Zaczęło się podobnie jak w większości kół ospodyń.- Kobiety uczestniczyły w kursach krawiecki, hafciarskich , kulinarnych i innych. KGW zajmowało się rozprowadzaniem piskląt, pasz dla gospodyń . Organizowane były wycieczki po Polsce, pielgrzymki do miejsc sakralnych, kolonie i obozy dla dzieci - wymienia.
20 lat przerwy
Wraz z nastaniem lat 90. w Polsce wiele kół zawiesza działalność. Chwilowo KGW są niemodne. Ale po upływie 2 dekad, koła wracają do łask, do życia wraca także to w Czemlewie. 8 marca 2010 roku zostaje reaktywowane z inicjatywy ówczesnego sołtysa Stanisława Armknecht. - Od tamtej pory w Kole Gospodyń Wiejskich Czemlewo zrzeszonych jest 19 kobiet,może ta liczba nie powala z nóg, ale osiągnięcia mamy ogromne jak na Naszą Wieś - uważa Beata Niedziela.
Szeroka współpraca
- Od początku reaktywacji Koło ściśle współpracuje z Urzędem Gminy Dąbrowa Chełmińska z Wójtem Gminy oraz z Gminną Radą Kobiet, mamy zawarte porozumienie współpracy z powstałym w 2012 r. Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej. Trzykrotnie byliśmy na podium konkursu na Markę Lokalną Zakola Dolnej Wisły. W 2013 r. otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie kulinarnym podczas „Impresji kulturalno - kulinarnych” w Koronowie. Potrawy przygotowane przez Panie z Naszego koła są zilustrowane i opisane w albumie „Swojskie specjały powiatu bydgoskiego” Corocznie aktywnie uczestniczymy w Jarmarku Zakola Dolnej Wisły organizowanym w pobliskim Czarżu. Wystawiamy się na dożynkach gminnych, festynach sołeckich, wspomagamy działalność Rady Sołeckiej, niesiemy pomoc podczas organizacji imprez integracyjnych sołectwa takich jak dzień dziecka, mecz o puchar Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska organizowany z okazji Dnia Ojca, itp. Od niedawna nasze panie aktywnie uczestniczą w przygotowaniu prezentacji sołectwa na Sołtysiadę organizowaną przez Ostromecko i jak do tej pory corocznie zgarniamy najwyższą ilość punktów - wymienia liczne działania przewodnicząca KGW Czemlewo.
To nadal nie koniec. W ubiegłym roku koło nawiązało kontakt z Przelewickim Stowarzyszeniem „Bo jak nie my to kto” (założonym przez mieszkańców Przelewic pod Stargardem Szczecińskim) i w kwietniu 2015 panie reprezentowały gościnnie Gminę Dąbrowa Chełmińska podczas Folwarku Przelewickiego.
KGW Czemlewo jest uczestnikiem plebiscytu "Gazety Pomorskiej" na najpopularniejsze koło gospodyń wiejskich w całym województwie. Wyróżnimy KGW w każdym powiecie i nagrodzimy te z największą liczbą głosów w województwie kujawsko-pomorskim. Więcej na ten temat: