https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To się zmieni w działaniach komorników. Najnowsze zmiany, które będą wprowadzone

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Komornik zgodnie z prawem jest gwarantem wykonania wyroku sadowego, czyli to właśnie na komorniku ciąży obowiązek odzyskania pieniędzy od dłużnika. Przepisy dotyczące kwoty, jaką może zając komornik ulegają regularnym zmianą, bo są powiązane z najniższym krajowym wynagrodzeniem. Zobaczcie, co się zmieni od 2025 roku.

Komornik z definicji to zawód zaufania publicznego wykonywany przez funkcjonariusza publicznego, do którego zadań należy wykonywanie rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. W uproszczeniu to osoba zajmująca się ściąganiem niespłaconych zobowiązań finansowych. Choć społecznie jest źle odbierany to tylko dzięki komornikom wielu wierzycieli odzyskuje swoje pieniądze.

Uprawnienia komornika

Komornik zajmuje się odzyskiwaniem pieniędzy od osób, które nie chcą spłacać swoich długów mimo wyroku sądowego. Komornik zgodnie z prawem jest gwarantem wykonania wyroku, czyli najprościej mówiąc odzyska pieniądze od dłużnika, czasem zajmując jego dobra. Jeśli dłużnik nie ma pieniędzy, aby zwrócić zobowiązania komornik może zlicytować jego majątek. Komornik ma prawo do zajęcia:

  • rachunków bankowych,
  • świadczeń emerytalnych,
  • wynagrodzenia za pracę,
  • ruchomości
  • nieruchomości dłużnika
  • praw majątkowych.

Swoje czynności komornik może wykonywać w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych musi uzyskać zgodę prezesa sądu rejonowego. Zająć może tylko majątek należący do dłużnika, a nie np. będący w jego domu.

Komornik sprzedaje majątek dłużnika podczas publicznych licytacji. Licytacje komornicze są okazją do zakupu ruchomości i nieruchomości w dobrej cenie. Warto jednak pamiętać, że cenę na licytacji ustala komornik sądowy na podstawie wartości rynkowej. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza to 75% wartości rynkowej przedmiotu będącego własnością dłużnika.

Zmiany w działaniach komorników

Działania komorników regulowane są przepisami prawa. Zobaczcie, w galerii poniżej, co się zmieni niebawem:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska