Kobiety tańczą w Walentynki w przestrzeni miast, by okazać solidarność i wsparcie wobec wszystkich kobiet doświadczających przemocy. Spolszczona nazwa działania brzmi „Nazywam się miliard”. Ponieważ jak powiedziała pomysłodawczyni kampanii, Eve Ensler - Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu.
W Toruniu kobiety spotykają się 14 lutego o godzinie 17:30 i tańczą przygotowany układ pod pomnikiem Kopernika. Każda osoba zainteresowana dołączeniem do układu tanecznego jest mile widziana na bezpłatnych próbach, które odbywają się w Klubie Sobótka przy ul. Wojska Polskiego 43/45. Najbliższe spotkanie zaplanowano na 9 lutego na godzinę 14:30. Kolejne godziny będą ustalane z zainteresowanymi osobami. Organizatorkami działania w naszym mieście są Toruńskie Dziewuchy, zaś ogólnopolski koordynator to Fundacja Feminoteka.
Przemoc wobec kobiet w Polsce nadal stanowi duży problem. Na przykład to ofiara musi dowodzić, że została zgwałcona, aby udowodnić winę gwałciciela, a nie oskarżony – czy miał zgodę na zbliżenie.
Dlatego hasło akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland w 2019 brzmi „Tylko TAK oznacza zgodę”, podkreślając, że seks bez wyraźnej zgody to gwałt.
Rodzice i uczniowie nie chcą likwidacji szkoły w Sławkowie
Ponadto akcji towarzyszyć będzie debata „Toruńskie Dziewuchy pytają o przemoc domową”. Dyskusja odbędzie się 19 lutego o godz. 18:00 w kawiarni Wejściówka (Plac Teatralny 1). - Chcemy dowiedzieć się, jak możemy pomagać ofiarom przemocy domowej, gdzie mogą znaleźć pomoc i wsparcie – mówią organizatorki.
W debacie udział wezmą radca prawny Łukasz Sobolewski, przedstawicielka Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Rozwiązywania Problemów Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Toruniu, przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Toruniu oraz przedstawicielka Biura ds. Profilaktyki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Przemocy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Czego wstydzą się kobiety? Aktorki i psycholog dyskutują.