Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe kręgosłupy, wielkie problemy

oprac. na podstawie nadesłanych informacji prasowych (mp)
łącznie z czasem spędzonym w szkole, dzieci przesiadują blisko dziewięć godzin dziennie
łącznie z czasem spędzonym w szkole, dzieci przesiadują blisko dziewięć godzin dziennie sxc.hu
Coraz więcej maluchów cierpi z powodu schorzeń kręgosłupa. Składa się na to wiele czynników, wśród których prym wiedze nieprawidłowa postawa podczas siedzenia.

Zbyt ciężki plecak, przesadnie długie oglądanie telewizji, ograniczenie aktywności ruchowej - wszystko to sprawia, że kręgosłup dziecka nie rozwija się prawidłowo. Powstawaniu schorzeń sprzyja też niewłaściwa postawa dziecka podczas siedzenia.

Niestety, biorąc pod uwagę wszechobecną erę internetu, oraz gier komputerowych, nadmierne spędzanie czasu przed monitorem to problem o coraz większym zasięgu. Powód? Zamiast wypoczynku na świeżym powietrzu, dzieci wybierają komputer. W praktyce przy biurku, łącznie z czasem spędzonym w szkole, dzieci przesiadują blisko dziewięć godzin dziennie. Niestety przybierają wtedy nieprawidłową postawę, która zamienia się w trudny do zwalczenia nawyk.

Ciągłe powtarzanie "siedź prosto" lub "nie garb się", nie nauczy dziecka prawidłowej postawy. Zdaniem wielu specjalistów, o zdrowy kręgosłup najmłodszych powinniśmy zadbać już w momencie projektowania ich pokoju i przestrzeni pracy.

Bardzo ważne jest, by przy zakupie biurka dla dziecka nie kierować się tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim mieć na uwadze jego funkcjonalność. Pamiętajmy o tym, że mebel powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Optymalnie skonstruowane biurko powinno wymuszać prawidłową postawę podczas siedzenia.

Dobrze też, jeżeli wyposażone jest w różnego typu systemy regulacji, które pozwalają dopasować na przykład wysokość blatu do wzrostu dziecka.

Takie ulepszenia są nie tylko zdrowe dla dziecięcych kręgosłupów, ale i oszczędne dla ich rodziców. Biurko "rośnie" wówczas wraz z jego użytkownikiem, a to oznacza, że nie trzeba go wymieniać co kilka lat.
Znaczący wpływ na jakość siedzenia ma także krzesło. Niewygodne lub za małe będzie tylko prowokowało dziecko do przyjęcia nieprawidłowej postawy.

Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na dwa elementy: możliwość zmiany wysokości i wysunięcia siedziska oraz wyprofilowanie. Jeśli te cechy zostaną odpowiednio zaprojektowane, mebel będzie idealnie podpierał odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co wpłynie na większy komfort pracy przy biurku.

Jednak nawet najlepszy fotel nie spełni swojej funkcji, jeśli dziecko nie będzie przestrzegało kilku zasad: przedramiona powinny być lekko oparte na biurku lub poręczach, głowę należy trzymać prosto i nie wyginać szyi, plecy natomiast opierać o oparcie krzesła.

Dzieci uczą się zdrowych nawyków od swoich rodziców i chętnie biorą z nich przykład. Warto więc wykorzystać ten okres w ich rozwoju, by już od najmłodszych lat nauczyć je prawidłowego siedzenia. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko powstania u nich w przyszłości różnych schorzeń kręgosłupa.

Kolejnym ważnym elementem w funkcjonalnym zestawie biurkowym dziecka jest oświetlenie oraz odpowiednia konfiguracja wyposażenia (ustawienie monitora, klawiatury). Biurko powinno być umieszczone blisko okna, co zapewni stały dopływ naturalnego światła. Rano i popołudniu zalecane jest dodatkowe używanie lamp przymocowanych do blatu.

Ostatnia kwestia dotyczy komputera. Jego monitor ustawiamy w bezpiecznej dla wzroku odległości (50-70 cm), na równi lub nieco niżej blatu. Oczy pracują znacznie sprawniej, jeżeli patrząc na środek ekranu, są skierowane lekko w dół. Ponadto istotne jest, by klawiatura znajdowała się na matowej, nieśliskiej powierzchni. W przypadku gdy jest ona wyższa niż trzy centymetry, na biurku powinny znaleźć się dodatkowo specjalne podkładki pod nadgarstki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska