Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kotlina Kłodzka: szlaki i pomysły na wycieczki dla miłośników gór. Co warto zobaczyć, jaką trasę wybrać i gdzie się zatrzymać?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kłodzko i Kotlinę Kłodzką otaczają malownicze góry i pełne niespodzianek górskie szlaki. Można tu wędrować wśród kilku różnych pasm, od tajemniczych Gór Sowich, przez piękne Góry Stołowe, po skrywające prawdziwe skarby Góry Złote. Przygotowaliśmy dla was przewodnik po siedmiu pasmach gór wokół Kłodzka. Co warto zobaczyć, które szczyty zdobyć, jakie trasy obrać? Przedstawiamy najciekawsze górskie szlaki, szczyty, schroniska i ciekawe miejsca wokół Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej.

Spis treści

Kotlina Kłodzka dla aktywnych, czyli szlaki górskie idealne na wycieczkę. Poradnik dla turystów

Poniżej zebraliśmy dla was informacje o górach, szlakach i najważniejszych górskich atrakcjach Kotliny Kłodzkiej i całej ziemi kłodzkiej. Skorzystajcie z naszego przewodnika, by znaleźć inspirację i zaplanować wycieczkę po górach wokół Kotliny Kłodzkiej na weekend, urlop czy wakacje.

Schronisko górskie na Szczelińcu Wielkim zimą
Przedstawiamy najciekawsze atrakcje, szlaki, szczyty do zdobycia i miejsca warte zobaczenia w górach wokół Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej. To idealny przewodnik na weekend dla miłośników aktywnego wypoczynku. CCat82, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Informacje uszeregowaliśmy według pasm górskich. Znajdziecie wśród nich:

 • Góry Stołowe
 • Góry Sowie
 • Góry Bardzkie
 • Góry Orlickie
 • Góry Bystrzyckie
 • Masyw Śnieżnika
 • Góry Złote

Na końcu artykułu znajdziecie informację o najważniejszych schroniskach górskich wokół Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej.

Góry wokół Kotliny Kłodzkiej. Główne łańcuchy i mniejsze pasma

Góry wokół Kotliny Kłodzkiej to oczywiście Sudety, a konkretniej Sudety Środkowe w północnej, zachodniej, południowo-zachodniej i południowej części regionu oraz Sudety Wschodnie we wschodniej i południowo-wschodniej części. Umowna granica między Sudetami Środkowymi i Wschodnimi przebiega mniej więcej na wysokości Doliny Morawy w Czechach.

Duże łańcuchy górskie dzielą się na mniejsze pasma. Podobnie jest w górach wokół Kotliny Kłodzkiej. W północnej części ziemi kłodzkiej piętrzą się Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, w środkowej Bystrzyckie i Orlickie. Jeśli chodzi o Sudety Wschodnie, Kotlinę Kłodzką obejmuje masyw Śnieżnika i Góry Złote.

Korona gór ziemi Kłodzkiej: najwyższe szczyty regionu

Jeśli jesteście zapalonymi piechurami, kochacie wędrówki po górach i marzycie o tym, by zdobyć najwyższe szczyty różnych regionów Polski, ziemia kłodzka ma dla Was wiele do zaoferowania. Najwyższe szczyty wokół Kotliny Kłodzkiej to:

 1. Śnieżnik (1425 m n.p.m.)
 2. Postawna (1117 m n.p.m.)
 3. Orlica (1084 m n.p.m.)
 4. Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)
 5. Sasanka (985 m n.p.m.)
 6. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)
 7. Szeroka Góra (765 m n.p.m.)

Góry Stołowe

Widok na schronisko na Szczelińcu Wielkim
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) ze spektakularnym Skalnym Miastem i schroniskiem górskim zlokalizowanym na skalnej grani. Na licencji CC BY 3.0. Piotr Chrobot, wikimedia.org, CC BY 3.0

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) z charakterystycznym „Fotelem Pradziadza”, czyli samotną 12-metrową skałą, wyznaczającą najwyższy punkt, ale Skalniak jest od Szczelińca zaledwie o cztery metry niższy.

Szczeliniec Wielki to niezwykła góra. Można tu oglądać niesamowite naturalne formacje skalne – tzw. Skalne Miasto, gdzie wielkie głazy i załomy przypominają kształtem budowle lub zwierzęta.

Wycieczkę do Skalnego Miasta na Szczelińcu Wielkim można sobie urozmaicić noclegiem w schronisku PTTK, położonym na skalnej grani, z pięknym widokiem na las i góry. Schronisko na Szczelińcu to przygoda sama w sobie – nie da się do niego podjechać samochodem, więc to nocleg tylko dla piechurów, prawdziwych entuzjastów gór.

Więcej o niesamowitych skalnych miastach Kotliny Kłodzkiej możecie przeczytać tutaj:

Atrakcje Gór Stołowych

Góry Stołowe to przede wszystkim piękna przyroda. Wokół Szczelińca Wielkiego rozciąga się jeden z trzech rezerwatów, które razem tworzą Park Narodowy Gór Stołowych. Atrakcją parku jest np. Wielkie Torfowisko Batorowskie. Warto także zobaczyć niesamowity rezerwat Błędne Skały, równie jak Szczeliniec Wielki bogaty w niezwykłe formacje skalne.

W Górach Stołowych nie brak też innych atrakcji:

Szlaki piesze w Górach Stołowych

W Górach Stołowych nie brakuje malowniczych szlaków, które pokonywać mogą piesi turyści. Biegną tędy m.in.:

 • Fragment Głównego Szlaku Sudeckiego z Kudowy-Zdroju przez Szczeliniec Wielki do Wambierzyc
 • Zielone szlaki z Kudowy-Zdroju do Batorowa (przez Błędne Skały) i Polany YMCA
 • Żółty szlak z Radkowa do Batorówka
 • Niebieski szlak z Wambierzyc do Batorówka

Zimą w Górach Stołowych otwierane są także pętle dla narciarzy biegowych:

 • Z Karłowa przez Pasterkę
 • Z Karłowa przez Praski Trakt
 • Z Batorówka przez Praski Trakt i Krzywą Drogę

Trasy rowerowe w Górach Stołowych

 • W Górach Stołowych biegną dwie Międzynarodowe Trasy Rowerowe: niebieska z Tłumaczowa do Czermnej i czerwony z Radkowa na Ostrą Górę.
 • Można także przejechać się zieloną trasą im. Masaryka z Pstrążnej do Kudowy Słone
 • Na terenie PN Gór Stołowych biegnie trasa „Szczeliniec”. To licząca 24 km pętla z Karłowa przez Pasterkę i Batorów.

Więcej o atrakcjach Gór Stołowych możecie przeczytać tutaj:

Góry Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), na szczycie której wznosi się wieża widokowa w kształcie latarni morskiej. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Piesz, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

Góry Sowie ciągną się od Przełęczy Srebrnej po dolinę Bystrzycy. Najwyższym szczytem tego pasma jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) z wieżą widokową w kształcie latarni morskiej.

Atrakcje Gór Sowich

Góry Sowie są nie tylko piękne, ale tajemnicze. Wiele tu urokliwych zakątków, ale także miejsc owianych aurą tajemniczości.

Do najciekawszych tego rodzaju atrakcji należą podziemne kompleksy, wydrążone w Górach Sowich przez nazistów w czasie II wojny światowej w ramach tzw. Projektu Riese. Przeznaczenie tych rozległych podziemi do dziś nie jest rozstrzygnięte. Może miały stanowić część nowej kwatery głównej Hitlera, a może jakiś nowy kompleks zbrojeniowy? Kilka kompleksów w Górach Sowich, np. tunel wydrążone pod Włodarzem, można zwiedzać.

Z projektem Riese łączy się też pokrętnie kilka dodatkowych nietypowych atrakcji, np. tzw. Muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich, którą niektórzy uważają za lądowisko UFO.

Szlaki piesze w Górach Sowich

Przez Góry Sowie prowadzi wiele malowniczych szlaków, wzdłuż których zlokalizowanych jest wiele interesujących miejsc i atrakcji turystycznych.

 • Pasmo przecina fragment Głównego Szlaku Sudeckiego im. M. Orłowicza, prowadzący z Jedliny-Zdrój na Srebrną Górę. Atrakcją dla piechurów może być np. wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Przejście tego szlaku w całości zajmuje ok. 8 godzin.
 • Warto także przejść szlakiem zielonym z Walimia do Pieszyc lub z Nowej Rudy na Wielką Sowę.

Trasy rowerowe w Górach Sowich

 • Dużą popularnością wśród rowerzystów przemierzających Góry Sowie cieszy się np. pętla z Nowej Rudy przez Przełęcz Woliborską, Gołębią i Srebrną, a potem wzdłuż trasy kolejki sowiogórskiej.
 • Druga pętla prowadzi z Głuszycy śladem kolejki wąskotorowej, a trzecia znowu z Nowej Rudy przez Przełęcz Jugowską na Wielką Sowę.

Góry Bardzkie

Góry Bardzkie rozciągają się między Przełęczą Srebrną i Kłodzką. Najwyższym szczytem jest może niezbyt imponująca, ale malownicza Szeroka Góra, wznosząca się na 765 m n.p.m.

Góry Bardzkie cieszą się dużym zainteresowaniem turystów ze względu na dobrze rozwiniętą sieć szlaków. To właśnie u podnóży tych gór leżą Kłodzka i Srebrna Góra, pełne dodatkowych atrakcji, z dobrą bazą noclegową.

Atrakcje Gór Bardzkich

Do najsłynniejszych atrakcji Gór Bardzkich – poza szlakami do wędrówek pieszych i rowerowych z pięknymi widokami - należą imponujące twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze.

Nie brakuje także zabytków, zwłaszcza o charakterze sakralnym. Wiele atrakcji w Górach Bardzkich ma do zaoferowania Bardo nad przełomem Nysy Kłodzkiej, ze słynnym sanktuarium maryjnym i pięknym klasztorem. W kalwarii na Bardzkiej Górze, do której prowadzi droga krzyżowa, można oglądać kaplicę z początku XVII w., a na pobliskiej skale odcisk, który tradycja interpretuje jako odcisk stopy Matki Bożej.

Poszukiwacze ciekawostek mogą podziwiać tzw. kamień Brygidy – ogromny głaz narzutowy o średnicy przeszło 6 m, z krzyżem słonecznym wyrytym prawdopodobnie przez cystersów w XIII w., spoczywający w Dolinie Węglówki.

Szlaki piesze w Górach Bardzkich
Góry Bardzkie najprzyjemniej zwiedza się pieszo – wędrówka pozwala cieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale też rozkoszować dobrą pogodą.

 • Słynny szlak pielgrzymkowy (żółty) prowadzi z Barda do Ząbkowic Śląskich.
 • Z Barda można także powędrować zielonym szlakiem przez Złoty Stok (miasteczko pełne atrakcji turystycznych na czele ze słynną Kopalnią Złota) do Radochowa.
 • Góry Bardzkie przecina także żółty szlak z Kłodzka na Kłodzką Górę
 • i niebieski szlak z Przełęczy Kłodzkiej przez Bardo na Srebrną Górę.

Trasy rowerowe w Górach Bardzkich
Rowerzyści mogą wybrać się na przejażdżkę po Górach Bardzkich np.

 • wzdłuż pętli, zaczynającej się w Bardzie i prowadzącej przez Przełęcz Wilczą i Srebrną. Pętla ma ok. 25 km długości.
 • Wzdłuż dłuższej pętli długości nieco ponad 40 km, sięgającej z Barda przez Góry Złote do Przełęczy Kłodzkiej
 • Po pętli wokół rezerwatu Cisy z Barda przez Opolnicę i Brzeźnicę – to gratka dla fanów przyrody.

Góry Orlickie

Góry Orlickie to najwyższa część Sudetów Środkowych. Wprawdzie najwyższy szczyt tych gór leży w Czechach (Wielka Desztna – 1115 m n.p.m.), to jednak polska Orlica niewiele mu ustępuje (1084 m; trzeba jednak uczciwie dodać, że właściwy szczyt tej góry znajduje się po czeskiej stronie, choć ledwie kilkanaście metrów od granicy).

Większość pasma Gór Orlickich leży po stronie czeskiej. W Polsce głównym ośrodkiem Gór Orlickich są Duszniki-Zdrój, a właściwie ich dzielnica – Zieleniec, znany ośrodek sportów zimowych w mikroklimatem nieco przypominającym Alpy. Pozostała część miasta leży formalnie w Górach Bystrzyckich.

Atrakcje turystyczne Gór Orlickich

Głównym ośrodkiem, przyciągającym turystów w Góry Orlickie i najlepsza bazą wypadową do eksploracji, jest Zieleniec, wzmiankowana część Dusznik-Zdroju. Zimą w Zieleńcu działa prawie 50 wyciągów narciarskich i największy w Polsce ośrodek narciarski: Zieleniec SKI Arena. Na turystów czeka tu także schronisko PTTK „Orlica”, które może stanowić ciekawą bazę wypadową do eksploracji Gór Orlickich niezależnie od pory roku.

Szlaki piesze Gór Orlickich

 • Fragment Głównego Szlaku Sudeckiego z Dusznik-Zdroju do Lasówki
 • Część zielonego szlaku z Lewina Kłodzkiego do Zieleńca
 • Niebieski szlak z Lewińskiej Przełęczy do Gomoły

Trasy rowerowe Gór Orlickich
W Górach Orlickich nie brakuje ciekawych tras rowerowych, choć głównie po czeskiej stronie granicy. Za to w Zieleńcu w sierpniu organizowany jest maraton kolarski Klasyk Kłodzki.

Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie to malowniczy łańcuch pomiędzy dolinami Bystrzycy Dusznickiej, Dzikiej Orlicy i Rowem Górnej Nysy. To kraina niemal dzika – lasy są rozległe, wsi niedużo. Niestety, dla turystów oznacza to problemy z noclegiem, ale kto nie boi się odrobiny niewygody i spania w namiocie pod gwiazdami, może przeżyć w Górach Bystrzyckich prawdziwą przygodę.

Góry Bystrzyckie biorą swą nazwę od miasta i rzeki Bystrzyca. Jeśli chodzi o szczyty, najwyższym jest Sasanka (985 m n.p.m.), sporą popularnością cieszy się też Jagodna (977 m n.p.m.) w tym samym masywie. Na Jagodnej wznosi się wieża widokowa i działa schronisko PTTK dla turystów. Drugie znane schronisko – „Pod Muflonem” – położone jest na Ptasiej Górze.

Atrakcje Gór Bystrzyckich

To właśnie w Górach Bystrzyckich leży uzdrowiskowa miejscowość Duszniki-Zdrój, gdzie goście mogą cieszyć się świętym spokojem i bliskim kontaktem z naturą. Inną ciekawą atrakcją może być Muzeum Misyjno-Etnograficzne, w którym oglądać można sztukę ludową m.in. z Peru i Tahiti. Pasjonaci historii mogą zwiedzić ruiny Zamku Szczerba.

Szlaki piesze Gór Bystrzyckich

W Górach Bystrzyckich biegnie kilka pięknych szlaków, np.:

 • Fragment Głównego Szlaku Sudeckiego z Zieleńca do Długopola
 • Czerwony szlak ze schroniska „Pod Muflonem” na Ptasiej Górze do Polanicy-Zdroju
 • Niebieski Szlak Międzynarodowy I21, łączący Duszniki-Zdrój z Międzylesiem
 • Zielony szlak z Niemojowa na Przełęcz Międzyleską

Trasy rowerowe Gór Bystrzyckich

W Górach Bystrzyckich przebiega trasa rowerowo-narciarska w formie pętli ze schroniska „Szarotka” w Lasówce przez Twarde Źródło i Piaszczystą Drogę.

Więcej o Górach Bystrzyckich możesz przeczytać w naszym przewodniku: Góry Bystrzyckie na weekend. Co warto zobaczyć? Jak wejść na Jagodną? Szlaki, ceny noclegów w schroniskach, praktyczne informacje

Masyw Śnieżnika

Widok na Śnieżnik
Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Z jego szczytu widać nawet Alpy w Austrii. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.5. Marcin Dąbrowski, wikimedia.org, CC BY-SA 2.5

Masyw Śnieżnika to najwyższa część polskich Sudetów Wschodnich. Ciągnie się od Rowu Górnej Nysy po Przełęcz Puchaczówkę i Góry Bialskie. Najwyższym szczytem jest góra Śnieżnik (1425 m n.p.m.).

Turystyka na Śnieżniku uprawiana jest przynajmniej od pierwszej poł. XIX w., kiedy wędrówki na tę górę spopularyzowała księżna Marianna Orańska. Szybko też wybudowano tu schronisko dla turystów i wieżę widokową, udającą kształtem średniowieczną basztę. Przy dobrej pogodzie ze Śnieżnika można nawet dostrzec szczyty w Alpach Austriackich, oddalone o prawie 300 km.

Atrakcje turystyczne Masywu Śnieżnika

Śnieżnik spodoba się przede wszystkim turystom spragnionym wędrówek na łonie natury. Spacerować można np. po Śnieżnickim Parku Krajobrazowym i trzech rezerwatach przyrody.

Spragnieni przygód i niepowtarzalnych widoków koniecznie powinni odwiedzić słynną Jaskinię Niedźwiedzią w pobliżu wsi Kletno, jedną z najpiękniejszych w Polsce i najdłuższą w całych Sudetach. W samym Kletnie warto wybrać się na wycieczkę do kopalni uranu i obejrzeć wystawę świecących w ciemności naczyń.

Po stronie czeskiej, niedaleko Śnieżnika, na turystów czeka moc atrakcji w kurorcie Dolni Morava, w tym najdłuższy na świecie wiszący most i ścieżka w obłokach.

Szlaki piesze Masywu Śnieżnika

Szlaki piesze w regionie to głównie trasy na sam Śnieżniki, na którego szczycie stoi nietypowa wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama gór. Na Śnieżnik wejść można np.

 • Szlakiem czerwonym z Przełęczy Puchaczówka przez Czarną Górę
 • Szlakiem żółtym ze Stronia Śląskiego
 • Szlakiem zielonym z Kamienicy

Trasy rowerowe Masywu Śnieżnika

Masyw Śnieżnika nie słynie ze specjalnie przygotowanych tras rowerowych, ale można tu znaleźć kilka malowniczych ścieżek, które spodobają się fanom jednośladów. W okolicy Czarnej Góry przygotowano także specjalne trasy downhillowe dla amatorów nieco bardziej ekstremalnej jazdy.

Góry Złote

Góry Złote ciągną się na przestrzeni ok. 35 km od Przełęczy Kłodzkiej do Ramzovskiej i Pasiecznej. Najwyższym szczytem polskiej części Gór Złotych jest Postawna (1117 m n.p.m.).

Atrakcje turystyczne gór Złotych

Góry Złote już od średniowiecza słynęły jako ośrodek przemysłu wydobywczego. Działały tu liczne kopalnie złota i arsenu. Po polskiej stronie najbardziej znanym tego typu zagłębiem górniczym jest Złoty Stok, w którym działa Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, a także Kopalnia Złota, czyli park atrakcji i ekspozycji, w którym zwiedzać można dawne wyrobiska, a nawet przepłynąć łodzią po podziemnej rzece. Podziemna Trasa Złotego Stoku prowadzi także do najwyższego w Polsce podziemnego wodospadu. Działa tu także park średniowiecznej techniki, w którym oglądać można pełnoskalowy ruchomy model tzw. „czołgu”, zaprojektowanego przez Leonarda da Vinci.

Więcej a atrakcjach Złotego Stoku możecie przeczytać tutaj:

Pasjonaci dawnej architektury powinni skierować swe kroki do położonych w Górach Złotych Ołdrzychowic Kłodzkich i Trzebieszowic, gdzie można oglądać dobrze zachowane pałace dawnych rodów rycerskich.

Na spragnionych wypoczynku czeka Lądek Zdrój z uzdrowiskiem i arboretum.

O pięknych zamkach i pałacach Kotliny Kłodzkiej możecie poczytać tutaj:

Zamki i pałace Kotliny Kłodzkiej. Które są najpiękniejsze? Jakie sekrety skrywają? W których można zatrzymać się na nocleg? Podpowiadamy

Szlaki turystyczne Gór Złotych

 • Popularnością cieszy się np. szlak ze Złotego Stoku do Jaskini Radochowskiej.
 • Spacerowicze mogą też obrać zielony szlak z Bielic na Kowadło. W Bielicach można zatrzymać się na noc w pensjonacie Chacie Cyborga, dawnym górskim schronisku.
 • Znacznie dłuższa wyprawa to przejście z Przełęczy Płoszczyna na Rudawiec.

Schroniska górskie wokół Kotliny Kłodzkiej

Atrakcją turystyczną w czasie górskiej wycieczki może być nie tylko wędrówka wśród pięknych krajobrazów, zwiedzanie zabytków czy eksploracja jaskiń, ale też nocleg w nietypowym, oryginalnym miejscu. Do takich noclegów zaliczyć można niewątpliwie górskie schroniska, gdzie nie ma wprawdzie wygód, za to jest w bród niezwykłego klimatu i atmosfery. Schroniska to bowiem miejsca, gdzie pasjonaci górskich wędrówek spotykają podobnych sobie zapaleńców.

Do najbardziej znanych schronisk górskich wokół Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej należą:

 • Schronisko „Na Śnieżniku” w Międzygórzu
 • Schronisko „Jagodna” w Spalonej
 • Schronisko „Orlica” w Dusznikach-Zdroju
 • Schronisko „Pod Muflonem” w Dusznikach-Zdroju
 • Schronisko „Na Szczelińcu” w Karłowie
 • Schronisko „Pasterka” w Górach Stołowych
 • Schronisko „Zygmuntówka” w Jugowie
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Góry wokół Kłodzka. Jak bezpiecznie wędrować i zdobywać szczyty?

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska