https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ładne kamienice, fontanna, skatepark. Wszystko powstanie w Sępólnie?

Centrum Sępólna ma się zmienić. Może będzie okazja nawet poleżeć i odpocząć nie tylko gdy trwają różne imprezy?
Centrum Sępólna ma się zmienić. Może będzie okazja nawet poleżeć i odpocząć nie tylko gdy trwają różne imprezy? Aleksander Knitter
Program rewitalizacji dla gminy ma być realizowany w latach 2016-2023. Wszystko po to, by zdobyć pieniądze na poprawę obszarów zdegradowanych.

I nie chodzi tylko o odświeżenie kamienic i remonty. W programach nie można pomijać aspektów społecznych, środowiskowych czy kulturowych.

W gminie Sępólno wytyczono kilka obszarów rewitalizacji. Najmniejsze powierzchniowo jest centrum miasta wraz z okolicami jeziora, ale dotyczy aż blisko 3000 mieszkańców. Ujęte są i duże ulice, i te małe. Łącznie aż ponad 30. W ramach prac przebudowane zostaną drogi i chodniki wraz z remontem infrastruktury technicznej. Wyremontowane mają być elewacje i dachy kamienic, które przylegają do rynku. Na samym rynku ma powstać nowa mała architektura - ławki, zdrój wodny, fontanna. Pomnik Ofiar II wojny światowej ma być wyremontowany oraz ładnie podświetlony.

Przy rzece Sępolence ma powstać przebudowane miasteczko rowerowe i boisko do piłki oraz skatepark.

W miejscowościach ujętych do projektu jest jeden wspólny mianownik - brak infrastruktury dla osób starszych. Prawie w każdej są całkiem przyzwoite warunki dla młodzieży, choć zawsze mogłyby być lepsze, ale nie zawsze są możliwości do spędzania czasu i realizowania się przez seniorów. Tak jest w Lutówku, Włościborzu czy Zalesiu. W Sikorzu problemem jest dość rozległy teren i przez to mieszkańcy mają utrudniony dostęp.

Są pieniądze na przebudowę Polonii. Tak będzie wyglądał nowy stadion!

Najważniejszym miejscem na mapie niewielkiej Wysokiej Krajeńskiej jest świetlica, która została wyremontowana z inicjatywy samych mieszkańców i to tam odbywają się wszystkie wydarzenia kulturalne i spotkania stowarzyszeń. Brakuje jednak dobrego dostępu do internetu, a zła jakość dróg, słabe oświetlenie i i brak środków komunikacji powodują mniejszą aktywność społeczną mieszkańców „na zewnątrz”.

Po zakończeniu rewitalizacji w 2023 roku gmina ma być atrakcyjniejsza i jeszcze bardziej przyjazna. Mają być ograniczone problemy nadmiernego korzystania ze świadczeń socjalnych i migracja, ożywić ma się gospodarka i zmniejszyć bezrobocie. Na ile się to uda, nikt pewnie nie wie tak do końca. Warto jednak spróbować.

INFO Z POLSKI odc.10 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska