Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół romański z tytułem bazyliki

JAN SZCZUTKOWSKI
Wieloletnie prace budowlane i konserwatorskie  przyczyniły się do utrzymania romańskiego  charakteru kościoła, zaliczanym do  najcenniejszych zabytków w Polsce
Wieloletnie prace budowlane i konserwatorskie przyczyniły się do utrzymania romańskiego charakteru kościoła, zaliczanym do najcenniejszych zabytków w Polsce
W niedzielę w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się podniosła uroczystość.

Papież Benedykt XVI podniósł kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny do godności bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie papieskiej decyzji nastąpi w najbliższą niedzielę.

Decyzja papieża

Informowaliśmy, że Ojciec Święty Benedykt XVI nadał tytuł kościołowi pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny tytuł bazyliki mniejszej. 13 lipca, podczas pontyfikalnej mszy św. (godz. 13.00), sprawowanej przez ks. abp. Henryka Muszyńskiego, metropolitę gnieźnieńskiego, nastąpi ogłoszenie decyzji Stolicy Apostolskiej. To podniosłe wydarzenie poprzedni referat Janiny Sikorskiej, dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza pt. "Dzieje kościoła". Natomiast od dziś do soboty wierni będą przygotowywać się do niedzielnej uroczystości. Nauki podczas wieczornej Eucharystii (godz. 18.30) będzie głosił ojciec superior Wiesław Nowotnik z klasztoru w Markowicach.

Trochę historii

Parafia pw. Imienia NMP została ustanowiona około XI-XII w. Natomiast początek historii kościoła przypada na początek XIII w. Konsekracji dokonał w 1929 r. bp Antoni Laubitz. Dopiero po upływie 405 lat - dokładnie 3 maja 1980 r.- nastąpiło reerygowanie parafii. Proboszczem został ks. Tadeusz Kościelny, sprawujący to stanowisko do dzisiaj. To za jego kadencji ta najstarsza inowrocławska świątynia otrzymała nowy blask, zachowała romański charakter.

Duży zasługi w odbudowie kościoła miał ks. Antoni Laubitz. Od cesarza Wilhelma II uzyskał zgodę na budowę nowej świątyni i odnowienie już istniejących. Także pomoc finansową. Projekt restauracji "Ruiny" opracował Juliusz Kohle, którego rola w ratowaniu polskich zabytków była nieoceniona. Na odbudowę świątyni datków nie szczędzili kujawscy ziemianie.

Z kolei po II wojnie światowej, do rewaloryzacji kościoła przyczynili się księża Grzegorz Handke i Roman Zientarski. Ks. Kościelny i wierni mają zaś niepodważalne zasługi w wykonaniu prac konserwatorskich murów, ułożeniu dachówki, zwieńczenia monumentalnych wież i dachu. Ponadto w prezbiterium ułożono złotą mozaikę, pobudowano ołtarz z białego granitu, a także gruntownie odnowiono figurę Madonny Uśmiechniętej z Dzieciątkiem Jezus, liczącej ponad 600 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska