Marek Nowak, były szef "Biegańskiego" skomentował zgodę radnych Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Obywatelski Grudziądz na skumulowania wierzytelności szpitala w portfelu jednego parabanku. - To bardzo niebezpieczna sytuacja - twierdzi Marek Nowak.
Przypomnijmy. Chodzi o uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody radnych na zaciągnięcie przez szpital 150 mln zł pożyczki w parabanku z włoskim kapitałem (dawny Magellan) na spłatę wierzytelności lecznicy spółce: M.W. Trade.
Nowa transakcja ma być obciążona zastawem budynków: zespołu poradni specjalistycznych, bloku diagnostyczno - zabiegowego i łącznika.
WIĘCEJ O SPRAWIE: Szpital w Grudziądzu zamierza znowu zaciągnąć pożyczkę na 150 mln zł! Co ma być "zastawem" pod tę pożyczkę?
Marek Nowak kontynuuje: - Nigdy bym nie dopuścił do sytuacji, żeby pozbyć się jednego z dwóch głównych pożyczkodawców, tak by wierzytelności były tylko w jednym portfelu. To jest niebezpieczne dla szpitala!
Marek Nowak ponadto uważa, że obecne władze szpitala nie rozmawiają z kontrahentami i efektem takich działań jest niepłacenie na czas należności przez lecznicę, a dalszej perspektywie... - Sądzę, że przy obecnej polityce władz szpitala nastąpi kumulacja wypowiadanych umów - mówi Nowak.
Były szef lecznicy odniósł się także do planowanego przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową - jednego z głównych założeń planu naprawczego prezydenta Glamowskiego. - Nie jestem zwolennikiem przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową. To droga do prywatyzacji, a dalej do likwidacji - kwituje Marek Nowak.
Władze Grudziądza spotkały się też z wojewodą oraz przedstawicielami NFZ-u i RIO w sprawie planu naprawczego. Żadne wiążące decyzje nie zapadły.
O planie naprawczym z radnymi
Na poniedziałek, 17 czerwca zaplanowano posiedzenie komisji budżetu. Mają być na niej obecne władze szpitala oraz przedstawiciele firmy, która opracowała plan naprawczy dla szpitala. W opracowanym scenariuszu - zgodny z linią władz miasta, a więc zakładający przekształcenie szpitala w spółkę - rekomenduje się m.in. likwidację niektórych oddziałów, a w większości oddziałów - redukcję łóżek.
Wskazany jest także zbyt wysoki stan zatrudnienia zarówno personelu medycznego ze względu na niewykorzystany potencjał szpitala zwłaszcza w obszarze zabiegowym jak i pozamedycznego.
Co ważne, For Medis wskazuje również, że spółka kapitałowa [co proponują obecnie władze miasta] w przeciwieństwie do obecnie funkcjonującej struktury szpitala - Samodzielnego Publicznego Zakład Opieki Zdrowotnej - będzie podlegać prawu upadłościowemu.
*Więcej o planie naprawczym i jego założeniach, rekomendacjach napiszemy we wtorek. For Medis opracował kilka scenariuszy naprawczych dla "Biegańskiego"
