MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto wygra wybory w Grudziądzu? Wszystko wskazuje, na to że Maciej Glamowski

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najwięcej emocji w Grudziądzu budzi rywalizacja o fotel prezydenta miasta. Pretenduje do niego trzech kandydatów. Który z nich zdobył najwięcej głosów w niedzielę, 7 kwietnia? Trwa liczenie.

Spis treści

Wyniki głosowania na prezydenta Grudziądza z ponad połowy lokali

Mamy wyniki z 44 z 55 lokali wyborczych z Grudziądza jeśli chodzi o wybory na prezydenta

 • Maciej Glamowski: 68, 36 proc.

 • Krzysztof Kosiński: 19, 80 proc.

 • Marek Nowak: 11, 84 proc.

- Myślę, że pokierowaliśmy Grudziądz w dobrym kierunku. Dziękuję mieszkańcom za zaufanie, którym nas obdarzyli zarówno nasz komitet jak i moją osobę - podkreślał jeszcze w nocy Maciej Glamowski.

Wieczór wyborczy Macieja Glamowskiego
Wieczór wyborczy Macieja Glamowskiego Aleksandra Pasis

Mamy wyniki z 32 z 55 lokali wyborczych z Grudziądza jeśli chodzi o wybory na prezydenta

 • Maciej Glamowski: 68, 25 proc.

 • Krzysztof Kosiński: 19, 34 proc.

 • Marek Nowak: 12, 41 proc.

Wieczór wyborczy w sztabie Macieja Glamowskiego
Wieczór wyborczy w sztabie Macieja Glamowskiego Aleksandra Pasis

Mamy wyniki z 13 z 55 lokali wyborczych z Grudziądza jeśli chodzi o wybory na prezydenta.

 • Maciej Glamowski: 67, 25 proc.

 • Krzysztof Kosiński: 19, 11 proc.

 • Marek Nowak: 13, 64 proc.

Pierwsze wyniki z 13 na 55 lokali wyborczych. Głosowanie na prezydenta Grudziądza
Pierwsze wyniki z 13 na 55 lokali wyborczych. Głosowanie na prezydenta Grudziądza Aleksandra Pasis
Reakcja na pierwsze cząstkowe wyniki głosowania na prezydenta Grudziądza w sztabie Macieja Glamowskiego
Reakcja na pierwsze cząstkowe wyniki głosowania na prezydenta Grudziądza w sztabie Macieja Glamowskiego Aleksandra Pasis

Sztab Macieja Glamowskiego i KWW Sojusz Obywatelski Grudziądz

Na wyniki wyborów samorządowych 7 kwietnia 2024 w Grudziądzu, Maciej Glamowski wraz z kandydatkami i kandydatami KWW Sojusz Obywatelski Grudziądz na radnych czeka w hotelu Rad w Grudziądzu.

Sztab Macieja Glamowskiego w hotelu Rad w Grudziądzu
Sztab Macieja Glamowskiego w hotelu Rad w Grudziądzu Aleksandra Pasis

Czekamy na moment gdy zaczną spływać wyniki z pierwszych komisji. Z pokorą i szacunkiem podchodzę do moich kontrkandydatów - mówi Maciej Glamowski, obecny prezydent Grudziądza podczas rozpoczynającego się wieczoru wyborczego.

Maciej Glamowski wyborczą niedzielę spędził z rodziną. - Wypoczywałem, gdyż pogoda była piękna. To był też czas na pierwszy relaks po kampanii - wspomina Glamowski.

Sztab Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu

W innej części tego samego hotelowego kompleksu spotkali się przedstawiciele grudziądzkiej Koalicji Obywatelskiej z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Szymańskim, która nie wystawiła swojego kandydata na prezydenta, a udzieliła poparcia Maciejowi Glamowskiemu.

- To był gorący dzień i myślę, że finalnie przełoży się to też na frekwencje, aczkolwiek z góry były wiadome, że nie będzie tak wysoka jak w wyborach parlamentarnych. Między godz. 17 a 20 widziałem spory ruch wracających z różnych przejażdżek i zatrzymujących się przy lokalach wyborczych - mówi Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Wiceminister Szymański uważa, że jeśli chodzi o wyniki wyborów na prezydenta w Grudziądzu, że będzie tylko jedna tura.

Co do wyborów na arenie krajowej i pierwszych sondażowych wyników do co Koalicji Obywatelskiej to Tomasz Szymański ocenia: - Świetny wynik zrobił Aleksander Miszalski w Krakowie. Mając na uwadze duże miasta, to wypadamy idealnie. Dla nas ważne są też sejmiki wojewódzkie i już widzimy, że odbiliśmy kilka jako Koalicja Obywatelska, a wiadomym jest że będziemy budowali sojusze.

Wieczór wyborczy w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu
Wieczór wyborczy w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu Aleksandra Pasis

Sztab Marka Nowaka i "Nowej Drogi. Czas Grudziądza"

Kandydatki i kandydaci skupieni wokół Marka Nowaka, byłego dyrektora szpitala, a obecnie kandydata na prezydenta Grudziądza spotkali się w hotelu Ibis.

Marek Nowak i jedo kandydatki i kandydaci z KWW
Marek Nowak i jedo kandydatki i kandydaci z KWW Piotr Bilski
Marek Nowak i jedo kandydatki i kandydaci z KWW
Marek Nowak i jedo kandydatki i kandydaci z KWW Piotr Bilski

Tutaj również najbardziej oczekiwane są wyniki głosowania z pierwszych komisji w Grudziądzu.

Nawet nie oglądano telewizyjnych transmisji z ogłoszenia sondażowych wyników głosowania w kraju.

- Wszyscy tutaj żeśmy się zebrali "Nowa Droga. Czas Grudziądza" żeby posłuchać podsumowań, a przede wszystkim wyniku. Sami jesteśmy ciekawi jakie miasto będziemy mieli po wyborach. Takie będziemy mieli miasto jak zdecydują nasi wyborcy. Myślę, że mądrość grudziądzan tutaj zwycięży - mówił Marek Nowak.

Sztab Krzysztofa Kosińskiego i PiS

Kandydatki i kandydaci PiS wyborczy wieczór spędzają w swoim biurze, przy ul. Długiej w Grudziądzu.

- W pierwszych komunikatach, które pojawiły się w telewizji słyszymy, że Prawo i Sprawiedliwość ma zdecydowanie wyższe notowania niż Koalicja Obywatelska, że wygrywa, że jest "numer jeden". To wskazanie polityczne, które mówi o pewnym zmęczeniu tą nową koalicją "13 grudnia", która realizuje swój "dziwny program" w Polsce - mówi Krzysztof Kosiński, kandydat PiS.

Sztab wyborczy Krzysztofa Kosińskiego, kandydata PiS na prezydenta Grudziądza
Sztab wyborczy Krzysztofa Kosińskiego, kandydata PiS na prezydenta Grudziądza Łukasz Szalkowski

- Jeżeli chodzi o sam Grudziądz to tutaj nie wiemy jak wybory się zakończą. Samorząd to zupełnie inne kompromisu, inne pole dyskusji. Tu musimy szukać wszystkich zwolenników lokalnego patriotyzmu - dodaje Kosiński.

Sztab wyborczy Krzysztofa Kosińskiego, kandydata PiS na prezydenta Grudziądza
Sztab wyborczy Krzysztofa Kosińskiego, kandydata PiS na prezydenta Grudziądza Łukasz Szalkowski

Wyniki wyborów samorządowych 7 kwietnia 2024 w Grudziądzu

W niedzielę, 7 kwietnia w całym kraju, a więc także w Grudziądzu trwały wybory samorządowe. Przez cały dzień grudziądzanie w głosowaniu wybierali nowych radnych miasta, radnych województwa, a co najważniejsze: prezydenta Grudziądza.

To ta ostatnia rywalizacja - o najważniejszy w mieście urząd - budziła najwięcej emocji.

O fotel prezydenta Grudziądza rywalizowało trzech kandydatów:

 • Maciej Glamowski, obecnie urzędujący prezydent Grudziądza, ubiegający się o reelekcję z ramienia KWW Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski. Popierany m.in. przez Stowarzyszenie Obywatelski Grudziądz, Lewicę, Polskę 2050 a także Koalicję Obywatelską.

 • Marek Nowak, były dyrektor szpitala w Grudziądzu, startujący z ramienia KWW Nowa Droga. Czas Grudziądza.

 • Krzysztof Kosiński, wieloletni radny Grudziądza, kandydat na prezydenta KW Prawo i Sprawiedliwość.

W ostatnich dniach w mieście mówiło się, że wynik wyścigu do prezydenckiego fotela w Grudziądzu jest przesądzony, a jego zwycięzcą będzie Maciej Glamowski. Zastanawiano się, czy będzie to nokaut kontrkandydatów już w pierwszej turze.

Ale o tym, kto zostanie prezydentem Grudziądza nie decydują opinie i plotki, a głosy wyborców, których liczenie rozpoczęto po zamknięciu lokali wyborczych.

Frekwencja w Grudziądzu w niedzielę 7 kwietnia

W Grudziądzu uprawnionych do głosowania w wyborczą niedzielę było 62,7 tysiąca osób, czyli mniej niż w pierwszej turze wyborów samorządowych w 2018 roku, gdy prawo oddania głosu miało 68,9 tys. osób.

Według danych PKW frekwencja w Grudziądzu w niedzielę, 7 kwietnia wyniosła:

 • na godz. 12: wyniosła 16,87 proc., czyli była wyższa niż w pierwszej turze wyborów samorządowych w 2018 r., kiedy wyniosła 15 proc.

 • na godz. 17:wyniosła 34,26 proc. czyli była niż w pierwszej turze wyborów samorządowych w 2018 r., kiedy wyniosła 38,04 proc.

Kandydaci na prezydenta Grudziądza w wyborach 7 kwietnia 2024 roku

Maciej Glamowski, obecny prezydent Grudziądza. To jego pierwsza kadencja na tym urzędzie, wcześniej był radnym miasta.

Maciej Glamowski
Maciej Glamowski Aleksandra Pasis

- W ostatnich pięciu latach razem, także w koalicji z KO, rządzimy miastem. Wiele projektów udało się zrealizować, także infrastrukturalnych. Zrealizowaliśmy projekty za ponad pół miliarda złotych, w samym tylko mieście, ale zrealizowaliśmy też wiele projektów poprzez nasze spółki komunalne. Miasto zmieniło się w wielu obszarach, nie tylko infrastruktury, ale także sportu, kultury, ożyła starówka - w czasie kampanii wyborczej mówił Maciej Glamowski.

- Myślę, że po tych 5 latach możemy być dumni z naszego miasta i możemy też patrzeć z optymizmem w przyszłość. Mamy jeszcze wiele projektów do zrealizowania, wiele pomysłów na miasto, dlatego chcielibyśmy zawalczyć o głosy mieszkańców i realizować te projekty w przyszłości - mówił Maciej Glamowski.

W skład prezydenckiego komitetu wchodzą i wspólne listy kandydatów na radnych Grudziądza wystawiły: Nowa Lewica, Polska 2050, PSL, Stowarzyszenie Obywatelski Grudziądz, Stowarzyszenie "Tak dla Polski".

Glamowskiego popiera też Koalicja Obywatelska, która do rady miasta wystawiła osobną listę kandydatów. Więcej: TUTAJ

Marek Nowak kandyduje na prezydenta Grudziądza z KWW Nowa Droga Czas Grudziądza. To były dyrektor grudziądzkiego szpitala, a także były radny miasta i sejmiku wojewódzkiego.

Marek Nowak na prezydenta Grudziądza kandyduje z KWW Nowa Droga. Czas Grudziądza
Marek Nowak na prezydenta Grudziądza kandyduje z KWW Nowa Droga. Czas Grudziądza Piotr Bilski

W skład Komitetu Wyborczego Wyborców Nowa Droga Czas Grudziądza wchodzą ludzie z różnych grup społecznych, związani m.in. ze stowarzyszeniem Czas Grudziądza oraz Konfederacją.

- Potrafiliśmy w ciągu krótkiego czasu zagregować i opisać problemy mieszkańców Grudziądza. Wiemy co przeszkadza mieszkańcom i potrafimy to zmienić. Umiemy to zrobić i gwarantuję, że nie będziemy musieli zapraszać żadnej firmy z Gdańska. Umiemy to zrobić, mamy mnóstwo wykształconych ludzi w naszym mieście - zapowiadał Marek Nowak podczas prezentacji swojego komitetu.

Więcej: TUTAJ

Krzysztof Kosiński jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza. To jeden z najbardziej aktywnych grudziądzkich radnych kilku kadencji.

Krzysztof Kosiński na prezydenta Grudziądza kandyduje z ramienia KW Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Kosiński na prezydenta Grudziądza kandyduje z ramienia KW Prawo i Sprawiedliwość Piotr Bilski

- Z perspektywy ponad 20 lat obserwacji w mieście, mogę powiedzieć, że mam jakąś ocenę: widzę dobre, ale też i słabe strony tego miasta, ale widzę też strony, które nie są do dnia dzisiejszego wykorzystane - mówił Krzysztof Kosiński rozpoczynając kampanię wyborczą.

Więcej: TUTAJ

Tak głosowaliśmy w Grudziądzu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska