Marszałek przejmuje Pałac Dąmbskich w Toruniu

  Marszałek przejmuje Pałac Dąmbskich w Toruniu

  (Kaf)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  UMK chciał sprzedać zabytek za 7 mln zł, ostatecznie marszałek kupił go za 5 mln zł.

  UMK chciał sprzedać zabytek za 7 mln zł, ostatecznie marszałek kupił go za 5 mln zł. ©Lech Kamiński

  Za kilka dni województwo kujawsko-pomorskie oficjalnie stanie się właścicielem zabytkowego budynku na toruńskiej Starówce. Co władze regionu zrobią z tym obiektem?
  UMK chciał sprzedać zabytek za 7 mln zł, ostatecznie marszałek kupił go za 5 mln zł.

  UMK chciał sprzedać zabytek za 7 mln zł, ostatecznie marszałek kupił go za 5 mln zł. ©Lech Kamiński

  Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oficjalnie przejmie od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Pałac Dąmbskich. Zabytkową kamienicę samorząd nabył za 5 mln zł. Do końca czerwca urząd marszałkowski musi wpłacić ostatnią ratę należności, 2 mln zł.

  Przeczytaj także: Pałac Dąmbskich sprzedany za 5 milionów!

  Oglądają możliwości zabytku

  Pałac Dąmbskich, znajdujący się na ul.
  Żeglarskiej w Toruniu, jest znakomitym przykładem barokowej, bogato zdobionej architektury. Budynek powstał w XVII wieku i do końca następnego wieku pozostawał w rękach rodziny Dąmbskich. Po wojnie obiekt przekazano w ręce uczelni i przez następne dziesięciolecia znajdował się tu Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych. Studenci już opuścili kamienicę, a nowy właściciel przymierza się do zagospodarowania obiektu.

  - Jesteśmy obecnie w trakcie wykonywania oględzin historyczno-konserwatorskich - informuje Marek Smoczyk, sekretarz województwa. - Wizyty konserwatorów będą pomocne przy tworzeniu programu funk - cjonalno-użytkowego dla tego budynku. Dopiero gdy on powstanie, będzie można przymierzać się do adaptacji kamienicy.

  Kto zajmie się obiektem?

  Remont obiektu może ruszyć najwcześniej pod koniec roku, choć bardziej prawdopodobne jest, że rozpocznie się w 2014 r. Na razie nie wiadomo, ile może pochłonąć. Najpierw musi powstać dokumentacja techniczna wraz z kosztorysem remontowym.

  Nie ma też jeszcze skonkretyzowanych planów odnośnie zagospodarowania przestrzeni w budynku. Z pewnością siedzibę znajdzie tu instytucja kultury. Być może zabytek przejmie departament kultury i dziedzic - twa narodowego Władze województwa chcą, by pałac służył jako miejsce krzewienia tożsamości regionu i kultywowaniu jego tradycji.

  - Planujemy, że będzie to też miejsce spotkań, wystaw oraz różnych wydarzeń kulturalnych - mówi Smoczyk.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018