MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy nie chcą kolejnych obowiązków - wysłali apele do ministra rolnictwa. Resort obiecał ułatwienia

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rolnicy apelują o zwolnienie ich z obowiązku prowadzenia elektronicznej dokumentacji zabiegów środkami ochrony roślin.
Rolnicy apelują o zwolnienie ich z obowiązku prowadzenia elektronicznej dokumentacji zabiegów środkami ochrony roślin. unsplash.com
Rolnicy apelują o zwolnienie ich z obowiązku prowadzenia elektronicznej dokumentacji zabiegów środkami ochrony roślin. Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że to wymóg Unii Europejskiej i obiecuje, że prowadzenie rejestru będzie łatwe.

Spis treści

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji zabiegów środkami ochrony roślin ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Wynika to z rozporządzenia Unii Europejskiej. Pisaliśmy o tym, że Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa z apelem o zwolnienie rolników z tego wymogu.

- Nakładanie tego typu obowiązków naszym zdaniem nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa żywności i nie spowoduje żadnych korzyści zarówno dla konsumentów, jak i producentów żywności – argumentuje KPIR.

Rolnicy nie są przygotowani

Samorząd rolniczy z naszego regionu podkreśla, że bardzo duża grupa rolników nie korzysta z internetu.

- Tego typu rozwiązania są dla nich zupełnie obce, a musimy mieć na uwadze, iż popełnienie błędu na etapie wprowadzania danych będzie skutkowało poważnymi sankcjami – uczula KPIR.

Izba zwraca uwagę na prawdopodobieństwo wykluczenia zawodowego wielu rolników.

- Ze względu na brak odpowiedniej technologii i co ważniejsze, umiejętności posługiwania się nią, a przecież ci ludzie nadal pozostają dobrymi rolnikami wykonującymi należycie swoją pracę – tłumaczy. - Rozumiejąc potrzebę kontroli i monitorowania stosowania ŚOR prosimy o zachowanie dotychczasowych metod dokumentowania.

Apel w tej sprawie wystosowała też Krajowa Rada Izb Rolniczych:

- Projekt będzie dotyczył około 1,3 mln polskich gospodarstw rolniczych i ogrodniczych, a aktualnie tylko ponad 0,1 mln jest do tego przygotowanych technicznie i organizacyjnie.

Polska tego nie poparła

- W głosowaniu Polska nie poparła proponowanych rozwiązań, natomiast projekt uzyskał poparcie wymaganej większości państw członkowskich Unii Europejskiej i został przyjęty. W związku z tym Polska jest zobowiązana do stosowania tego rozporządzenia – odpowiedział Michał Kołodziejczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Polska zgłaszała propozycję uchylenia lub uproszczenia przepisów ww. rozporządzenia, jako jeden z elementów znoszenia barier dla rolników. Jak jednak wskazano powyżej, rozporządzenie poparła większość państw członkowskich.

Dlatego Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa opracowuje narzędzie informatyczne do prowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów ŚOR.

- To narzędzie ma być jak najbardziej przyjazne dla użytkowników dzięki zautomatyzowaniu i wyposażeniu w informacje, które będą wybierane z wcześniej zdefiniowanych list - zaręcza Kołodziejczak. - Jednym z głównych kryteriów podczas budowy elektronicznego rejestru będzie jego intuicyjność i łatwość użycia – tak, aby nałożone rozporządzeniem obowiązki stanowiły jak najmniejsze obciążenie.

Rolnicy mają przy tym zyskać dostęp do usług doradczych.

- Bo narzędzie ma być także powiązane z usługami doradczymi świadczonymi za pośrednictwem platformy eDWIN – wyjaśnia sekretarz stanu.

Brakuje danych

W rozporządzeniu w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin z czerwca 2022 r. Parlament Europejski i Rada Europy uzasadniają powody wprowadzenia elektronicznego rejestru:

Wiele państw członkowskich nie ustala w swoich krajowych planach działania celów ilościowych ani wskaźników w celu promowania zrównoważonego stosowania pestycydów lub lepszej ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Nie istnieje również skuteczny system monitorowania, co skutkuje ograniczoną ilością danych dotyczących stosowania pestycydów. Utrudniło to wyciągnięcie wniosków na temat stopnia, w jakim dyrektywa w sprawie zrównoważonego stosowania chroni zdrowie ludzi i środowisko przed negatywnym oddziaływaniem pestycydów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska