Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys może zaszkodzić najważniejszym wydarzeniom kulturalnym w Bydgoszczy

(RAV)
sxc
Żadna ze sztandarowych bydgoskich imprez kulturalnych nie zostanie odwołana. Jednak kształt niektórych może zostać ograniczony z powodu kryzysu.

Słabnąca złotówka i - coraz mniej wirtualny, a coraz bardziej realny -kryzys zaczęły zagrażać rozmaitym instytucjom i przedsięwzięciom kulturalnym w naszym kraju.
Z niektórych projektów będzie musiał zrezygnować (albo je ograniczyć) choćby finansowany głównie przez państwo Instytut Adama Mickiewicza. Niepewna jest też przyszłość imprez opierających się na sponsorach, m.in. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, gdańskiego Festiwalu Humoru, a nawet poznańskiej Malty.

Skutki kryzysu dotarły także do nas.

- To faktycznie nie jest dobry czas, by prosić sponsorów o pieniądze, bo firmy liczą teraz każdy grosz - potwierdza Remigiusz Zawadzki, prezes Fundacji Art-House, organizującej bydgoski międzynarodowy festiwal "Camera-Obscura" (październik).

Mimo to z optymizmem patrzy na tegoroczną edycję przeglądu reportaży telewizyjnych.
- Na razie nie przewidujemy żadnych ograniczeń festiwalu, a nawet jeśli okazałoby się, że pieniędzy będzie mniej niż się spodziewaliśmy, to z pewnością go nie odwołamy - zrobimy maksimum za minimum - zapowiada Remigiusz Zawadzki.

Odwołany nie zostanie także Międzynarodowy Festiwal i Kongres Muzykologiczny "Musica Antiqua Europae Orientalis" (11 września - 2 października), mimo że organizatorzy wciąż nie wiedzą jaką kwotą będą dysponować.

- Mamy obiecane pieniądze od marszałka i prezydenta Bydgoszczy, ale nie wiemy ile dostaniemy z ministerstwa - przyznaje Cezary Nelkowski, wicedyrektor Filharmonii Pomorskiej. - Może więc zajść konieczność ograniczenia kształtu festiwalu.

Dyrektor zapewnia jednak, że bez względu na okoliczności nie zmniejszy się zasięg imprezy (Bydgoszcz, Toruń, Chełmża - red.) ani nie zostaną odwołane koncerty najwybitniejszych artystów.

Żadnych kłopotów z pieniędzmi nie ma za to Festiwal Prapremier organizowany przez Teatr Polski. - Nie tylko nie ma zagrożenia ograniczenia festiwalu, ale wzrośnie jego prestiż - mówi Katarzyna Kamerduła, rzeczniczka bydgoskiej sceny. Tegoroczna edycja przygotowywana jest wspólnie z Instytutem Goethego (w ramach projektu poświęconego 20-leciu upadku muru berlińskiego) i potrwa kilka dni dłużej (2-20 października).

Bez przeszkód odbędzie się Bydgoski Festiwal Operowy (18 kwietnia - 3 maja) w Operze Nova.

Trwają już także przesłuchania do prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów im. Artura Rubinsteina (3-8 kwietnia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska