Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Gotyckie kościoły w miastach naszego regionu - w dawnej Koronie polskiej [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Budowę tej gotyckiej świątyni w Nieszawie rozpoczęto prawdopodobnie w 1460 r., czyli jednocześnie z lokacją nowego miasta, które w średniowieczu było kilkakrotnie przenoszone wzdłuż Wisły. Na kolejnych zdjęciach prezentujemy wszystkie miejskie kościoły gotyckie w naszym regionie, w dawnym państwie polskim
Budowę tej gotyckiej świątyni w Nieszawie rozpoczęto prawdopodobnie w 1460 r., czyli jednocześnie z lokacją nowego miasta, które w średniowieczu było kilkakrotnie przenoszone wzdłuż Wisły. Na kolejnych zdjęciach prezentujemy wszystkie miejskie kościoły gotyckie w naszym regionie, w dawnym państwie polskim Fot. Marek Weckwerth
Kontynuujemy cykl o gotyckich kościołach w naszym regionie. Prezentowaliśmy już świątynie wiejskie na ziemiach dawnego państwa krzyżackiego i Polski, a ostatnio te wzniesione w krzyżackich miastach. Teraz czas na gotyckie kościoły na ziemiach rdzennie polskich.

Mowa o budowlach sakralnych, które możemy dziś podziwiać w miastach województwa kujawsko-pomorskiego położonych na południe od dawnej granicy z państwem zakonnym.

Najstarsze świątynie na tych terenach – jak w Brześciu Kujawskim, Gniewkowie, Koronowie – mają równie stary rodowód, jak te krzyżackie. Niemal zawsze było tak, że najpierw wznoszono prezbiterium, które przez pewien czas pełniło rolę samodzielnego kościoła, po czym po latach dobudowywano do niego nawę, zakrystię, kaplice, często także powiększano korpus, podwyższano ściany, konstruowano na nowo sklepienie.

Zdjęcia gotyckich kościołów z naszego regionu zobaczysz w poniższej galerii.

W efekcie kościoły, które dotrwały do naszych czasów, raczej nie przypominają tych pierwotnych. Nawarstwiło się w nich także kilka innych stylów architektonicznych, zwłaszcza renesansowy, barokowy i neogotycki (w tym ostatnim przypadku jest to tzw. historycyzm naśladujący ducha średniowiecznego w budownictwie).

Ostrołukowe portale i okna, ozdobne maswerki

Charakterystycznymi cechami budownictwa gotyckiego w miastach są wysokie ściany, ozdobne ostrołukowe portale, smukłe ostrołukowe okna, czasem ozdobione maswerkami (dekoracyjnymi geometrycznymi wzorami wykutymi w kamieniu), wypełnione witrażami. Są też blendy (ślepe okna). Sklepienia mają kształt krzyżowy lub żebrowy. Ciężar wysokich i masywnych budowli rozkładany był na wewnętrzne filary i zewnętrze przypory (szkarpy).

Kujawsko-Pomorskie. Oto kościoły gotyckie w naszym regionie. Wyjątkowe zdjęcia!

Z dawnych czasów zachowało się bardzo niewiele witraży. A z tych zachowanych najstarsze i największe możemy podziwiać w katedrze włocławskiej.

To też może Cię zainteresować

W wielu przypadkach ostrołukowe okna przebudowywano na przestrzeni wieków na półkoliste, niszcząc wtedy maswerki, bądź zrobiły to wcześniej wojny i pożary. Maswerki można jednak nadal oglądać w oknach włocławskiej katedry. Podobnie widnieją w toruńskiej katedrze, chełmińskiej farze, czy też chełmżyńskiej konkatedrze. Jednak z wymienionych obiektów sakralnych tylko ten włocławski znajdował się w średniowieczu na terenie królestwa polskiego, a pozostałe w granicach państwa zakonnego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska