Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mama bez prawa do zasiłku

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA [email protected] tel. 52 32 63 161
fot. sxc
- Jestem na urlopie wychowawczym. Za trzy miesiące wracam do pracy. Obawiam się, że pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę. Słyszałam, że mogę mieć kłopoty z uzyskaniem zasiłku dla bezrobotnych. Czy to prawda? - pyta pani Anna z Bydgoszczy.

www.pomorska.pl/praca

Serwis Praca www.pomorska.pl/praca

Ranking uczelni wyższych

Ranking uczelni wyższych

Ranking uczelni wyższych (Nestle). Lubię, więc studiuję...

Osoby korzystające z urlopów rodzicielskich nie dostaną zasiłku dla bezrobotnych. Powodem jest zwolnienie z obowiązku odprowadzania składki na Fundusz Pracy, z którego przez trzy lata korzystają pracodawcy.

W ciągu kolejnych 36 miesięcy nie muszą oni uiszczać składki za pracowników powracających z urlopu: macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Mówi o tym art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Nie spełniają warunków
Z kolei zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w ciągu ostatnich 18 miesięcy łącznie przez 365 dni była zatrudniona i osiągała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego opłacała składki na Fundusz Pracy. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia, za które też nie trzeba płacić składek.

Niestety w przypadku osób po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, które zostały zwolnione z pracy i nie były za nie opłacane składki na Fundusz Pracy, nie przysługuje im zasiłek dla bezrobotnych.

- Jest to luka prawna. Urzędy pracy od dłuższego czasu sygnalizują ten problem w ministerstwie pracy i polityki socjalnej - mówi Ryszard Maciejewski -z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - Prawdopodobnie wkrótce nastąpi nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia. Mamy nadzieję, że błąd zniknie z ustawy - dodaje Maciejewski.

Jak widać przepisy te są dyskryminacyjne, a resort pracy tworząc je zapomniał o zasadzie równego traktowania. Z jednej strony ustawa o promocji zatrudnienia daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a z drugiej strony je odbiera z powodu błędu legislacyjnego. Ustawodawcy zależało na zapewnieniu ciągłości pracy dla rodziców opiekujących się małymi dziećmi, a w wyniku niedopatrzenia odebrano takim osobom prawo do świadczeń dla bezrobotnych.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska