- Lepiej jest dać dziecku tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebuje, a na wszelki wypadek również kartę przedpłaconą - uważa Jarosław Sadowski, analityk Expandera. - Nie kosztuje zbyt wiele, ale może być bardzo użyteczna.
Nie jest to karta kredytowa ani powiązana z rachunkiem bankowym. Działa podobnie jak telefon na kartę.
Czytaj: Cash Back. Banki wolą, kiedy za zakupy zapłacimy kartą
Tata kupuje, synek dostaje - Można ją kupić w trzech bankach: BNP Paribas, BZ WBK i ING Banku Śląskim - wylicza Sadowski. - Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabył ją rodzic i przekazał dziecku.
Jedną z jej korzyści jest to, że w każdej chwili można na nią przelać dowolną kwotę. Przykładowo, gdy dziecko wyjeżdża, może być pusta. Jednak, kiedy zajdzie taka potrzeba, saldo można szybko uzupełnić o potrzebne pieniądze.
Przeczytaj: Kantory internetowe. Korzystamy z nich coraz częściej
Takie rozwiązanie może okazać się użyteczne, jeśli nie chcemy, aby nasza pociecha zbyt szybko roztrwoniła podarowane jej pieniądze. Jest to również dobre zabezpieczenie przed kradzieżą.
Z reguły właścicielem karty zostaje ten, kto się na niej podpisze. - Jednak musi mieć ukończone 13 lat - mówi Ewa Szerszeń z biura prasowego ING Banku Śląskiego. - Ponadto wymagamy, aby podpis na umowie o kartę złożył jej przyszły użytkownik.
Za wydanie karty przedpłacowej trzeba zapłacić od 15 do 25 złotych. - Nie ma natomiast opłaty comiesięcznej za użytkowanie - dodaje analityk Expandera. - Dodatkowym kosztem może być natomiast korzystanie z bankomatów.
Przykładowo, w BZ WBK - prowizja za wypłaty w kraju wynosi 5 złotych, za granicą - 10 złotych - podaje Radosław Różycki z tego banku.
Przeczytaj również: Jak zwiększyć zdolność kredytową w 2012 roku? Pierwszy krok: pozbądź się karty kredytowej!
Zakupy za minimum 20 zł Płacenie taką kartą, choćby za zakupy, jest bezpłatne. Niestety, nie w każdym sklepie znajduje się terminal, który to umożliwia. - Czasami sprzedawcy domagają się także zakupów za większą kwotę, najczęściej za minimum 20 złotych - twierdzi Bogusław Półtorak, główny ekonomista serwisu Bankier.pl.
- Podejmując decyzję o wyborze karty warto uwzględnić nie tylko koszt jej wydania, ale również późniejszego korzystania - kończy Sadowski.
