Według danych z 31 grudnia 2012 r. w województwie kujawsko-pomorskim lasy obejmowały powierzchnię 420,9 tys. ha, co stanowiło 23,4% jego powierzchni. Pod względem odsetka lasów (23%) województwo kujawsko-pomorskie należy do najsłabiej zalesionych w kraju (13. miejsce). Mimo tego w regionie nie brakuje nam miejsc do grzybobrania.
Przygotowaliśmy listę miejsc, które wskazują nasi Czytelnicy, gdzie można jeszcze znaleźć grzyby. Szczegóły w galerii poniżej:
Na grzybobranie koniecznie weź koszyk wiklinowy, nóż, podręczny atlas grzybów i kapelusz dla ochrony głowy. Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, lepiej nie zbieraj grzybów blaszkowych. Grzyby rurkowe (z tzw. poduszeczką) znacznie rzadziej są śmiertelnie trujące.
Istnienie grzybów zaobserwowano we wszystkich strefach klimatycznych, przede wszystkim na lądach, ale także w wodach (słodkich i słonych). Do tej pory opisano ok. 70 tysięcy gatunków grzybów, ale brak jednolitych kryteriów nie pozwala na dokładny szacunek, w efekcie ta liczba może być wyższa (za Wikipedia).
Przed konsumpcją grzyby muszą zostać poddane suszeniu, marynowaniu bądź gotowaniu (składnik zup i sosów).
