Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje w sprawie przebiegu obwodnicy Brześcia Kujawskiego. Mieszkańcy Guźlina nie chcą obwodnicy przed swoimi domami

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Którędy przebiegać będzie obwodnica Brześcia Kujawskiego? Są już proponowane warianty. Mieszkańcy Gużlina są przeciwko jednemu z nich.

W Brześciu Kujawskim odbyło się już pierwsze spotkanie informacyjne w sprawie opracowania projektowego obwodnicy Brześcia Kujawskiego. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad oraz Biura Projektów Trakt, króremu zlecone zostało opracowanie projektowe. Podczas spotkania mieszkańcy mogli zapoznać się z proponowanymi wariantami przebiegu obwodnicy, jak również wyrazić w ankietach opinie na temat preferencji dotyczącej przebiegu drogi.

Co wynika ze spotkania? Mieszkańcy Gużlina są przeciwko jednemu z wariantów przebiegu obwodnicy, który zakłada, że droga będzie budowana przez środek osady. Zwłaszcza, że wieś ta ostatnio bardzo się rozbudowała. I okazuje się, że tuż przed nowymi domami miałaby biec obwodnica. - Wariant drugi zakłada, że obwodnica biegłaby przez pola - mówi uczestnik spotkania. - I ten wariant z mojego punktu widzenia jest sensowniejszy.

Mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat wariantu przebiegu drogi w ankietach. Dodajmy, że zaprojektowane zostały dwa zasadnicze warianty przebiegu planowanej obwodnicy z dodatkową możliwością łączenia obydwu wariantów. Początkowo obydwa warianty zakładają przebieg obwodnicy przez tereny niezabudowane. W dalszym odcinku w wariancie drugim droga omija budynki zlokalizowane w Rzadkiej Woli oraz w Guźlinie. Dodatkowo dla wariantu pierwszego ma być wykonane dodatkowe połączenie celu ominięcia zabudowań w Guźlinie.

Początek obwodnicy Brześcia Kujawskiego ma być zlokalizowany w ciągu drogi krajowej nr 62 po zachodniej stronie miasta, koniec zaś łączyć się z droga krajową nr 62 w miejscowości Pikutkowo na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Brzeskiej Strefy Gospodarczej.
Na jakim etapie są obecnie przygotowania do budowy obwodnicy? Jak poinformował nas Tomasz Chymkowski, burmistrz Brześcia Kujawskiego, to etap wykonywania projektu, a konkretnie studium techniczno ekonomiczno środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla dwóch wariantów proponowanej obwodnicy.
Wybór wariantu do realizacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2024 roku. Wykonanie inwestycji planowane jest na lata 2025-2030.
Przypomnijmy, że obwodnica Brześcia Kujawskiego zostanie zbudowana w ramach "Programu budowy 100 obwodnic".

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska