https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lewy alkohol na Festiwalu Smaku w Grucznie. Posypały się mandaty za brak paragonów

Katarzyna Paczewska
nadesłane
- Celem przeprowadzonych działań była kontrola przestrzegania przepisów regulujących obrót wyrobami alkoholowymi podczas imprezy plenerowej Festiwal Smaku Gruczno 2017 w dniach 19-20 sierpnia - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy.

W działaniach uczestniczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Bydgoszczy, Łodzi i Warszawy wsparci dodatkowo funkcjonariuszami policji ze Świecia.

W sobotę (19 sierpnia) kontrola trwała w godzinach 11-16 i zakończyły się ujawnieniem i zabezpieczeniem 190 litrów (388 butelek szklanych) wyrobów alkoholowych o różnej zawartości alkoholu bez znaków akcyzy. Butelki zarekwirowano. Sprawy będą się dopiero toczyły. Wystawiono tego dnia też 14 mandatów karnych, na łączną kwotę 3 200 zł, za brak rachunków z kasy fiskalnej przy sprzedaży. Z kolei w niedzielę (20 sierpnia) kontrole trwały od 11 do 14 i zakończyły się wystawieniem 4 mandatów karnych na łączną kwotę 800 zł.

Kontrolą objęto wszystkie punkty sprzedaży napojów spirytusowych i alkoholowych na Festiwalu Smaku.

Przeczytaj też: Zatrzymano mężczyznę, który produkował nielegalny alkohol

- Działania prowadzone w weekend w Grucznie są elementem kampanii prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, polegającej m.in. na monitorowaniu przebiegu imprez plenerowych pod kątem legalności alkoholu oferowanego do sprzedaży i spożycia - tłumaczy Stróżyński. - Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed wprowadzaniem do sprzedaży na lokalnych imprezach plenerowych nielegalnego alkoholu, gdyż sprzedaż napojów spirytusowych i alkoholowych, jak i sama ich degustacja podlegają przepisom prawnym m.in. z zakresu rejestracji produkcji, znakowania wyrobów, podatku akcyzowego zawartych w ustawach o podatku akcyzowym, o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi a także o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.

Ponadto, jak zaznacza rzecznik IAS w Bydgoszczy, przepisy karne zawarte w poniższych aktach prawnych, penalizują (rozszerzają zakres czynów uznanych za karalne - przyp. redakcja) odkażanie alkoholu, unikanie podatku akcyzowego, wprowadzanie do konsumpcji wyrobów szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi.

Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.

Czytaj również: Nielegalny alkohol i tytoń. Naraził Skarb Państwa na stratę ponad miliona złotych

Kto bez wymaganego wpisu do rejestru wyrabia lub rozlewa napoje spirytusowe, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Kto dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w stosunku do napojów spirytusowych o znacznej wartości, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kto odkaża alkohol etylowy skażony lub w jakikolwiek sposób osłabia działanie środka skażającego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa podejmie działania mające na celu monitorowanie przebiegu imprez plenerowych pod kątem legalności alkoholu, jednak niezależnie od tego, zwracamy się z prośbą o bieżące informowanie o przypadkach jakichkolwiek wątpliwości, podejrzeń lub zdarzeń, co do legalności prezentowanych wyrobów alkoholowych, pod numerami telefonów 800 060 000 (całodobowo), a także (95) 750 92 00 lub (68) 322 92 79 (od pn. do pt. w godz. 7-15) bądź informując najbliższą jednostkę Służby Celno-Skarbowej lub policji.

- Współpraca w tym zakresie, mająca wymiar społeczny i fiskalny, odnosząca się do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom poprzez zapobieganie zatruciu alkoholem niewiadomego pochodzenia, jak i zapewnienie równej konkurencji legalnym producentom napojów spirytusowych oraz zapewnienia należnych wpływów do budżetu państwa, wydaje się w tym zakresie rozwiązaniem koniecznym - mówi rzecznik IAS w Bydgoszczy.

Szersza wersja tekstu: Niesmaczny nalot na Festiwalu Smaku w Grucznie [więcej informacji]

Komentarze 36

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PoxWa

Jaki był koszt akcji?! Ile zapłacili podatnicy za sobotnie - niedzielne nadgodziny służb i wszystkie pozostałe koszty?!

M
Marcin
W dniu 23.08.2017 o 17:47, eve napisał:

I bardzo dobrze ! Może wreszcie motłoch sprzedający swoje głosy za 500+, może utracjusze, którym w życiu najlepiej wyszły włosy, może banda zawistnych i chciwych moherów, może ... i tu można by w nieskończoność podawać przykłady  z r o z u m i e, że tracą Polskę tę piękną, tę gościnną, tę z kulturą regionalną, tę, której nie trzeba było się wstydzić. To wszystko woła o pomstę ! Za dwa lata wybory do parlamentu. Jeśli PiS nie wypierze Wam resztek mózgu, to włączcie myślenie i zrozumcie, że Wasz głos przy urnie wyborczej jest bezcenny i wszystko wróci do normy  i że nie obudzimy się w kraju niczym w północnej części Półwyspu Koreańskiego !

Idź się leczyć, ta hołota ci złodzieje, te sprzedawczyki z PO PSL N., SLD nie zasługją nawet żeby na nich splunąć!

g
gość
W dniu 26.08.2017 o 08:58, Tomasz napisał:

Żenada, za formę tej akcji powinny posypać się głowy w skarbówce, a organizatorzy festiwalu powinni podać do sądu skarbówkę za niszczenie dobrego imienia i straszenie klientów. Uważam ze podatki trzeba płacić, ale kontrola mogłaby być przeprowadzona po cichu a nie jakby conajmniej likwidowali jakaś mafie. Totalny brak profesjonalizmu i znana w całej Polsce tępota urzędnicza.

Czy jest Panu znane pojęcie " ujęcie przestępcy na gorącym uczynku"?

u
uczestnik

Po lekturze postów na tym forum mam jedną smutną refleksję - polskiemu spoleczeństwu jeszcze bardzo daleko do społeczeństwa obywatelskiego. Krytykuje się służby, które realizują we właściwy sposób swoje obwowiązki, co wiecej - nie robią tego dla siebie, tylko dla nas wszystkich.

 

Dlaczego nikt z piszących, a szczególnie oburzony pan Pajakowski, nie zadał sobie pytania, co by było, gdyby ten alkohol był skażony? Jaka wtedy byłaby linia obrony pana Jarosława? Śmiem się domyślać, że jedyna Jemu właściwa - dlaczego właściwe służby nie czuwały nad bezpieczeństwem uczestników, co wtedu robiły?

 

Takie stanowisko, jakie prezentuje pan Pajakowski, powinno zostać napietnowane. Czyżby zapomniał, że czasem bywa też  dyrektorem, a więc urzędnikiem? A może lepiej nie dociekać jakim jest urzędnikiem?

T
Tomasz
Żenada, za formę tej akcji powinny posypać się głowy w skarbówce, a organizatorzy festiwalu powinni podać do sądu skarbówkę za niszczenie dobrego imienia i straszenie klientów. Uważam ze podatki trzeba płacić, ale kontrola mogłaby być przeprowadzona po cichu a nie jakby conajmniej likwidowali jakaś mafie. Totalny brak profesjonalizmu i znana w całej Polsce tępota urzędnicza.
S
Stanisław

Brawo Skarbówka! Pan Pająkowski, Radny Platformy Obywatelskiej a do tego dyrektor państwowej instytucji raczej powinien wiedzieć do czego służą podatki. Sprowadzanie wszystkiego do polityki jest żenujące. Przy całym szacunku dla tego Pana, kim on jest żeby tak uważać. Może lepiej byłoby się przyznać, niż innych obmawiać.

G
Gosc
Wszendzie takie kontrole brawo wy.
-PRZYSZŁY PREZYDENT-
W dniu 23.08.2017 o 18:29, Darek napisał:

I bardzo dobrze. Więcej takich kontroli powinno się organizować.TAK. A czemu jeden ma płacić za akcyzę i legalnie dawać paragony. A obok "cwaniaczek i kombinator" zrobi konkurencję bo omija opłat. Festiwal smaku - ok, ale legalnie. Jeśli chcę się "pochwalić" swoim wyrobem to częstuję. Ale jeśli biorę za to pieniądze - to legalnie płacę podatki bez kombinowania.

Kompromitacja Lokalnych władz !!

Kontroluje się w miejscu produkcji a nie w miejscu sprzedaży !

W du*** z akcyzą ! 

od akcyzy nikt się jeszcze nie upił !

Tragiczne wydarzenie!!

Jak można niszczyć lokalną kulturę !

Precz ze sku***ałymi schabowymi kultowanymi przez PRL a

chwała tym sprzedawcom są jak żołnierzom wyklętym ,  tacy drobni przedsiębiorcy którzy chcą połączyć koniec z końcem .

Te służby skarbowe to jak nowe SS !

Za niemca karano za szmugiel wódką i rąbanką !!!

Paragoń jest nikomu niepotrzebny , jest on po  to żeby tylko mieć na kogoś HAKA !!

To po wódzie z banderolą boli tylko głowa a po domowych wyrobach na które ktoś podnosi rękę robi zamach na naszą kulturę !!!

Jesteście zwykłymi nazistowskimi skur...lami !!

Do dymisji z takimi przełożonymi. Kto na was zagłosuje ? Nikt !!

Jeszcze dojdę do władzy to wam pokaże wy zdrajcy narodowi !!!

Chańba !!!

K
Kazek

Akurat każdy kto ma kasę fiskalną a nie nabija powinien płacić podatki itd. Niby wszyscy mówią że to takie płotki itd. ale ziarnko do ziarnka zbiera się. Ja pracując płacę podatki to czemu inni nie muszą płacić?

 

N
Natan Jowicki

Był tam taki gosć Michał, jako wystawca. Miał Nalewki z kwiatów bzu. Jemu chyba nic nie zrobili, prawda? Mial kasę fiskalna itd. Z tego co slyszlałem chcieli dac mu mandat ale nie dostał ostatecznie, prawda to?

 

L
Lukas\Oberschlesien
Państwo PiS !!!!
J
Jon
A dlaczego ich nie było na Jarmarku św.Dominika??
w
wojtek

Trudno komentować tak aroganckie zachowanie władzy. Walka z ludźmi którzy ciężko pracują  przez tzw aparat państwowy jest walką z Polakami. Lewicowy rząd ściaga kasę od każdego komu się chce pracować a co nie można

E
Eugeniusz
Drobne naruszenia to łatwo wykryć a afera goni afere
B
BaMBER

trzeba być społeczną q.. i pasożytem żeby na takiej imprezie dawać mandat. Efekt będzie taki że za rok nie będzie wystawców. Nikt nie robił kokosów, a celem była promocja tradycyjnej żywności. Wstyd się pewnie przyznać, że w skarbówce sie pracuje. HWDskarbówce.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska