Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Czy można jeździć na rowerze? Co oznacza zakaz wychodzenia z domu? Można spacerować lub biegać? 27.03.2020

D
Czy można wyjść na spacer i iść do lasu? Czy można biegać? Wszystkie informacje na www.gov.pl.
Czy można wyjść na spacer i iść do lasu? Czy można biegać? Wszystkie informacje na www.gov.pl. Czy można jeździć na rowerze, kiedy szaleje koronawirus? fot. Pixabay
Koronawirus w Polsce niepokoi coraz bardziej. Czy można jeździć na rowerze po nowych ograniczeniach w poruszaniu się po Polsce? Rząd Mateusza Morawieckiego zmienia zasady przemieszczania się po kraju. Czy można wyjść na spacer, kiedy wzrasta liczba zakażeń SARS-CoV-2 i rośnie liczba zgonów spowodowanych COVID-19? Co oznacza zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnego powodu? Czy można biegać? Odpowiadamy na pytanie, kiedy można wyjść z domu!

Nowe ograniczenia w poruszaniu się

Najpierw Mateusz Morawiecki i jego rząd wprowadzili stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Następnie wprowadzono stan epidemii w kraju. Polska zdecydowała się także na:

  • ograniczenie imprez masowych
  • ograniczenie działalności galerii handlowych
  • zamknięcie granic
  • zawieszenie zajęć dydaktycznych

Kiedy można wyjść z domu?

Zakłady pracy zdecydowały się na wstrzymanie działalności, inne odesłały swoich pracowników na tzw. pracę zdalną. We wtorek podczas specjalnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o nowych ograniczeniach w poruszaniu się. Liczba zachorowań w Polsce rośnie, podobnie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa. Konieczne są kolejne ograniczenia i zakazy.

Zakaz wychodzenia z domu bez powodu

Nowe ograniczenia oznaczają minimalizowanie przypadków, w których można opuścić swoje miejsce zamieszkania. Rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zakazuje swobodnego przemieszczania się poza celami zawodowymi, bytowymi i zdrowotnymi.

Czego nie dotyczy zakaz swobodnego przemieszczania się?

Jest kilka przypadków, kiedy można wyjść z domu. Są to m. in:

  • dojazd do pracy - każdy ma prawo dojechać do miejsca pracy i wykonać niezbędne zakupy w ramach działalności zawodowej;
  • wolontariat - każdy, kto pomaga innym (starszym, potrzebującym, przebywającym na kwarantannie) ma prawo do swobodnego przemieszczania;
  • sprawy niezbędne do życia - można zrobić zakupy, wykupić lekarstwa, iść do lekarza, wyprowadzić psa;

Całkowity zakaz zgromadzeń - co oznacza?

Nowe przepisy zakazują zgromadzeń powyżej dwóch osób. Zakaz ten nie dotyczy rodzin, lecz nie pozwala na spotkania ze znajomymi, tworzenie grup w przestrzeni publicznej i schadzki towarzyskie.

- Wprowadzamy w życie zakaz wychodzenia z domu — poza najważniejszymi sytuacjami jak wyjście do sklepu, apteki czy wyprowadzenie psa - tłumaczył w TVP prof. Łukasz Szumowski.

Czy można jeździć na rowerze?

Przepisy pozwalają na jednorazowe wyjście w celach sportowych. Możesz więc jeździć na rowerze, ale w grupie maksymalnie dwuosobowej. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości, niezatrzymywaniu się, nietworzeniu grup liczniejszych. Zwracaj też uwagę na kontakt z okolicami nosa, oczu i ust w trakcie wysiłku.

Ograniczenia w komunikacji

Środki transportu publicznego nie mogą być przepełnione. Możesz więc jeździć autobusem czy tramwajem, ale tylko pod warunkiem, że w pojeździe zajęta jest nie więcej niż połowa miejsc siedzących. Jeśli autobus ma 26 siedzisk, może nim podróżować tylko 13 osób.
Błyskawicznie pojawiły się pytania o kontrolę powyższych rozporządzeń. Takie zamieścił w mediach społecznościowych prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Czy można iść do kościoła?

Rząd zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia i internetu. W uroczystościach kościelnych od środy nie może uczestniczyć więcej niż pięcioro wiernych. Zasada ta nie dotyczy pogrzebów.

  • Wciąż obowiązuje 14-dniowa kwarantanna osób powracających do kraju zza granicy;
  • W mocy pozostają wcześniejsze ograniczenia;
  • Nowe zakazy obowiązywać będą przynajmniej do soboty 11 kwietnia 2020 roku;

Czy można wyjść na spacer?

To zależy od jego formy. Możesz wyjść na spacer, czy nawet pójść do lasu, jeśli zachowujesz limit przemieszczających się osób (maksymalnie dwie, nie dotyczy rodzin). Podczas spaceru należy zachowywać bezpieczne odległości, nie przystawać, unikać miejsc związanych z ryzykiem zarażenia. Niedozwolone są wizyty na placach zabaw, rozmowy z innymi spacerującymi, tworzenie skupisl towarzyskich.

Czy można biegać?

Przepisy zaliczają aktywność fizyczną na zewnątrz do niezbędnych czynności życiowych. Zakazują jednak biegania w grupach liczniejszych niż dwuosobowe. Nie zatrzymuj się podczas biegu, unikaj kontaktu z innymi, uważaj na kontakt dłoni z okolicami nosa, oczu i ust.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska