Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy kujawsko-pomorski przewodnik po szlaku św. Jakuba!

(MJ)
Od lewej: Tomasz Bielicki i ks. Piotr Roszak
Od lewej: Tomasz Bielicki i ks. Piotr Roszak Lech Kamiński
- Szlak św. Jakuba jest jak narkotyk: jeśli przejdziesz kawałek, zawsze będziesz chciał wracać i iść dalej - mówi Tomasz Bielicki, który wraz z ks. Piotrem Roszakiem napisał przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku jednej z najważniejszych tras pielgrzymkowych w Europie.

Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to przecinająca cały Stary Kontynent sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Od VIII w. co roku przemierzają go tysiące pielgrzymów. Nic dziwnego, że do Camino de Santiago przylgnął przydomek najdłuższej ulicy w Europie.

250-kilometrowy odcinek szlaku, zwany Camino Polaco, przebiega także przez województwo kujawsko-pomorskie. Zaczyna się jeszcze na Warmii - w Iławie, a kończy w Wielkopolsce - w Trzemesznie. Teraz mamy szansę pokonać go z przewodnikiem autorstwa toruńskiego dziennikarza Tomasza Bielickiego oraz ks. Piotra Roszaka, teologa z UMK i niestrudzonego popularyzatora Camino de Santiago.

Czytaj także: Toruń. Święty Jakub odchodzi. Ale tylko na chwilę
- Zależało nam, by nie był to tradycyjny przewodnik, naszpikowany informacjami historycznymi - mówi Tomasz Bielicki. - Podzieliliśmy regionalny odcinek szlaku na dziesięć jednodniowych tras wycieczkowych. Każda ma od 20 do 32 kilometrów. Każdy, nawet mało wprawiony piechur, jest w stanie bez kłopotu taki dystans pokonać. Dzieląc szlak na mniejsze odcinki, kierowaliśmy się m.in. dostępną bazą noclegową, która wcale nie jest specjalnie rozbudowana.

Oprócz przebiegu i szczegółowego opisu tras w przewodniku "U progu Camino" znajdziemy duży wybór map (nie wyłączając planów miast znajdujących się na trasie), 170 kolorowych zdjęć, adresy i telefony miejsc noclegowych, dane GPS wszystkich mijanych miejscowości, a także - co może szczególnie zainteresować miłośników regionu - mnóstwo mało znanych ciekawostek, informacji i anegdot dotyczących napotkanych miejsc i obiektów. Przykłady? Poznamy chociażby postać Domka Małachowskiego, lokalnego Robin Hooda, którego figura do tej pory zdobi jedną z kamienic na rynku w Strzelnie. Z przewodnika dowiemy się również, co Mysia Wieża w Kruszwicy ma wspólnego ze Świętym Graalem oraz dlaczego ciało Anny Wazówny przez 11 lat przechowywano w piwnicy brodnickiego zamku.

Autorzy publikacji zaznaczają, że każdy powód, by wyruszyć w wędrówkę szlakiem św. Jakuba jest dobry. - Motywacje bywają różne: religijne, turystyczne, rekreacyjne - zaznacza ks. Piotr Roszak. - Wprawdzie Camino de Santiago ma charakter pielgrzymkowy, ale jest przede wszystkim szansą zmierzenia się człowieka z sobą samym, doświadczeniem czasu, który mamy dla siebie, żeby pewne sprawy sobie poukładać, przemyśleć. Warto zrobić to na szlaku, tym bardziej że św. Jakub to patron dobrej energii.

Przewodnik już teraz można znaleźć w Księgarni Uniwersyteckiej przy ul. Reja, i w Hobbicie przy ul. Szerokiej. W sobotę w czasie Dni Szlaku św. Jakuba będzie można kupić go w promocyjnej cenie w Centrum Dialogu.

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska