Filip Łojczyk, Adam Litwin i Igor Marciniak, studenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, pracujący pod opieką dr. inż. Piotra Musznickiego z Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych, opracowali projekt i stanowisko pilotażowe do monitorowania parametrów ula pszczelego.
Dane dotyczące m.in. temperatury i wilgotności w środku ula są gromadzone i archiwizowane na centralnym serwerze, a dedykowana aplikacja pozwala na szybki dostęp i szczegółową analizę warunków panujących w rodzinie pszczelej. Docelowo opracowany system będzie umożliwiał także długoterminową statystykę danych.
Monitorowanie stanu rodzin pszczelich ma szczególne znaczenie w okresie zimowania pszczół oraz w okresie dynamicznego ich rozwoju w trakcie wiosenno-letniej pracy przy zbiorze nektaru.
Odpowiednie umiejscowienie czujników temperatury i wilgotności pozwala m.in. określić położenie kłębu zimujących owadów bez konieczności otwierania ula. Z kolei waga zamontowana w podstawie dostarcza informacji o stanie zapasów miodu zbieranego i przechowywanego przez pszczoły.
Wykorzystanie zdalnego monitorowania stanu rodzin pszczelich może również posłużyć do opracowania metod przeciwdziałania niepokojącemu spadkowi ich liczebności, co od kilkunastu lat obserwuje się na całym świecie.
Innowacyjne urządzenie zostało opracowane i przetestowane w ramach przedmiotu Projekt zespołowy, realizowanego na 6. semestrze studiów I stopnia na kierunku Elektrotechnika.
Ekologiczne sztućce jednorazowe naukowców z Gdańska
