Spis treści
Leokadia Mantyk z powiatu włocławskiego została uhonorowana medalem
Leokadia Mantyk z Dąbia Poduchownego (powiat włocławski) obchodziła na początku stycznia 2024 roku swoje setne urodziny. Jubilatka uhonorowana została marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
- Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków. Dziękuję za świadectwa i osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Leokadia Mantyk skończyła sto lat. Od urodzenia mieszka w gminie Lubraniec
Stulatkę z powiatu włocławskiego odwiedził radny województwa Stanisław Pawlak. Leokadia Mantyk, z domu Ocipska, urodziła się 2 stycznia 1924 roku w Dąbiu Poduchownym (powiat włocławski), gdzie mieszka do dziś. Jest jedynym dzieckiem państwa Ocipskich, niestety bardzo wcześnie straciła rodziców i do ósmego roku życia wychowywała ją babcia. Uczyła się w szkole podstawowej w rodzinnej miejscowości. Czas wojny spędziła w rodzinnym gospodarstwie, ciężko pracując na roli.
- W 1944 roku wyszła za mąż za Stanisława Mantyka, z którym wychowywała pięcioro dzieci. Mają dziesięcioro wnuków, siedemnaścioro prawnuków i siedmioro praprawnuków. Przez całe życie pani Leokadia pracowała w gospodarstwie, wychowywała dzieci i prowadziła dom. Udzielała się w kołach gospodyń wiejskich, w wolnych chwilach robiła na drutach i szydełku. Każdą wolną chwilę poświęcała na prace w przydomowym ogrodzie. Nestorka jest pogodną i towarzyską osobą, ceni sobie czas spędzany z innymi – przekazuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
Medale dla stulatków z województwa kujawsko-pomorskiego
Przypomnijmy, że tradycję honorowania medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęto okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Akcja jest kontynuowana.
Urząd Marszałkowski w Toruniu zachęca rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego, w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
