Kawa bydgoska z palarni kawy Lafaye to autorska, wyjątkowa mieszanka kaw typu arabica z Gwatemali i Rwandy. Została stworzona, aby podkreślić coraz prężniej rozwijające się w mieście nad Brdą kawowe rzemiosło.

Kawa bydgoska ma bogaty smak i jest niezwykle aromatyczna, dzięki połączeniu starannie dobranych ziaren arabiki. Łączy się tu delikatna kwasowość ziaren z Rwandy z posmakiem gorzkiego kakao, który charakteryzuje kawę uprawianą w Gwatemali. Dzięki takiemu połączeniu, smak kawy bydgoskiej jest idealnie zbalansowany.

O wyjątkowym smaku kawy bydgoskiej decyduje w największej mierze sposób jej palenia. Palarnia kawy Lafaye wykorzystuje w tym celu piec bębnowy, w którym wypala się kawę metodą mistrzowską. Metoda ta polega na wypalaniu kawy w temperaturze oscylującej w granicach 200 stopni Celsjusza przez około 17 minut i późniejszym chłodzeniu jej powietrzem, a nie wodą, jak dzieje się to w palarniach przemysłowych, produkujących kawę którą znamy z marketowych półek.

Kawa bydgoska
doskonale nadaje się do parzenia w różnymi metodami. Można zaparzyć ją w ekspresie automatycznym, kolbowym, czy przelewowym, ale także metodami alternatywnymi, takimi jak drip czy aeropres. Każdy z tych sposobów parzenia pozwala na wydobycie z ziaren kawy bydgoskiej wspaniałego smaku i aromatu.

Kawa bydgoska to najnowsza propozycja bydgoskiej palarni kawy Lafaye. Jest to firma rodzinna stworzona przez bydgoszczan, która działa już ponad dwa lata. Lafaye posiada jeden z najnowocześniejszych i największych na europejskim rynku piec typu bębnowego, który jednorazowo można zasypać aż 60 kilogramami zielonego ziarna kawy, a także własną linię do produkcji kapsułek wypełnionych świeżo mieloną kawą. Oznacza to, że dzienne możliwości produkcyjne palarni kawy Lafaye sięgają nawet 3 ton, a to pozwala jej planować dalszy, intensywny rozwój.

GŁOSOWANIE

Kawa Bydgoska, Lafaye Sp. z o.o.

SMS o treści: KAW.2 pod numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Klikaj >> Kawa Bydgoska

Nasze Dobre 2018