Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odc. 41 - Grębocin
Zachowane do naszych czasów budowle wznoszono z kamienia, bo tylko to co oparto na solidnych fundamentach i nowej uniwersalnej wierze miało szanse przetrwać niespokojne czasy zawieruch dziejowych. Przed przyjęciem chrześcijaństwa kraj Mieszka nie znał tak wspaniałych budowli wykonanych z kamiennych ciosów.
Na tym fundamencie budowano także mozolnie i nie bez sprzeciwu dużej części społeczeństwa (zwłaszcza biednej i wywodzącej się z ludności niewolnej) polską państwowość i tożsamość narodową. Toteż fundatorami pierwszych kościołów i klasztorów byli królowie, książęta i możnowładcy.
To też może Cię zainteresować
Początki tego budownictwa sięgają czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II, zaś rozkwit nastąpił w czasie odbudowy państwa przez Kazimierza Odnowiciela i jego następców z linii piastowskiej. Konieczność odbudowy kraju była wynikiem tzw. reakcji pogańskiej (powstaniu przeciwko nowej religii, biskupom i władzy państwowej w latach 1034- 37) i temu co nastąpiło po niej - spustoszeniu Polski przez wojska Brzetysława czeskiego i wywiezieniu relikwii św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry (1038 r.).
Sacrum i profanum przenikały się więc od początku mocno. Kultura i budownictwo romańskie szły do Polski z krajów zachodnich, zwłaszcza z Niemiec i Francji, a pierwszymi opatami i biskupami byli zwykle Niemcy.
Także województwo kujawsko - pomorskie może poszczycić się kilkoma dobrze zachowanymi zabytkami architektury romańskiej. Mowa jest o kościołach w Mogilnie, Strzelnie, Kruszwicy, Inowrocławiu, Kościelcu Kujawskim i Kościelnej Wsi. Z kolei fundamenty romańskiej bazyliki odsłonięto podczas badać archeologicznych w Kałdusie (góra św. Wawrzyńca) koło Chełmna. Niewielkie relikty XII- wiecznego kościoła (rozebranego ok. 1870 r.) znajdują się Chalnie w powiecie radziejowskim.
W artykule piszemy też o kościele w Trzemesznie i jego romańskim poprzedniku, jako że to wielkopolskie miasto związane jest historycznie z naszym regionem i do 1998 r. (ostatnia reforma administracyjna) należało do województwa bydgoskiego.
