Koalicja PO-PiS? Zobacz, kto rządzi w powiatach naszego regionu!

dz
Powiatem inowrocławskim rządzi szeroka koalicja radnych. Nie ma w niej PiS Dominik Fijałkowski
W jednych powiatach kontynuacja, w innych - całkowita zmiana władzy. Powstały też koalicje, które na wyższych szczeblach samorządu uznawano za niemożliwie.

W jednych powiatach kontynuacja, w innych - całkowita zmiana władzy. Powstały też koalicje, które na wyższych szczeblach samorządu uznawano za niemożliwie.

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem pierwszych sesji w samorządzie. Kto rządzi w powiatach naszego regionu po ostatnich wyborach samorządowych? Jakie pozawiązywały się koalicje? - sprawdzili reporterzy oddziałów "Gazety Pomorskiej".

Tu jest zmiana

Rewolucję w powiecie toruńskim zapowiadał już wynik wyborów do rady powiatowej. Choć najwięcej głosów otrzymała związana z PO Koalicja dla Powiatu, to tak się one rozłożyły, że to PiS wprowadził ma najwięcej radnych - 7 w 23-osobowej radzie. KdP i Obywatelski Komitet Samorządowy mają po 6 mandatów. Czworo przedstawicieli wprowadziło związane z PSL Przymierze Samorządowe.

Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY][/a

Sojusz KdP i PiS był nieprawdopodobny, więc decydujące było, z kim zwiąże się Obywatelski Komitet Samorządowy z Markiem Olszewskim, do niedawna wójtem gminy Lubicz na czele. Wspierał go Kazimierz Kaczmarek, były wójt gminy Wielka Nieszawka.

Po pierwszych głosowaniach okazało się rządzące powiatem w poprzedniej kadencji KdP i PS znalazły się w opozycji, a karty rozdaje PiS wspólnie z OKS. Starostą został Marek Olszewski. Zastąpił Mirosława Graczyka, który swoją funkcję pełnił 12 lat. Przewodniczącym rady powiatu został Paweł Polikowski zgłoszony przez PiS. Koalicji dla Powiatu nie udało się też zdobyć fotela wiceprzewodniczącego.

Także w powiecie aleksandrowskim władzę przejęła nowa koalicja.Tworzą ją radni Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna (6 mandatów) oraz PiS (5 mandatów). Starosta minionej kadencji, Dariusz Wochna, reprezentujący PSL, musiał ustąpić Lidii Zwierzchowskiej. W tajnym głosowaniu wygrała 11:6. Nowym wicestarostą został Adam Potaczek (PiS). Przewodniczącym rady powiatu - Arkadiusz Świątkowski (PO).


KW podsumowało wybory samorządowe. W II turze głosowało 48,83 proc. uprawnionych.
[xlink]134ab321-4fe8-62ac-95fe-df0120a575a2,05fa0759-b510-bcc0-803a-7cab9c1be366

Wykluczyli PiS

Najbliższe pięć lat powiatem inowrocławskim rządzić będzie szeroka koalicja: KO Platforma.Nowoczesna, PSL, Porozumienie Ryszarda Brejzy i SLD. W 27-osobowej Radzie Powiatu Inowrocławskiego mają 19 mandatów. Pozostałe 8 mandatów obsadzili radni z list PiS.

Zgodnie z umową koalicyjną, na starostę wybrano Wisławę Pawłowską (PO). Jej zastępcą został dotychczasowy starosta, Tadeusz Majewski z PSL. Natomiast dotychczasowy wicestarosta z SLD został etatowym członkiem zarządu. Funkcja przewodniczącego radzie powiatu przypadła PO (Marek Gerus), a jednym z zastępców - dotychczasowy przewodniczący (PSL).

W powiecie golubsko-dobrzyńskim powstała koalicja PSL (6 mandatów)-SLD (2 mandaty) i Uczciwy Powiat (3 mandaty).
Poza nią pozostał PiS (4 mandaty) i Porozumienie Samorządowe (2 mandaty). Starostą został Franciszek Gutowski z PSL, a wice - Danuta Malecka (Uczciwy Powiat). W zarządzie 2 osoby są z PSL, 1 z SLD.
Na przewodniczącego rady został wybrany Andrzej Grabowski (PSL), dotychczasowy długoletni burmistrz Kowalewa Pomorskiego.

Jedynym ugrupowaniem bez władzy w powiecie bydgoskim jest PiS. Koalicja ugrupowań samorządowych, która rządziła powiatem w poprzedniej kadencji, zdobyła łącznie 11 mandatów na 23 miejsca w radzie. Zdecydowano się na współpracę z Koalicją Obywatelską (7 mandatów). Pozostał ten sam starosta i jego zastępca.

W Radzie Powiatu Sępoleńskiego** PiS, które zdobyło 5 mandatów (tyle samo, co KO PO.N) jest w opozycji. Porozumiały się pozostałe ugrupowania (Przymierze dla Krajny, PSL i KO), mające w sumie 12 radnych.
Starostą pozostał Jarosław Tadych.

Tu rządzi PSL, tam PiS z koalicjantem

PSL niepodzielnie rządzi w powiecie lipnowskim. Ma starostę (tego samego, Krzysztofa Baranowskiego), wice oraz dwóch z trzech członków zarządu. Trzecie stanowisko obsadziło PO. Z PSL jest też przewodnicząca rady powiatu w Lipnie - Anna Smużewska. W 19-osobowej radzie 10 mandatów zdobyło PSL. 6 radnych jest z PiS, 2 z Koalicji Obywatelskiej i 1 z SLD Lewica Razem.

Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]

Starostą radziejowskim pozostał Jarosław Kołtuniak z koalicji PO.N, a przewodniczącą rady - Sylwia Kubiak (PSL). Wicestarosta i wszyscy członkowie zarządu są z PiS. W nowej radzie powiatu po 5 mandatów ma PiS i PSL, 2- KO PO.N, 4 - Wspólnota Samorządowa Przyszłość i 1 - lewica.

W powiecie nakielskim były przymiarki, by zwycięskie ugrupowanie Razem dla powiatu nakielskiego weszło w koalicję z PiS, ale po wstępnych rozmowach wycofano się. Nowym starostą nakielskim został Tadeusz Sobol (Razem dla powiatu nakielskiego) a Tomasz Miłowski (PSL) - jego zastępcą.

To efekt szerokiej koalicji zawiązanej w radzie powiatu, w skład której weszli: zwycięska lista Razem dla powiatu nakielskiego, PSL, Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna i radny niezależny. Jest nim Zbigniew Sabaciński z Szubina, który w wyborach startował z listy PiS, a teraz dołączył do koalicji. I to jego radni wybrali przewodniczącym Rady Powiatu Nakielskiego.

Ślubowanie na pierwszej sesji powiatu rypińskiego Karolina Rokitnicka

PiS i Zgoda zbudowali koalicję w powiecie rypińskim. PiS zdobył 8 mandatów, drugi koalicjant - 4. Z pozostałych mandatów 3 przypadły PSL, po 1 Koalicji Obywatelskiej i SLD.
Na starostę wybrano osobę spoza rady - Jarosława Sochackiego, radnego miejskiego Rypina, reprezentującego PiS. Wicestarosta też jest z PiS, a członkami zarządu 1 osoba z PiS i dwie ze Zgody. Radzie szefuje radny ze Zgody Krzysztof Cegłowski.

W powiecie brodnickim, w tegorocznych wyborach samorządowych - 8 na 19 mandatów zdobyli przedstawiciele PSL. Do większości zabrakło zaledwie dwóch głosów. Oficjalnie o koalicjach się nie mówi, ale przewodniczącym rady został Roman Pytlasiński z PSL. Dostał 10 głosów.

PiS ma 5 reprezentantów. Pozostałe mandaty przypadły 3 listom samorządowym. Samorządowa i jednego Postaw na Rozwój.
Starosta ma być wybrany na sesji 4 grudnia.

Zmiana starosty nastąpiła w powiecie grudziądzkim. Odchodzącego na emeryturę Edmunda Korgola (PSL) zastąpił Adam Olejnik ("Wspólny powiat"). W głosowaniu pokonał Marka Szczepanowskiego, dotychczasowego wicestarostę. Wicestarostą został Jan Kowarowski. Przewodniczącą rady powiatu wybrano Marzenę Dembek. Ta trójka to reprezentanci koalicji Wspólny Powiat i Międzygminnego Porozumienia Samorządowego, która ma 10 mandatów.

Zostali na stanowiskach

Powiatem tucholskim rządzi koalicja 10 radnych: Razem dla powiatu tucholskiego, Wspólny powiat tucholski 2018, KO i Porozumienie Samorządowe dla powiatu tucholskiego. Starosta i wice utrzymali funkcje.

W powiecie chełmińskim koalicję zawiązały: Twoje Chełmno Twój Powiat 2001, Forum Samorzadowe Powiatu Chełmno oraz Koalicja Obywatelska. Także tu nie zmieniono starosty ani jego zastępcy.

W powiecie żnińskim, choć nowe komitety głosiły rewolucję, niezmiennie rządzi i starostą znów jest Zbigniew Jaszczuk. Startował z Forum Samorządowego "Pałuki" - komitetu, który nieoficjalnie skupia byłych członków bądź sympatyków m.in. lewicy i PO. FS Pałuki, z koalicjantem PSL, ma większość w radzie powiatu, co rządzącym daje 5-letnią stabilizację.

W powiecie chojnickim rządzi koalicja KO PO.N, Bezpartyjni Samorządowcy i Powiatowe Forum Samorządowe. Umowę podpisało 13 z 14 radnych. Dotychczasowy starosta Stanisław Skaja został etatowym członkiem zarządu, a na starostę wybrano Marka Szczepańskiego, byłego wicestarostę.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wszedłem na stronę tych obrad . Co mnie zaskoczyło wypowiedź jednego pana , który stwierdził że w czasie przerwy coś tam uzgodniono ? Myślałem i jestem tego pewny bo to Rząd Polski wprowadził obowiązek monitorowania obrad sesji i wszelkich ustaleń w czasie sesji na sali sesyjnej tak aby nie było żadnych wątpliwości co do wyboru i podjętych uchwał. Jestem pewny że Pan Wojewoda lub Sąd Administracyjny na podstawie nowych przepisów Rządowych niezawistnie zwróci na to uwagę .

G
Gość

A mnie zdziwiło i dziwi zachowanie niektórych radnych w gminie Koronowo . Chodzi o wybory przewodniczącego rady . Zanim przystąpili do głosowania prawnik ratusza zapoznał wszystkich obecnych z zasadami wyboru i nikt nie protestował . Wybrano komisje skrutacyjną a potem zaczęli głosować po oddaniu głosów okazało się ze nikt nie uzyskał wyniku do objęcia tego stanowiska a ratuszowy prawnik potwierdził nie przyjęcie uchwały . Jeden z radnych, który stracił stanowisko burmistrza zaczął nagle protestować chciał od prawnika szczegółowego wyjaśnienia zasad wyborów , przed wyborem nie wniósł żadnych uwag był pewny wygranej ale los sprawił inaczej, ogłoszono 10 minut przerwy nerwowy radny latał po wszystkich pomieszczeniach tak długo że przerwa trwała prawie 1 godzinę prawnik i paru radnych zachowywał się podobnie. Po godzinie jeden z komisji skrutacyjnej ogłosił że jego zdaniem jako przewodniczącego tej komisji wygrał radny Stanisław Gliszczynski oboje panowie byli z tego samego ugrupowania Ziemia Koronowska ale drugi radny z komisji skrutacyjnej zgłosił sprzeciw do tego inni radni z ugrupowania Koronowo Budzi się zgłosili sprzeciw . Osoba prowadząca najstarszy radny był bez radny. Nagle wstał prawnik i potrzedl do prowadzącego mówiąc jak wybrała komisja skrutacyjna radnego to proszę tak podać do wiadomości i kropka niech wojewoda czy kto tam potem się martwi . Ku zaskoczeniu jedna osoba obcokrajowiec podniosła rękę i ogłasza że na znak takich wyborów w proteście chce opuścić sale . Nie spodobało się to radnemu , to przegrany burmistrz , ktory nie uzyskał odpowiednią ilość głosów i głośno powiedział. Proszę niech pan wyjdzie jak najszybciej i najlepiej pojedzie prost do Berlina . Na sali zawrzało a pan z Niemiec umotywował wyjście mówiąc można wnosić poprawki do uchwały ale prawnie naniesione i przegłosowane na nowo komisja skrutacyjna przeliczyła głosy a prawnik powiedział wyraźnie państwo nie podjęli uchwały nie chce uczestniczyć w czym z czym się nie mogę zgodzić dlatego wole wyjść i wyszedł . A radny ubrał łańcuch i jako przewodniczący rady zdaniem kolegi z komisji rewizyjnej poprowadził dalej sesję. Sprawdziłem w internecie wszystko wskazuje na to ze radni z ugrupowania Koronowo budzi się mieli rację sprzeciwiając się takimi zmianami na które nie mieli wpływu i nie zostali poinformowani wcześniej.Co do tego pana z Niemiec który opuścił salę jest mi przykro że człowiek który był 12 lat burmistrzem kazał temu Niemcowi prost do Berlina jechać ? Bo ten nie chciał być świadkiem korytarzowych wyborów i dziwnych zmian w głosowaniu jakie ogłoszono bez konfrontacji z radnymi . Proszę Państwa o głos w tej dziwnej tajemniczej sprawy wyborów w Koronowie dodam że
nowo wybrany Burmistrz nie mógł zabrać głosu bo do zaprzysiężenia musiał zdać mandat radnego a jeszcze oficjalnie nie był burmistrzem bo przysięgę złożył na końcu . W internecie znalazłem wiele wypowiedzi które wskazują na błędy w wyborze przewodniczącego rady bo prawdopodobnie po stwierdzeniu przez prawnika nie podjęcia uchwały powinien on i komisja wnieść poprawki do uchwały i radni powinni je zatwierdzić lub nie i ponownie powtórzyć głosowanie dlatego proszę o Psndtwa opinię .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3