Drzonowski ZAZ pokonał dużą konkurencję. - Jesteśmy drugim zakładem w województwie kujawsko-pomorskim, który otrzymał "Lodołamacz" - mówi Katarzyna Lubańska, dyrektor ZAZ-u.
To dyrektor zakładu zgłosiła go, po raz pierwszy, do udziału w organizowanym po raz ósmy konkursie. Ideą jego jest nagrodzenie osób prywatnych i pracodawców wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Konkurs organizowany jest od 2006 roku. Od 2007 roku honorowy patronat nad nim obejmuje żona prezydenta RP.
Zobacz:
Zakład aktywizacji zawodowej od miesięcy stoi pusty. Dlaczego?ZAZ w Drzonowie rozpoczął swoją działalność 15 grudnia 2008 roku. Zatrudnia dwanaście osób personelu i 44 osoby niepełnosprawne, wśród nich 26 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 18 - z umiarkowanym.
- Pracownicy niepełnosprawni są dowożeni do zakładu z całego powiatu chełmińskiego - mówi Katarzyna Lubańska. - Naszym głównym celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Pracownicy uczestniczą w kursach i szkoleniach podnosząc umiejętności i kwalifikacje, dzięki czemu stają się atrakcyjniejsi pod kątem zawodowym.
Przez kilka lat działalności w ZAZ-ie znaleziono zatrudnienie na otwartym rynku pracy dla jedenastu spośród pracowników niepełnosprawnych.
- Nasz ZAZ jest dofinansowany w 90 procentach z Urzędu Marszałkowskiego ze środków PFRON i w 10 procentach z Urzędu Gminy w Lisewie - dodaje Katarzyna Lubańska. - Powyższe nie zmienia faktu, że musimy też wypracowywać środki na pokrycie kosztów utrzymania. Swoją działalność wytwórczo - usługową opieramy na czterech pracowniach
I tak, w pracowni stolarskiej klienci mogą kupić meble ogrodowe, donice, piaskownice kryte i otwarte, budy dla psów, płoty, huśtawki, karmniki, pergole. Pracownia wyrobów z papieru i tektury proponuje wszelkie opakowania kartonowe, narożniki ochronne do mebli, karton bezkońcowy.
Czytaj też: Lodołamacze na Kujawach i Pomorzu 2013. Te firmy chętnie zatrudniają niepełnosprawnych!
- W pracowni rękodzielniczej pracownicy wytwarzają niepowtarzalne stroiki świąteczne, wianki i kompozycje w okresie świąt - dodaje pani dyrektor. - Tu ponadto szyte są obrusy, prześcieradła oraz fartuchy. Z kolei pracujący w dziale wytwórczo-usługowym zajmują się m.in. utrzymywaniem czystości wokół nieruchomości. Posiadamy profesjonalny sprzęt, w tym maszynę komunalną wyposażoną w szczotkę do czyszczenia chodników i pług do odśnieżania. Zakup towarów i usług w ZAZ powinien być szczególnie atrakcyjny dla firm zatrudniających powyżej 25 pracowników, ponieważ mogą one wówczas korzystać z obniżenia wpłaty na fundusz PFRON do 80 procent.
Nagrodą dla ZAZ-u były statuetka, medal i pamiątkowa tablica. Tę ostatnia już może oglądać każdy, kto przekroczy próg gabinetu pani dyrektor.
- To pierwsza taka nagroda dla nas - podkreśla dyrektor. - Bardzo się cieszymy. Przez te osiem lat trwania konkursu tylko dwa ZAZ-y w województwie zostały uhonorowane "Lodołamaczem".
Przypomnijmy, ZAZ-ów w kujawsko-pomorskim jest sześć. Siódmy powstaje właśnie w Tucholi.
