- Lecimy do Paryża w poniedziałek, ale przygotowania cały czas trwają. Trenujemy, by wypaść jak najlepiej - podkreśla Grażyna Chochliuk. Jest ona trenerką Klaudii, a jednocześnie opiekunem gdyż sportsmenka jest osobą niedosłyszącą, a także zmagającą się z niepełnosprawnością ruchową.
26 sierpnia wieczorem panie wraz z grupą pozostałych lekkoatletów zameldują się w wiosce olimpijskiej. - Kolejnego dnia mamy zaplanowany trening, gdyż mamy już zagwarantowany dostęp do obiektów. W związku z tym, że start Klaudii jest 5 września będziemy mogły jeszcze do tego czasu każdy dzień wykorzystać na treningi - wyjaśnia Grażyna Chochliuk.
Jeszcze przed wylotem do Paryża na paraolimpiadę, z kulomiotką, trenerką i wiceprezesem GKS Olimpia spotkał się wiceprezydent Grudziądza, Tomasz Smolarek. - Życzymy Klaudii medalu. Będziemy trzymali kciuki, aby poszło lepiej niż w Tokio - podkreśla wiceprezydent Smolarek.
Trenerka: "To bardzo pracowita zawodniczka. Jest dobrze przygotowana"
- Jeśli będziemy mieć piąte miejsce, gdyż do Paryża przyjeżdżają najlepsze kulomiotki z całego świata, to będzie bardzo dobrze. Każdy wynik powyżej będzie super, a medal to byłoby już idealnie - odpowiada Grażyna Chochliuk. - Dodam, że prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego nie nakłada na zawodników wielkiej presji kierując się zasadą, że mają krótko mówiąc "robić swoje". I dodaje: - Klaudia jest bardzo dobrze przygotowana. To pracowita zawodniczka.

Jak podkreśla Grażyna Chochliuk, dla niepełnosprawnych zawodników sportowa walka o medale na paraolimpiadzie to jedno, ale wyjazd na zawody, igrzyska to rodzaj rehabilitacji społecznej. - Dla nich to takie okno na świat. Oni muszą sobie radzić w poruszaniu się po wiosce olimpijskiej, a także podczas innych wyjazdów na różne mistrzostwa. To też poznawanie nowych ludzi, zakątków świata i kultury - wylicza Grażyna Chochliuk.
Klaudia Maliszewska ma 32 lata. Jest rodowitą grudziądzanką, córką paraolimpijczyka, złotego medalisty z Seulu w podnoszeniu ciężarów i brązowego medalisty w lekkiej atletyce, Mirosława Maliszewskiego. Zaczęła trenować gdy miała 13 lat. Zaczęła od lekkiej atletyki i po przygodzie z biegami wybrała pchnięcie kulą.
Najważniejsze sukcesy Klaudii:
MŚ 2017 Londyn – brązowy medal w pchnięciu kulą;
ME 2018 Berlin – srebrny medal w pchnięciu kulą;
ME 2021 Bydgoszcz – brązowy medal w pchnięciu kulą
Wiceprezydent Smolarek: - Klaudia to żywy przykład, że niepełnosprawni mogą zdobywać najwyższe sportowe trofea
Tomasz Smolarek, wiceprezydent Grudziądza wręczył podczas spotkania zarówno Klaudii jak i trenerce gadżety związane z Grudziądzem. - Wyjazd Klaudii na paraolimpiadę, to świetny impuls dla innych niepełnosprawnych, którzy być może wahają się, wstydzą aby wyjść z domu i trenować, zdobywać najwyższe laury i medale. Klaudia to żywy przykład, że tak właśnie może być - podkreśla wiceprezydent Smolarek. I zachęca: - Olimpia jest otwarta i czeka na każdego niepełnosprawnego, który chciałby spróbować swoich sił w sporcie. To przyjazny klub gwarantujący dobrą atmosferę i kadrę szkoleniową z najwyższej półki.
Rodzina i znajomi Klaudii zostają w Grudziądzu i tutaj wspólnie przez telewizorami będą jej kibicować. Redakcja Gazety Pomorskiej z Grudziądza także trzyma kciuki i życzy powodzenia!
