Do tej pory murale, które powstały w Bydgoszczy, zdobią raczej elewacje budynków niż jego wnętrza. Tym razem mural będzie „pod dachem”, a konkretnie na ścianach lodowiska Torbyd.
- Kompozycja muralu uwzględnia pozostawienie istniejących fragmentów betonowych ścian, dzięki czemu praca jest spójna z całym obiektem. Dobrze też wpisuje się w jego charakter - stylistycznie i formalnie. Bryły tworzą przestrzeń, która kojarzy się z bryłami lodu - wyjaśnia Marek Iwiński, plastyk miasta.
Na tych, którzy będą korzystać z Torbydu, od teraz będą spoglądać łyżwiarka figurowa oraz łyżwiarz. - Chodziło o stworzenie elementów przestrzennych tworzących iluzje w postaci dynamicznych form, linii i płaszczyzn oraz elementów realistycznych - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Cała kompozycja nawiązuje naromiast do futurystycznej nowoczesnej formy lodowiska - dodaje.
Bartosz Bujanowski jest znanym twórcą murali, laureatem pierwszej nagrody w konkursie organizowanym na mural „Legendy Bydgoskie - o Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy”. Jego praca zdobi ścianę kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 36.
Bydgoszcz nie ma co prawda tylu murali, co uznawana za ich stolicę Łódź (tylko w samym centrum ok. 50.), ale i u nas pojawiają się coraz ciekawsze. Że choćby wspomnieć mural poświęcony Marianowi Rejewskiemu czy Józefowi Święcickiemu.
Pierwsze murale powstały w krajach Ameryki Łacińskiej na początku XX wieku. Kolorowe obrazy malowano na ścianach budynków użyteczności publicznej. Komentowały najnowsze zdarzenia i upamiętniały dzieje z prekolumbijskiej historii. W Polsce w okresie PRL-u szczególnie upowszechniły się murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje.
Tymczasem otwarcie miejskiej ślizgawki w sezonie 2019/2020 zostało zaplanowane na pierwszy tydzień września.
Lodowisko Torbyd zostało otwarte w styczniu 2018 roku. Powierzchnia obiekttu to 4605 m kw., a sama tafla ma wymiary 30 na 60 metrów. Jednocześnie mogą z niej korzystać 240 osoby. Trybuny mieszczą 300 widzów.
Sztuczne lodowisko „Torbyd” istniało w latach 1959-2004 i zlokalizowane było przy ul. Fryderyka Chopina 11a. Nazwa została wybrana w wyniku konkursu zorganizowanego przez „Ilustrowany Kurier Polski”.
Istniejące obecnie lodowisko zachowało nazwę Torbyd - w wyniku decyzji samych mieszkańców podczas głosowania.
Nasz region bliżej morza, czyli pociągiem z Bydgoszczy na Hel.