Kujawsko-Pomorskie. Romańskie kościoły, czyli fascynująca podróż w mroki naszych dziejów [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Romańskie kościoły w Wielkopolsce i na Kujawach miały świadczyć o potędze nowej wiary chrystusowej i budowanej na niej państwowości i tożsamości Polski piastowskiej. Na zdjęciu pamiętająca pierwszą połowę XII stulecia kolegiata w Kruszwicy
Romańskie kościoły w Wielkopolsce i na Kujawach miały świadczyć o potędze nowej wiary chrystusowej i budowanej na niej państwowości i tożsamości Polski piastowskiej. Na zdjęciu pamiętająca pierwszą połowę XII stulecia kolegiata w Kruszwicy Marek Weckwerth
Romańskie zabytki na ziemiach polskich to rzadkość, prawdziwe skarby historii, kultury europejskiej, wiary katolickiej. To wyłącznie budowle lub dzieła sakralne tworzone jako materialny wyraz i solidny fundament nowej religii oraz piastowskiego państwa. W naszym regionie zachowało się jednak kilka kościołów z tego okresu.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odc. 41 - Grębocin

Zachowane do naszych czasów budowle wznoszono z kamienia, bo tylko to co oparto na solidnych fundamentach i nowej uniwersalnej wierze miało szanse przetrwać niespokojne czasy zawieruch dziejowych. Przed przyjęciem chrześcijaństwa kraj Mieszka nie znał tak wspaniałych budowli wykonanych z kamiennych ciosów.

Na tym fundamencie budowano także mozolnie i nie bez sprzeciwu dużej części społeczeństwa (zwłaszcza biednej i wywodzącej się z ludności niewolnej) polską państwowość i tożsamość narodową. Toteż fundatorami pierwszych kościołów i klasztorów byli królowie, książęta i możnowładcy.

To też może Cię zainteresować

Początki tego budownictwa sięgają czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II, zaś rozkwit nastąpił w czasie odbudowy państwa przez Kazimierza Odnowiciela i jego następców z linii piastowskiej. Konieczność odbudowy kraju była wynikiem tzw. reakcji pogańskiej (powstaniu przeciwko nowej religii, biskupom i władzy państwowej w latach 1034- 37) i temu co nastąpiło po niej - spustoszeniu Polski przez wojska Brzetysława czeskiego i wywiezieniu relikwii św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry (1038 r.).

Sacrum i profanum przenikały się więc od początku mocno. Kultura i budownictwo romańskie szły do Polski z krajów zachodnich, zwłaszcza z Niemiec i Francji, a pierwszymi opatami i biskupami byli zwykle Niemcy.

Także województwo kujawsko - pomorskie może poszczycić się kilkoma dobrze zachowanymi zabytkami architektury romańskiej. Mowa jest o kościołach w Mogilnie, Strzelnie, Kruszwicy, Inowrocławiu, Kościelcu Kujawskim i Kościelnej Wsi. Z kolei fundamenty romańskiej bazyliki odsłonięto podczas badać archeologicznych w Kałdusie (góra św. Wawrzyńca) koło Chełmna. Niewielkie relikty XII- wiecznego kościoła (rozebranego ok. 1870 r.) znajdują się Chalnie w powiecie radziejowskim.

W artykule piszemy też o kościele w Trzemesznie i jego romańskim poprzedniku, jako że to wielkopolskie miasto związane jest historycznie z naszym regionem i do 1998 r. (ostatnia reforma administracyjna) należało do województwa bydgoskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie