Raport na temat atrakcyjności inwestycyjnej województw oraz podregionów Polski przygotował Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).
Sprawdzając, gdzie przedsiębiorcy mają najlepsze warunki do prowadzenia biznesu, eksperci wzięli pod uwagę między innymi: koszty pracy, chłonność rynku zbytu, poziom rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwo.
W rankingu województw Kujawsko-Pomorskie znalazło się na jedenastym miejscu. Taką samą pozycję zajmowało w latach 2007 i 2008.
Najbardziej atrakcyjne dla inwestorów okazały się w tym roku województwa: śląskie, dolnośląskie i mazowieckie.
Dobra logistyka, ale za wysoka przestępczość
Instytut dokładnie przyjrzał się też podregionom Polski. Oceniając je, stworzył trzy szczegółowe rankingi.
Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej najlepiej został oceniony podregion katowicki. Obszar bydgosko-toruński znalazł się w tym zestawieniu na piątym miejscu. Co ważne, również otrzymał ocenę terenu o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej.
W raporcie IBnGR można przeczytać, że mocną stroną Bydgoszczy i Torunia oraz okolic tych miast jest między innymi duża liczba wykwalifikowanych pracowników oraz świetnie rozwinięty sektor transportu i logistyki. Minusy to ponadprzeciętny poziom wynagrodzeń oraz wysoka przestępczość i jej niska wykrywalność.
Nie najlepiej, ale i tak wysoko została oceniona atrakcyjność inwestycyjna dla działalności przemysłowej podregionu włocławskiego.
Obszar grudziądzki uznano pod tym względem za „przeciętny”.
Z raportu wynika, że firmę usługową najlepiej jest prowadzić w podregionach, w granicach których znajdują się duże polskie miasta. Na przykład Łódź, Warszawa, Katowice, Poznań. A także Bydgoszcz oraz Toruń.
Eksperci z IBnGR tłumaczą, że w tych rejonach Polski są chłonne rynki zbytu, dostępny jest odpowiedni transport oraz nie brakuje wykwalifikowanej załogi.
Co z pozostałymi podregionami Kujaw i Pomorza? Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności usługowej wysoko został oceniony obszar grudziądzki, a nisko - włocławski.
U nas tak jak na wschodzie Polski
Gdy fachowcy z instytutu oceniali jakie tereny są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy chcą prowadzić działalność zaawansowaną technologicznie, rejon bydgosko-toruński również znalazł się w czołówce zestawienia. Zajął ósme miejsce.
Podregion grudziądzki tym razem dostał „niską” notę, zaś włocławski „najniższą” - podobnie jak tereny znajdujące się na wschodzie Polski.
