Zobacz wideo: Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków drogowych.
[xlink[17e6d78e-c812-8934-69ee-0038120b6d16,e1cb742e-c7da-24af-92fc-2968c71b53cf[/xlink]
Z taką rzeczywistością zderzyło się w naszym regionie prawie 600 kierowców. Tylu odbywa teraz kary za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji i jest to mniej więcej stała wartość w ostatnich latach – jedni wychodzą po odbyciu kar, inni tam trafiają. Z tej statystyki wynika jedna smutna prawidłowość – tak jak kierowcy szaleli na drogach tak szaleją. Jak pili i ćpali tak piją i ćpają, i zabijają niewinnych ludzi albo odpowiadają za to, że resztę życia spędzą na wózku inwalidzkim.
Pytanie jest zatem takie, czy ci, którzy trafiają za kraty, zyskują jakąś refleksję nad tym, co zrobili? Czy pobyt za murami nie jest li tylko w miarę sprawiedliwą karą, a poza tym zmarnowaniem czasu?
Czas na przemyślenia
- Osadzeni realizują w naszych zakładach karnych i aresztach śledczych programy psychokorekcyjne i edukacyjne dla sprawców przestępstw drogowych. Zajęcia mają wpłynąć na ich refleksję – zapewnia kpt. Agnieszka Wolmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy (okręg obejmuje jednostki w całym woj. kujawsko-pomorskim i w powiecie chojnickim).
W ramach przygotowań do Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (oficjalnie obchodzony był na całym świecie w ostatnią niedzielę) prowadzone były prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i spotów filmowych, które mają uzmysłowić osadzonym, że tragedia może dotknąć każdego z nas. Wystarczy ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja i zmienia się całe dotychczasowe życie.
Więźniowie opowiadają o sobie
W Zakładzie Karnym w Bydgoszczy- Fordonie prowadzony jest program resocjalizacyjny pn. "Piłeś, nie jedź!". Kilka lat temu wraz z Fundację Sztuka Wyboru i we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko- Pomorskiego rozpoczęto kampanię „Trzeźwe serce”, która zakłada zmianę świadomości społecznej wobec kierujących pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych.
To też może Cię zainteresować
Fundacja zrealizowała na terenie fordońskiej jednostki profilaktyczny materiał filmowy z udziałem skazanych za przestępstwa drogowe. Wykorzystano w nim wywiady z więźniami. Teraz film służy do szkoleń i debat.
W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prowadzony jest program "Prosta droga". Programy resocjalizacyjne odbywają się również w zakładach karnych w Inowrocławiu, Koronowie, Potulicach i Włocławku, a także w oddziałach zewnętrznych w Toruniu i Chojnicach.
To są wstrząsające historie
W Zakładzie Karnym Nr 1 w Grudziądzu realizowane są dwa programy psychokorekcyjne pn. "Włącz myślenie" oraz "Trzeźwi na drodze". W ubiegłym roku osadzeni z grudziądzkiej "jedynki" wzięli udział projekcie profilaktycznym realizowanym przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
To też może Cię zainteresować
- Wstrząsające historie młodych ludzi, którzy znaleźli się za murami więzienia to konsekwencje złych wyborów jakich dokonywali w życiu. Wielu zdarzeniom mogli zapobiec. Doświadczenia osadzonych są przestrogą dla młodych kierowców w produkowanym przez KCB Ruchu Drogowego filmie profilaktycznym. Skazani swoich błędów już nie cofną, ale dzieląc się własnym doświadczeniem mogą zapobiec kolejnym tragediom – wyjaśnia pani kapitan.
W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2491 osób, w Kujawsko-Pomorskiem było 133 ofiar śmiertelnych.
