Kujawsko-Pomorskie. Piękne kościoły we wsiach i miasteczkach województwa na unikalnych zdjęciach [26.03.2023]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Parchanie to wieś w pow. inowrocławskim, znana z tego, że w 1923 r. w tutejszym dworku zamieszkał gen. Władysław Sikorski. Opodal dworku wznosi kościół pw. św. Wojciecha, który kultywuje tradycję poprzednich, a pierwszy ufundowany przez biskupów kujawskich (rezydujących wtedy w Kruszwicy) miał stanąć ok. 1000 r. (sic!).Obecny kościół zbudowano w 1840 r. To konstrukcja szachulcowa. W 1900 r. dobudowano murowaną wieżę.
Parchanie to wieś w pow. inowrocławskim, znana z tego, że w 1923 r. w tutejszym dworku zamieszkał gen. Władysław Sikorski. Opodal dworku wznosi kościół pw. św. Wojciecha, który kultywuje tradycję poprzednich, a pierwszy ufundowany przez biskupów kujawskich (rezydujących wtedy w Kruszwicy) miał stanąć ok. 1000 r. (sic!).Obecny kościół zbudowano w 1840 r. To konstrukcja szachulcowa. W 1900 r. dobudowano murowaną wieżę. Marek Weckwerth
Wybór najpiękniejszego kościoła w pełnym zabytków województwie kujawsko-pomorskim - czy nawet kilku kościołów - łatwy nie jest, a jednak pokusiliśmy się i stworzyliśmy przegląd tych świątyń, które uważamy za przykłady wyjątkowego piękna i uroku.

Spis treści

Od razu trzeba zaznaczyć, że jest to przegląd absolutnie subiektywny. Wiadomo przecież, że prawie każdemu parafianinowi, a szczególnie proboszczowi, jego świątynia wydaje się najpiękniejsza i jest najbliższa sercu.

Gotyk już był i styl romański także

W naszym przeglądzie kościołów województwa kujawsko-pomorskiego nie przedstawiamy świątyń gotyckich, surowych w swym pięknie, ani nie prezentujemy starszych, romańskich kościołów, związanych z początkami państwowości i katolicyzmu w regionie. Tymi tematami zajęliśmy się w innych artykułach.

Skupiamy się tym razem na innych epokach, szukając przy tym nie tylko zaklętego w murach piękna, ale też różnorodności w stylach czy użytych materiałach, nie zapominając o najprostszym z nich – drewnie.

Skupiamy się na mniejszych świątyniach

Pominęliśmy też w naszej publikacji, pozostawiając być może na inną okazję, kościoły wielkie, w dużych miastach, a także te wznoszone w kompleksach klasztornych, zatem najczęściej także okazałe.

Chcemy uświadomić, czy zwyczajnie przypomnieć naszym Czytelnikom, że również na mniej zamożnej prowincji, w przysłowiowym terenie, także można podziwiać perełki, a przynajmniej ciekawostki architektoniczne. Są wśród nich oczywiście także bardzo okazałe budowle, które swą wielkość czy formę zawdzięczają możnym fundatorom. Tak zyskiwali oni uznanie Kościoła i parafian, przygotowując też sobie drogę ku niebiosom, a myśląc bardziej przyziemnie – miejsca spoczynku w kryptach czy kaplicach grobowych.

Wnętrza są ciekawsze niż mury

Na naszych łamach prezentujemy budynki sakralne przede wszystkim od zewnątrz (choć jest jeden wyjątek - Gąsawa), a przecież i wnętrza prezentują się pięknie, czasem nawet jeszcze piękniej i ciekawiej od fasad. Skrywają niekiedy cenne relikty przeszłości – prawdziwe dzieła sztuki sakralnej, pamiętające minione wieki, prezentujące kunszt i zaangażowanie twórców.

Bywa więc, że na zewnątrz kościół nie robi większego wrażenia, nie powala – jak mówi się potocznie – na kolana, ale po wejściu do wnętrza tak właśnie się dzieje.

Jakiś przykład? Proszę bardzo – najpierw modrzewiowy kościół pow. św. Mikołaja w Gąsawie! Na zewnątrz zwyczajny, nawet niespecjalnie ciekawy, choć wiadomo, że zbudowany już około 1625 roku z funduszy kanoników regularnych w Trzemesznie, zatem stareńki, zabytkowy. W środku jednak otwiera się przed nami samo piękno, ciepło, a przede wszystkim to, co widnieje na drewnianych ścianach – cały zespół barokowych malowideł o tematyce religijnej. Połacie malowideł są tak duże i okazałe, że historycy sztuki i konserwatorzy określają je czasem mianem arrasów i gobelinów. W kościele zachowały się także liczne rzeźby barokowe.

To też może Cię zainteresować

To też może Cię zainteresować

Niepozornie wygląda także murowany i całkiem spory kościół pw. św. Mikołaja we wsi Szynych pod Grudziądzem, a zatem w zupełnie innej części regionu. Na zewnątrz prezentujący skromne cechy barokowe. Wzniesiono go w roku 1742 w miejscu poprzedniego, drewnianego. Wnętrze wypełniają bogate barokowe malowidła sakralne. Kościół ufundował biskup Andrzej Załuski i chełmińscy radni, natomiast wyposażenie miejscowy proboszcz i jednocześnie dziekan grudziądzki Jan Cieliczkowski. Po wkroczeniu na te tereny armii radzieckiej w styczniu 1945 roku w świątyni stacjonowali żołnierze, którzy urządzili tu sobie stajnię. Aby się ogrzać, palili drewniane wyposażenie i księgi liturgiczne.

Przykładów prezentujących ciekawe wnętrza moglibyśmy podać przynajmniej kilkadziesiąt.

Zapraszamy tymczasem do galerii najpiękniejszych kościołów i kościółków w miastach i wsiach województwa kujawsko-pomorskiego:

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska