- Rozważamy różne warianty, a informacjami o nich będziemy dzielić się na bieżąco - informuje mec. Jarosław Kuropatwiński z kancelarii "Lege artis" w Bydgoszczy.
To są straty majątkowe
Najciekawszą koncepcją wydaje się pozew oparty na zaniechaniu legislacyjnym (art. 417 Kodeksu cywilnego).
- I tak: niewydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia ogłaszającego stan klęski żywiołowej może być uznane za delikt rodzący odpowiedzialność odszkodowawczą - twierdzi dr Kuropatwiński.- Poszkodowany powinien być postawiony w takiej sytuacji, w jakiej znalazłby się, gdyby sprawca, w tym przypadku państwo, zachowało się zgodnie z prawem i wydało rozporządzenie. Dzięki temu możliwe staje się zastosowanie zasad odszkodowawczych ustawy z 22 listopada 2002 roku o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Innymi słowy, odszkodowanie obliczone musi być w taki sposób, jakby ustawa ta miała zastosowanie.
Dr Jarosław Kuropatwiński tłumaczy, że ta ustawa odmiennie kształtuje odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do odpowiedzialności za czyny niedozwolone: - Wynika to z tego, że dotyczy ona działań, które nie są bezprawne. Z tego względu zawiera ono ograniczenie odpowiedzialności państwa tylko do strat, nie obejmuje utraconych korzyści. Nie jest natomiast prawdą spotykane niekiedy stwierdzenie, że odszkodowanie to dotyczy wyłącznie strat będących bezpośrednim następstwem ograniczeń wolności. Wystarczy, że istnieje związek przyczynowy między ograniczeniem wolności, a stratą i związek ten ma charakter następstwa normalnego, tzn., że określone ograniczenia generować muszą zwykle określone straty. Natomiast od wartości tak obliczonego odszkodowania odliczyć należy, co zrozumiałe, korzyści, które przedsiębiorca otrzymał w związku z pomocą państwa w ramach tzw. tarcz antykryzysowych, a także oszczędności, które miały związek z ograniczeniami wolności.
Przypomnijmy, niedawno w "Lege artis" powstał poradnik , jak korzystać z do tarczy.
- Leczyć, szyć maseczek i drukować w 3d przyłbic nie umiemy, ale doradzić to i owszem - mówił w rozmowie ze "Strefą Biznesu" Artur Lewicki, radca prawny z tej kancelarii.
Mamy ten poradnik!
Autorzy poradnika poruszają wiele więcej ważnych zagadnień, jak m.in.: "Brak obowiązku podwyższenia dochodu do opodatkowania", "Opłata za użytkowanie wieczyste płatna do 30 czerwca 2020r.", "Przesunięcie terminu rozliczenia rocznego (do 31 maja 2020r.)", "Rezygnacja z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy", "Odroczenie terminów płatności", "Szybsze rozliczanie straty podatkowej", "Brak opłaty prolongacyjnej (podatki/ZUS)", "Do wójta o umorzenie czynszu za nieruchomości gminne", "Do starosty o umorzenie czynszu za grunty państwowe", "Postojowe dla przedsiębiorców i samozatrudnionych", "Dofinansowanie od starosty na wynagrodzenia", "Dofinansowanie od starosty dla osób samozatrudnionych".
