W teren ruszą pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim. Będą robić zdjęcia kompostowników oraz znajdujących się w nich bioodpadów. Właściciel nieruchomości - po przeprowadzonej kontroli - otrzyma protokół.
Kto straci prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Chodzi o osoby, które nie posiadają kompostownika przydomowego, ale również: nie kompostują bioodpadów stanowiących odpady komunalne bądź uniemożliwią dokonanie oględzin.
Urzędnicy podkreślają, że ponowne skorzystanie ze zwolnienia będzie mogło nastąpić nie wcześniej, niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa stała się ostateczna. Wymagać będzie złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Przypomnijmy, że kompostować można:
- trawę , liście i chwasty
- popiół z kominka i z grilla
- obierki warzyw i owoców (nie cytrusów!)
- fusy z kawy i herbaty
Na kompost nie powinny trafiać nadgniłe, uszkodzone przez choroby i szkodniki resztki roślinne oraz solone i tłuste odpady z kuchni. O tym, że wykluczone są plastik, szkło oraz metal, nie musimy chyba wspominać.
