Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawy na starej fotografii. Tak wyglądała nasza kraina na przełomie XIX i XX wieku

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Kujawy dzielą się czarne, białe, garbate. Nasza kraina wyróżnia się najurodzajniejszymi glebami i wzornictwem. Zobaczcie stare zdjęcia z Kujaw.

Nazwa Kujawy wywodzi się od słów kui, kuiati oznaczających wicher i teren narażony na silne wiatry. Pierwszy raz pojawiła się w w 1136 r. w Bulli gnieźnieńskiej, później została odnotowana w źródłach pisanych wielokrotnie.
Podstawowy podział Kujaw to: Kujawy Zachodnie w okolicach Inowrocławia i Kujawy Wschodnie w okolicach Włocławka. Kujawy Północne obejmują powiat bydgoski.

Ale obowiązuje też inny podział, na Kujawy czarne o urodzajnych czarnoziemach, Kujawy białe (piaszczysto-gliniaste) – między Gniewkowem, Aleksandrowem Kujawskim i Brześciem; Kujawy nadwiślańskie – Solec Kujawski, Podgórz, Nieszawa, Włocławek; Kujawy zagoplańskie – między jeziorem Gopło a jeziorami Pakoskimi z Kruszwicą i Strzelnem; Kujawy garbate – pogranicze od Pakości do Nowej Wsi Wielkiej; Bachorza – na wschód od Kruszwicy, Kujawy leśne – południowy skraj regionu w okolicy Lubienia, Chodcza i Przedcza; Kujawy borowe – zalesione borami okolice Izbicy Kujawskiej i Lasy Gostynińsko-Włocławskie.

Kujawy mają swoją tożsamość, w tym regionalne wzornictwo. Znaleźliśmy kilka kujawskich druków, pocztówek i zdjęć z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczcie w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska