyjęć, zostało zrobione - mówił w rozmowie z Radiem Gra dr Janusz Mielcarek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Pozostała najtrudniejsza część, podczas której pacjenci nie mogą znajdować się na SOR-ze. - Nie jest możliwe jednoczesne funkcjonowanie dwóch SOR-ów, praca zarówno w starym, jak i nowym. Potrzebujemy czasu, żeby ten oddział sprawnie przenieść - mówił dr Mielcarek.
Warto zobaczyć
- Twoje dziecko ma ból gardła i mocny kaszel? Możesz mu pomóc już w domu!
- Rodzice katowali niemowlę? Wyszli z aresztu. Matka Remusia badana wariografem
- Pracowniku, nie czyść maszyny w biegu! Dramat w "Seni" w Brodnicy, ale nie tylko tam
- "Dodzwonić się do przychodni to cud". Sezon infekcyjny w Toruniu w pełni
Kiedy SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu ograniczy działalność?
Ostatecznie, po konsultacjach z Urzędem Wojewódzkim, udało się ustalić terminy ograniczenia działalności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w których pacjenci w stanie nagłego zagrożenia zdrowia będą transportowani przez karetki w pierwszej kolejności do szpitali ościennych. To wyznaczone godziny w trzech dniach roboczych:
- 16 grudnia (piątek), od godz. 8:00 do godz. 13:00
- 19 grudnia (poniedziałek), od godz. 8:00 do godz. 13:00
- 20 grudnia (wtorek), od godz. 8:00 do godz. 22:00.
- Przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli na zmaksymalizowanie wszystkich prac związanych z przenosinami wysokospecjalistycznej aparatury medycznej do nowego obiektu - tłumaczy "Nowościom" rzecznik.
16 i 19 grudnia szpital chce przenieść ruchome elementy wyposażenia oddziału, natomiast 20 grudnia w godz. 8:00-22:00 zaplanowane są prace przełączeniowe systemów komputerowych, relokacji komputerów oraz przeniesienie aparatury medycznej niezbędnej dla ratowania życia.
- 20 grudnia, we wskazanych godzinach, sprzęt ten nie byłby dostępny, bowiem szpital nie posiada podwójnej ilości aparatury medycznej, która mogłaby być użytkowana w jej zastępstwie - wyjaśnia dr Mielcarek.
Zespoły serwisowe są gotowe, by w maksymalnie jak najkrótszym czasie podjąć się przełączania komputerów oraz aparatury medycznej.
- Bardzo prosimy pacjentów, aby w tym czasie, a zwłaszcza 20 grudnia, nie zgłaszali się do naszego SOR-u. Bardzo prosimy o wyrozumiałość i współpracę, aby w jak najszybszym możliwym czasie wykonać niezbędne prace i móc przyjmować chorych już w nowej lokalizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - apeluje dr Mielcarek.
We wskazanych powyżej terminach w sytuacjach nagłych należy zgłaszać się do lekarza rodzinnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub do innego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ograniczenia nie dotyczą pacjentek ginekologicznych i położniczych oraz pacjentów planowych ze skierowaniem.
Polecamy
Oddziały w nowym miejscu
Nowoczesny SOR znajduje się w nowym budynku lecznicy, który, w ramach I etapu rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, jako ostatni zostanie oddany do użytku. Oprócz SOR-u działać tam blok operacyjny i inne oddziały.
Przypomnijmy, że w I etapie rozbudowy lecznicy powstał też m.in.
- wielopoziomowy garaż,
- szpital zakaźny,
- szpital psychiatryczny.