Zobacz wideo z drona: Rondo Kujawskie jak po nalocie. Tak wyglądały prace w 2019 roku
- Na czas przebudowy Wojska Polskiego zamknięto środkowy pas, który umożliwiał jazdę na wprost i w lewo jadąc Trasą Uniwersytecką od strony Glinek. Pozostał jeden do skrętu w lewo i jeden w prawo. Teraz kiedy oddali już do użytku ulicę Kujawską i są dwa wolne pasy na rondzie to mogliby otworzyć ten drugi skręt w lewo. Dlaczego na środku ciągle stoją barierki, które to uniemożliwiają? - dziwi się nasz Czytelnik. - Przecież wjazd na most na TU będzie niemożliwy jeszcze przynajmniej do końca roku, więc można nawet wymalować odpowiednie oznakowanie poziome informujące o możliwości skrętu w lewo także ze środkowego pasa.
To Cię może też zainteresować
O ile jednak "blokadę" na środku skrzyżowania kierowcy są w stanie przeboleć, to już korków na Wojska Polskiego w kierunku Kujawskiej już nie. Tym bardziej, że otwarcie Kujawskiej miało rozwiązać problemy kierowcówi na Wojska Polskiego.
- Kiedy skręcający mają zielone, zielone mają też piesi na kolizyjnym przejściu. W efekcie może nawet nie przejechać żaden samochód - zauważa nasz Czytelnik.
W Kujawską skręcić się nie da?
Problem potęguje się w godzinach szczytu, gdy chętnych do zjechania w kierunku centrum jest więcej. Bywa i tak, że na pasach na wprost jest luz, a pas dla skręcających w prawo jest zapchany i to do tego stopnia, że kierowcy chcący skręcić blokują pas tym, którzy chcą jechać na wprost - zauważa bydgoszczanin. - Światła są źle ustawione i powinny być skorygowane tak, by była faza tylko dla skręcających w prawo - znajduje rozwiązanie nasz Czytelnik.
W opinii kierowcy zmorą nowych skrzyżowań jest połączenie zielonego dla skrętu w prawo z zielonym dla pieszych. - Oczywiście zielone jest dla tych na wprost, więc dla skręcających piesi mają pierwszeństwo. Tak jest też na pierwszym rondzie przy kościele. Było dla tych co jechali Trasą Uniwersytecką od Focusa i chcieli skręcić w prawo, jest tak dla jadących Wojska Polskiego od strony ul. Kujawskiej, a chcących skręcić w stronę Glinek. Przy obecnych przepisach chroniących pieszych pozostawienie takiej kolizji powoduje paraliż ruchu na tych skrzyżowaniach - uważa bydgoszczanin.
Policja rekomenduje - sygnalizacja całą dobę
O problemach mieszkańców ze zbyt głośnymi "brzęczykami" na rondzie Kujawskim pisaliśmy wielokrotnie. Jak się wydaje, sprawa została ostatecznie rozwiązana, choć nie wszyscy będą z rozwiązania zadowoleni. Ma być ciszej, ale "brzęczyki" nie zostaną wyłączone. W tej sprawie decydujący głos miała bydgoska policja.
Policja informuje, że
stoi na stanowisku całodobowego kierowania ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej na rondzie Kujawskim. Natomiast na rondzie Bernardyńskim wnosimy o przełączenie sygnalizacji w porze nocnej na tryb awaryjny - odpowiada mieszkańcom asp. szt. Marcin Włosiński, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Bydgoszczy. - Działanie sygnalizacji świetlnej w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu i udrażnia ruch zwłaszcza na dużych skrzyżowaniach.
Policja zarekomendowała jednak maksymalne ściszenie "brzęczyków" nocą, co stało się 3 sierpnia. Całkowicie ich jednak wyłączyć nie można.
