Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malarz Franciszek Maśluszczak nowym laureatem nagrody im. ks. Pasierba w Grudziądzu

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Artysta Franciszek Maśluszczak, Nagrodę im. ks. Pasierba odbierze w Grudziądzu 3 grudnia 2023
Artysta Franciszek Maśluszczak, Nagrodę im. ks. Pasierba odbierze w Grudziądzu 3 grudnia 2023 Fot. Anna Śledzińska
Artysta malarz, Franciszek Maśluszczak to laureat grudziądzkiej nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba w 2023 roku. Koncert, podczas którego laureat odbierze nagrodę i zaprezentuje swoje prace zaplanowany jest na 3 grudnia w teatrze. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie będą wydawane od poniedziałku, 20 listopada. (Aktualizacja, 22 listopada: wejściówek już nie ma)

Artysta Franciszek Maśluszczak laureatem Nagrody im. ks. Pasierba

Kapituła wybrała, a laureat przyjął wyróżnienie. Tegorocznym laureatem fundowanej przez samorząd Grudziądza Nagrody im. ks. Janusza Pasierba jest Franciszek Maśluszczak, artysta malarz.

Laureatów wybiera kapituła, której członkami są m.in. przedstawiciele władz samorządowych miasta, grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Kościoła katolickiego oraz miejskich instytucji kultury. Nagroda przyznawana jest ludziom, którzy w swojej działalności m.in. artystycznej oraz życiu kierują się wartościami bliskimi sercu jej patrona.

Franciszek Maśluszczak to artysta malarz, rysownik, grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1974 roku. Jego twórczość najbliższa jest ekspresjonizmowi metaforycznemu. Namalował kilkaset obrazów, wykonał wiele tysięcy rysunków i szkiców. Miał ponad 100 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Wiedniu, Sztokholmie, Berlinie, Helsinkach i Sofii. Jego prace posiadają m.in. Muzea Narodowe w Szczecinie i Krakowie, Muzeum w Genewie, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, Muzeum w Lublinie, Zamościu, Toruniu, Radomiu, Gdańsku, Siedlcach, Słupsku i innych.

Jest autorem ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje okładki i plakaty. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. „Ty i Ja”, „Literaturą”, „Szpilkami”, „Polityką”, „Tygodnikiem Literackim”, „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. Ilustrował również książki Ireneusza Iredyńskiego, Edwarda Stachury, Marka Nowakowskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Udoskonalił swój warsztat malarski tak wielce, że w 2004 powierzono artyście namalowanie „Drogi krzyżowej” w jednym z kościołów na warszawskim Ursynowie. Swoje doświadczenie i wrażliwość przekazuje w czasie pełnienia profesorskich obowiązków w katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Maśluszczak jest malarzem i wizjonerem wielkiego formatu, a przy tym człowiekiem skromnym i życzliwym.

Uroczystość wręczenia nagrody "Pasierba" Franciszkowi Maśluszczakowi zaplanowano na 3 grudnia, w Centrum Kultury Teatr

Franciszek Maśluszczak nagrodę odebrać ma podczas "Koncertu niedzielnego" w Centrum Kultury Teatr, który odbędzie się 3 grudnia. W jego trakcie otwarta zostanie wystawa prac autorstwa laureata.

Muzyczną oprawą wydarzenia będzie koncert „Od opery do musicalu” w wykonaniu:

  • Justyny Gęsickiej – mezzosopran,
  • Krzysztofa Zimnego – tenor
  • oraz Michała Kuzimski - fortepian

Wydarzenie zaplanowano na 3 grudnia, o g. 12 w Centrum Kultury Teatr.

Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny, ale trzeba zdobyć wejściówkę. Wydawane będą one od poniedziałku, 20 listopadaw kasie Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. (Aktualizacja, 22 listopada: wejściówek już nie ma)

Nagroda im. ks. Janusza Pasierba jest w Grudziądzu przyznawana od 1996 roku.

Jej pierwszym laureatem w 1996 r. był ks. Jan Twardowski. W następnych latach nagrody odbierali m.in. Krzysztof Zanussi, Ernest Bryll, Eleni Tzoka, Anna Dymna, Krzesimir Dębski, ks. Adam Boniecki i o. Leon Knabit, Ewa Błaszczyk.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska