Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kręgosłupy prostują na wf

Ilona Kaźmierczak
W SP 7 w Świeciu przyznają, że brakuje gimnastyki korekcyjnej. Pozostaje ją nadrabiać na wf
W SP 7 w Świeciu przyznają, że brakuje gimnastyki korekcyjnej. Pozostaje ją nadrabiać na wf fot. Andrzej Bartniak
Wad postawy u dzieci i młodzieży jest coraz więcej. Mimo to, liczba godzin z gimnastyki korekcyjnej wciąż się kurczy.

Dyrektorzy szkół zgodnie przyznają, że problem wad postawy u uczniów jest coraz szerszy. Jednak sama diagnoza jest najmniej skomplikowana. - Tym zajmujemy się podczas bilansów i badań przesiewowych - informuje Łucja Ludkiewicz, dyrektor szkoły podstawowej w Bukowcu.

Gorzej jest później. - Reformy w systemie edukacji z pewnością pogorszyły sytuację - mówi Sylwester Gmys, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu. - Kosztem języka angielskiego zmniejszono liczbę godzin dyrektorskich, które poświęcaliśmy na gimnastykę korekcyjną. Dlatego te zajęcia prowadzimy teraz w ramach lekcji dodatkowych i jest ich zdecydowanie mniej.
Jak przyznaje Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu, zmiany zmusiły dyrektorów do wyboru.

- Kiedyś, dla najmłodszych klas, gimnastyka była w planie nauczania, ale ją wyeliminowano - mówi. - Teraz dyrektorzy mają mniej godzin do dyspozycji i muszą zdecydować, jakie zajęcia są najbardziej potrzebne w ich placówce.

Jednak szkoły nie zamierzają rezygnować z gimnastyki. - Te zajęcia są bardzo ważne dla uczniów i póki co, w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, są wpisane w plan organizacyjny - oznajmia Łucja Ludkiewicz.

W dogodnej sytuacji są uczniowie z Jeżewa. - W ramach wolnych godzin możemy korzystać z gabinetu rehabilitacyjnego przy hali sportowej - informuje Anita Gajewska-Łyskawa, dyr. Zespołu Szkół w Jeżewie. - W niewielkich grupkach 4-5 osobowych, rehabilitanci przeprowadzają ćwiczenia.

Tylko dla najmłodszych

Problem jest jeszcze jeden: zajęcia oferowane są wyłącznie dla uczniów szkół podstawowych, nie rzadko tylko tych z klas 1-3. - Jedyne, co możemy zrobić dla uczniów, to korygować ich postawy na lekcjach w-fu oraz dopasowywać konkretne ćwiczenia - tłumaczy dyrektor gimnazjum w Grucznie Arkadiusz Kujawski. - Nacisk na leczenie wad oraz zapobieganie ich powstaniu kładzie się u najmłodszych.

Cuda profilaktyki

Dlatego ćwiczenia profilaktyczne pojawiają się już w planach zajęć przedszkolaków. - U 6-latków trudno mówić o wadzie postawy. Czasem spotykamy się z płaskostopiem - oznajmia Małgorzata Bronisławska, dyrektor Przedszkola nr 1 w Świeciu. - Jeśli rodzice dostarczą do nas zaświadczenie ze zdiagnozowaną wadą, staramy się dostosować do nich ćwiczenia. Na szczęście, nasze przedszkolanki mają odpowiednie ku temu wykształcenie.
Wg specjalistów, do wad postawy przyczyniają się godziny spędzane przez uczniów przed komputerem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska