Kociewie to kraina dawnych obyczajów, także gwary, która w powiecie świeckim ma szczęście być żarliwie promowana. Przyczynia się do tego np. Gertruda Woźnicka, szefowa "Rychławiaków". O ciągłości tradycji, możliwej dzięki jej utrwalaniu, mówi też poetka Bożena Ronowska, koordynator Kociew-skiego Roku Kongresowego na terenie powiatu świeckiego. Podjęła się ona wzmocnienia tożsamości kulturowej mieszkańców Kociewia, m.in. dzięki konkursom, konferencjom i kiermaszom kociewskich książek. Pomocna będzie też zabawa w formie kociewskiego jarmarku, który odbędzie się 29 maja na Dużym Rynku w Świeciu.
Dla wszystkich kociewiaków
"Gazeta Pomorska", jako patron prasowy Kociewskiego Roku Kongresowego, zachęca do udziału w konkursie poetyckim, który ruszył 10 lutego. Może w nim uczestniczyć każdy mieszkaniec Kociewia. Termin zgłaszania prac mija z końcem kwietnia. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej: [email protected].
Wolę "Ciemnogród"
Będą tam także informacje o konkursie "Młodzi dla Kociewia", którego celem jest uhonorowanie młodzieży działającej na rzecz tego kulturowego obszaru. Można już zgłaszać osoby, które wyróżniły się w tej dziedzinie. Robi to np. znany podróżnik Wojciech Cejrowski, który urodził się w Elblągu. Przynależność do Kociewia mocno podkreśla w swoich programach. Promuje w nich tradycyjne poglądy, ironicznie określając je Ciemnogrodem. Kociewie uczynił jego stolicą, dlatego często odwiedzał je z kamerą, by pokazać tradycyjny styl życia, kontrastujący z "Jasnogrodem", który - wg Cejrowskiego - uosabia nowy, mniej wartościowy światopogląd.