Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie w krajach unijnych

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected]
Na pytania Czytelników odpowiadali  goście z kujawsko-pomorskiego NFZ (od lewej): Mariola Tuszyńska, rzecznik praw pacjenta, Przemysław Pankowski, szef wydziału współpracy międzynarodowej i Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy
Na pytania Czytelników odpowiadali goście z kujawsko-pomorskiego NFZ (od lewej): Mariola Tuszyńska, rzecznik praw pacjenta, Przemysław Pankowski, szef wydziału współpracy międzynarodowej i Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Fot. Jarosław Pruss
Czy za Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego trzeba zapłacić? Jakie formalności trzeba załatwić, aby ją otrzymać? - o to pytali najczęściej nasi Czytelnicy podczas wtorkowego dyżuru.

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto wiedzieć, na jaką pomoc lekarską możemy liczyć w razie potrzeby. Do redakcji zaprosiliśmy wczoraj gości z kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ: Barbarę Nawrocką, rzecznika NFZ, Mariolę Tuszyńska, rzecznika praw pacjenta i Przemysława Pankowskiego, naczelnika wydziału współpracy międzynarodowej. Eksperci odpowiadali na pytania Czytelników, związane z leczeniem w Unii Europejskiej.

Poniżej zamieszczamy pierwszą część relacji z dyżuru.

- Zamierzam wyjechać w odwiedziny do bliskich, którzy mieszkają w Niemczech. Co powinnam zrobić, aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Wiem, że z tym dokumentem będę mogła skorzystać z pomocy lekarza w nagłej sytuacji.
Należy udać się do swojego oddziału NFZ i tam przedstawić dokumenty potwierdzające ubezpieczenie. Na przykład, osoba pracująca może okazać aktualną legitymację ubezpieczeniową. Najlepiej podbić ją na kilka dni przed wyjazdem. Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna dołączyć ostatni odcinek opłacenia składek na ubezpieczenie. Jeśli wyjeżdżamy z dziećmi, warto sprawdzić, do czyjego ubezpieczenia - mamy czy taty - zostały one dopisane. Pamiętajmy, że w każdym nowym miejscu pracy należy zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia. W NFZ oprócz dokumentów składamy wniosek o wydanie Karty. Druki można otrzymać na miejscu w oddziale lub pobrać ze strony internetowej www.nfz-bydgoszcz.pl

- Mieszkam poza Bydgoszczą. Chciałabym otrzymać EKUZ. Czy muszę przyjeżdżać osobiście, czy też mogę przesłać dokumenty pocztą?

Dokumenty uprawniające do otrzymania Karty można przesłać faksem (do Bydgoszczy pod nr 052/ 325-28-68), mailem pod adresem [email protected] (dokumenty należy wtedy zeskanować) lub pocztą (bydgoski adres to: ul. Mickiewicz 15, 85-071 Bydgoszcz). Osobiście można zgłosić się natomiast w Bydgoszczy do NFZ przy ul. Słowackiego 3 i ul. Warszawska 10. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogą załatwiać formalności związane z EKUZ w Bydgoszczy , Toruniu (ul. Grudziądzka 46/48, tel. 056/ 658-26-00) i we Włocławku (ul. Kilińskiego 16, tel. 054/ 412-74-00).

- Czy po odbiór Karty muszę się zgłosić osobiście? Jest to dla mnie kłopot.

We wniosku należy zaznaczyć, w jaki sposób Karta będzie odebrana: osobiście, czy należy ją przesłać pocztą. Można również wydać upoważnienie innej osobie, która załatwi za nas formalności i odbierze EKUZ. Obecnie karty wydawane są na bieżąco. Jeśli dokumenty wymagają uzupełnienia, kontaktujemy się z wnioskującym telefonicznie lub listownie.

- Jestem zameldowany w Olsztynie, ale mieszkam i pracuję w Bydgoszczy. Gdzie powinienem starać się wydanie EKUZ?

Jeśli we wniosku o wydanie Karty, jako miejsce zamieszkania wpisze Pan "Bydgoszcz", to będzie mógł Pan ubiegać się o EKUZ w Bydgoszczy, Toruniu lub we Włocławku. W tym przypadku nie ma znaczenia, że jest Pan zameldowany w Olsztynie.

- Czy wydanie EKUZ wiąże się z jakimiś opłatami?

Nie, Karta wydawana jest bezpłatnie. Daje prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w sytuacjach pogorszenia zdrowia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy traktowani tak, jak ubezpieczony obywatel danego kraju, czyli za niektóre świadczenia trzeba będzie zapłacić. Na zwrot tych pieniędzy z NFZ nie można liczyć. Na przykład, w Niemczech za pierwszych 28 dni pobytu w szpitalu (w sumie w ciągu roku), należy wnieść tzw. opłatę hotelową, która wynosi 10 euro za dobę.

- Czeka mnie nieplanowany wyjazd za granicę. Obawiam się, że nie zdążę wyrobić EKUZ. Czy w tej sytuacji będą mogła liczyć na pomoc lekarza, jeśli, na przykład zachoruję?
Oczywiście będzie Pani mogła skorzystać z pomocy lekarza, ale otrzyma wtedy Pani rachunek za świadczone usługi. Może go Pani uiścić od razu lub wziąć rachunek kredytowy. Po powrocie powinna się Pani zwrócić się NFZ o zwrot pieniędzy.
Fundusz udziela podstawowych informacji o tym, za co będziemy musieli zapłacić w danym kraju. W ulotce, którą otrzymują osoby odbierające EKUZ, zamieszczamy też dane kontaktowe ubezpieczalni. Warto jednak spróbować zdążyć z wyrobieniem EKUZ, ponieważ daje ona poczucie bezpieczeństwa i znacznie ułatwia korzystanie z pomocy lekarza w nagłych sytuacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska