Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub radnych Nowej Lewicy z Włocławka złożył 59 wniosków do budżetu miasta na 2023 rok

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Radni Nowej Lewicy z Włocławka do budżetu miasta na 2023 rok, zgłosili 59 wniosków.
Radni Nowej Lewicy z Włocławka do budżetu miasta na 2023 rok, zgłosili 59 wniosków. Wojciech Alabrudziński
Włocławski klub radnych Nowej Lewicy do budżetu miasta na 2023 rok zgłosił 59 wniosków. Wśród propozycji znalazły się między innymi: budowa miejskiego grzebowiska dla zwierząt, przedłużenie bulwarów i przebudowa placu Wolności, wpisanie do budżetu budowy trzeciego mostu przez Wisłę, budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Nie brakuje tez wniosków dotyczących ulic i chodników.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Radni do 30 września 2022 roku mieli czas na złożenie na złożenie wniosków do budżetu miasta na 2023 rok. Włocławski klub radnych Nowej Lewicy do przyszłorocznego budżetu miasta zgłosił 59 propozycji, które powstały po konsultacjach i spotkaniach z mieszkańcami. Radni zaznaczają, że są wśród nich zarówno inwestycje duże, jak i mniejsze lokalnej społeczności, ale z ich perspektywy są istotne.

Podczas konferencji prezentującej wnioski, przewodniczący Rady Miasta Włocławek - Piotr Kowal zaznaczył, że przyszły rok będzie szczególny ze względu na duże skoki cen we wszystkich obszarach.

- Dziś trudno przewidzieć, jak te skoki cenowe będą kształtowały nasz budżet, ale podstawy tego, co chcemy zrobić, musimy przyjąć – mówił radny Piotr Kowal.

Takie inwestycje zgłosił klub radnych Nowej Lewicy z Włocławka do budżetu 2023

Radny zwrócił między innymi uwagę na inwestycje, które powstają z dofinansowaniem i mają na celu ograniczenie kosztów funkcjonowania miasta. Jako przykład podał kontynuację programu rozbudowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach administracji publicznej. Dodał, iż liczy na to, że w przyszłym oku na wspomnianą inwestycję znajdą się pieniądze.

- Uważamy, że należy zabezpieczyć środki na przygotowanie procesu budowy elektrociepłowni, niezależnie od tego, w jakiej formule byłaby budowana – czy przy udziale środków zewnętrznych, czy w partnerstwie publiczno-prywatnym. Jest to niewątpliwie jedna z tych inwestycji, która z jednej strony przyczyni się do rozwiązania problemów rosnących cen za zagospodarowanie odpadów, a w dalszej części pozwoli nam uzyskać tanią i bezpieczną pod względem ekologicznym energię – mówił Piotr Kowal, dodając że inwestycja będzie rozłożona na dłuższy czas.

Radni Nowej Lewicy stawiają na remonty dróg i chodników

Wśród propozycji złożonych przez włocławskich radnych Nowej Lewicy do budżetu na 2023 rok, znalazły się także wnioski dotyczące remontów chodników i ulic, m.in. Budowa trasy średnicowej łączącej ulicę Toruńską z Obwodową. Zamieszczono także wniosek dotyczący budowy miejskiego grzebowiska dla zwierząt. Pojawiły się też projekty dotyczące placów zabaw, rozbudowy systemu miejskiego monitoringu (w tym również na cmentarzu) w celu poprawy bezpieczeństwa w mieście. Spośród większych projektów, znalazł się m. in. wniosek dotyczący zabezpieczenia funduszy na dokumentację dotyczącą przebudowy placu Wolności.

- Nie tak dawno rozgorzała dyskusja w temacie tego, czy pomnik na pl. Wolności usuwać, czy nie. Odchodząc od kwestii historycznych, z powodu tego, że przebudowa placu prędzej, czy później nastąpi, uważamy że póki co należy nie angażować środków na ten cel, bo najpierw trzeba przygotować koncepcję – i o to będziemy wnioskować – dodał Piotr Kowal.

Budżet na 2023 rok – racjonalne wydatki i oszczędności

Radna Joanna Hofman-Kupisz zaznaczyła między innymi, że z racji tego, iż czasy są obecnie bardzo trudne, istotne jest to, żeby w pierwszej kolejności doprowadzić do końca zadania, które nie zostały zrealizowane w 2022 roku. Dodała też, by skupić się na infrastrukturze - bieżących remontach ulic i chodników.

Do sytuacji na rynku i rosnących cen, m.in. energii i węgla, odniósł się także radny Stanisław Wawrzonkoski. Zaznaczył, że przyszłoroczny budżet, niezależenie od tego – ile tych wniosków złożą kluby radnych, musi cechować się wielką racjonalnością wydatków i oszczędnością na każdym kroku - tam, gdzie jest to możliwe.

- Musi cechować się przede wszystkim zabezpieczeniem najpilniejszych potrzeb dla mieszkańców, to jest ciepło, ciepła woda, prawidłowe funkcjonowanie gospodarki komunalnej wraz z odbiorem odpadów, utrzymanie należytej czystości miasta, prawidłowe funkcjonowanie szkół i przedszkoli – mówił Stanisław Wawrzonkoski. - Mówiąc o racjonalności wydatków kierujemy się tym, żeby w pierwszym rzędzie zabezpieczyć potrzeby, o których mówiłem, a przy konstruowaniu naszych planów najpierw skończyć zaczęte inwestycje, a z nowych rozpocząć te, które są w dużej mierze dofinansowane ze środków zewnętrznych. Dopiero w trzeciej kolejności realizować inwestycje z naszych środków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska