Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja unijna

(has)
1 maja, Bruksela. Do pamiątkowego zdjęcia, na  tle unijnej flagi, stanęli: Andrzej Milewski (z  lewej), Ewa Bem i Stanisław Pilewski.
1 maja, Bruksela. Do pamiątkowego zdjęcia, na tle unijnej flagi, stanęli: Andrzej Milewski (z lewej), Ewa Bem i Stanisław Pilewski.
Dla delegacji bydgoskiego Zespołu Szkół nr 5 tydzień spędzony w Belgii na zawsze pozostanie w pamięci. - Byliśmy tam, gdy Polska stała się członkiem wspólnoty - podkreśla Andrzej Milewski, nauczyciel fizyki.

     Od naszego wstąpienia do Unii minęło jedenaście dni. Większość z nas dzień ten świętowała w swoich miastach, miasteczkach i wsiach. Tylko niektórym trafiła się nie lada gratka. Mogli być tam, gdzie Unia jest od dawna.
     Chcieli jeszcze
     
Na tydzień przed wejściem Polski do UE do Belgii wyjechała grupa nauczycieli z ZS nr 5: dyrektor Stanisław Pilewski, pedagog Ewa Bem i nauczyciel fizyki Andrzej Milewski. - Nasza wizyta odbywała się w ramach programu Socrates-Comenius. W spotkaniu uczestniczyły po dwie delegacje ze szkół belgijskich i rumuńskich oraz jedna włoska i polska. Trafiliśmy do malowniczego miasta w północnej części Belgii - Sint Niklaas. Właśnie tam zrealizowane zostało przedsięwzięcie pod nazwą "PROJECT MEETING NO 2" - _mówi Andrzej Milewski.
     Podczas pobytu w Sint Niklaas goście zwiedzili obiekty szkolne, w których młodzi Belgowie, niezależnie od swoich umiejętności czy talentów, osiągają dobre i bardzo dobre wyniki w nauce. Uczniowie na lekcjach poznają nie tylko ojczysty język, ale również języki obce: francuski, niemiecki, angielski oraz holenderski. Poza tym uczą się zawodu. Dzieje się tak dzięki połączeniu szkoły z nowoczesną minifabryką.
     Wyjątkowym wydarzeniem była polsko-włosko-belgijska lekcja
. W eksperymencie uczestniczyli nauczyciele z Polski i Włoch. Wspólnie poprowadzili po angielsku zajęcia z fizyki i matematyki. - Zaangażowanie uczniów na lekcji było niesamowite. Gdy zadzwonił dzwonek, wołali: "Jeszcze! Jeszcze!" - wspomina Milewski.
     Kolejne niezapomniane wrażenia przyniósł pobyt w Mechelen, gdzie znajduje się "Technopolis". - _W tym wspaniałym, nowoczesnym budynku można zobaczyć i uczestniczyć w wielu eksperymentach z matematyki, fizyki, chemii i biologii. To wprost fenomenalna edukacja dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Po wyjściu ma się wrażenie, że wszystko, co w szkole było trudne, staje się proste i jasne
- stwierdza nauczyciel fizyki.
     Święto w Brukseli
     
1 maja bydgoszczanie, w towarzystwie kolegów z zaprzyjaźnionych szkół, byli w Brukseli. Z okazji wstąpienia nowych państw do UE w mieście odbywało się wiele imprez. - Na jednej z nich spotkaliśmy chór z I LO w Bydgoszczy. W Polskim pawilonie podawano doskonałe dania z naszej kuchni, poza tym prezentowali się artyści.
     Dla nauczycieli pobyt w Belgii był okazją do zacieśnia współpracy z zaprzyjaźnionymi szkołami. W ramach uzgodnień polsko-włoskich uczniowie z ZS nr 5 będą uczestniczyć w wymianie młodzieży w roku szkolnym 2004/2005. Podobne uzgodnienia dotyczą szkół z Rumunii i Belgii. Goście z zaprzyjaźnionych placówek przyjadą do Bydgoszczy w ostatniej dekadzie kwietnia 2005 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska