
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer**
Dobrze wiem, że mój służbowy ubiór budzi respekt u mężczyzn, ale jest mi z tym całkiem dobrze - zdradza nam pani Marzena, która jest rzeczniczką komendanta miejskiego policji w Grudziądzu.
Jako funkcjonariuszka pracuje od 20 lat. Trafiła do policji zaraz po studiach i tak już zostało. Skończyła prawo na UMK w Toruniu, a później również Akademię Służb Wewnętrznych w Warszawie.
Przeczytaj również: Jak kobiety radzą sobie w roli policjantki? [wideo]
My kobiety tak już mamy!
- Tata pracował w tym zawodzie.W domu dużo o nim opowiadał. Chętnie go słuchałam i może dlatego poszłam w jego ślady. Oczywiście, nie jest mi łatwo, bo po ciężkiej i stresującej pracy idę do domu, gdzie czeka mnie kolejny etat: obiad, pranie, sprzątanie. Ale my kobiety tak już mamy, co jest niezależne od zawodu - twierdzi pani nadkomisarz. Dodaje, że w Grudziądzu jest 227 policjantów i 26 policjantek.
Małgorzata Worek, od 2006 roku strażniczka miejska z Bydgoszczy, jedyna przewodniczka psa w tej służbie, również nie zamieniłaby swojej roboty na inną: - Opiekuję się moim czworonożnym przyjacielem odkąd skończył dwa miesiące. To była decyzja komendanta. Dobra! Po licznych szkoleniach, we wrześniu zeszłego roku wyszliśmy z psem na ulicę. Zabezpieczamy imprezy, choćby mecze Zawiszy, ale wtedy jesteśmy w grupie i mamy siedem psów. Nie boję się! Pracuję w niedziele, nocki i święta, ale moja rodzina już się przyzwyczaiła. Nie żałuję swojego wyboru!
W Straży Miejskiej w Bydgoszczy pracuje 184 mężczyzn i 19 kobiet.
Małgorzata Spychalska z Izby Celnej w Bydgoszczy jest specjalistką od postępowań akcyzowych: - Już to budzi respekt, mundur nie robi więc żadnej różnicy - opowiada. - Tutaj wszyscy w nich chodzimy, połowa z nas to mężczyźni, połowa kobiety. Czuję się spełniona zawodowo i, co ciekawe, cała moja rodzina kocha mundur: mąż i brat są żołnierzami, brat pracuje w służbie więziennej, ja celnej.
Pilotki i pirotechniczki
Pilotki w Straży Granicznej, funkcjonariuszki Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, pirotechniczki w Biurze Ochrony Rządu, dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych i zastępów Państwowej Straży Pożarnej - m.in. na takich stanowiskach pracują kobiety w formacjach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
W szeregach MSW służy ponad 19 tys. pań. Najwięcej, bo aż 14 tys. 529 jest ich w policji. Stanowią niemal 15 proc. wszystkich funkcjonariuszy.
Oznacza to, że co siódmy funkcjonariusz policji w Polsce jest kobietą. Ponadto np. jest nią również co czwarty pogranicznik.
Wiele funkcjonariuszek Straży Granicznej uprawia wyczynowo sport. Wśród nich jest m.in. mistrzyni Europy w karate kyokushin.