Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty hipoteczne. Co o nich wiemy?

(MKJ)
Taki dom, z kredytem hipotecznym buduje się łatwiej
Taki dom, z kredytem hipotecznym buduje się łatwiej Fot. veka
Opinie w sprawie kredytów hipotecznych są coraz bardziej zróżnicowane, ale nadal cieszą się one dużym powodzeniem wśród potencjalnych inwestorów.

Duże zainteresowanie tymi kredytami nie oznacza jednak wcale, że wszyscy doskonale wiedzą jak się zacząć o taki kredyt starać i którą ofertę wybrać.

Najtaniej - kredyt na hipotekę
- Rynek finansowy macie w Polsce bardzo ożywiony i urozmaicony - mówi Jana Novaková, analityk finansowy ES POLSKA. - I praktycznie sytuacja dziś jest taka, że każdy, kto myśli o własnym domu, może wziąć pożyczkę pod jego budowę. Podstawową formą jej zabezpieczenia jest zazwyczaj hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane poprzez wpis do księgi wieczystej. Warto pamiętać, że to dzięki niej właśnie oprocentowanie kredytu jest dużo niższe.

Spotkanie z doradcą rozwieje wątpliwości
Jak wybrać właściwą ofertę kredytową? Coraz więcej banków proponuje potencjalnym klientom bezpłatne konsultacje z doradcą finansowym. Warto odbyć kilka takich spotkań. Ułatwia to porównanie ofert oraz podjęcie decyzji dotyczących warunków kredytu: waluty, okresu spłaty oraz na przykład - typu rat. - Pomocna może okazać się tu kalkulacja całkowitej ceny kredytu oraz potencjalnych kosztów związanych z jego obsługą - przekonuje Jana Novaková.

Im szybciej są papiery, tym szybciej będzie decyzja
Kolejny etap - to czas gromadzenia "papierów". To jest czasochłonne i uciążliwe zajęcie. No, ale ta dokumentacja techniczna jest niezbędna do udzielenia kredytu pod budowę domu. Bank musi uzyskać pełny obraz klienta, dlatego prosi o informacje dotyczące sytuacji prawnej i technicznej nieruchomości oraz kredytobiorcy. W praktyce, szybkie dostarczenie wszystkich wymaganych zaświadczeń skraca czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Najpierw wycena, potem szczegółowa analiza
Po otrzymaniu kompletu dokumentów, bank przeprowadza wycenę nieruchomości, określa jej wartość hipoteczną oraz analizę struktury prawno - finansowej projektu. Na podstawie wyników wyceny przygotowywana jest propozycja finansowania. Po uzgodnieniu wstępnych warunków doradca finansowy przygotowuje wniosek kredytowy. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje, czyli: cel oraz wysokość pożyczki, terminy spłat, informacje o kredytobiorcy oraz jego dotychczasowych ewentualnych zadłużeniach i dokładny opis formy zabezpieczenia - hipoteki.

Zanim podpiszemy umowę
Ostatnim etapem starań o kredyt hipoteczny jest podpisanie umowy z bankiem. - Warto pamiętać o tym, żeby ją dokładnie przeczytać. I to przed podpisaniem! - zachęca Novaková.- Należy więc wcześniej poprosić swojego doradcę finansowego o projekt umowy kredytowej.

Niezwykle istotne jest sprawdzenie, czy nie ma w niej nieakceptowanych warunków oraz niezrozumiałych zapisów. Gdy dokładnie ustalimy szczegóły, czeka nas mniej kłopotów podczas budowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska