Sędziwoj Pałuka to założyciel Szubina. Dlatego honorowe medale, które wręcza się zasłużonym mieszkańcom noszą jego imię. W tym roku uhonorowano trzy panie. To mieszkanki Starego Jarużyna, Zalesia i Szubina.
Najwyższe wyróżnienie w gminie Szubin
- Medal Sędziwoja to najwyższe wyróżnienie przyznawane w gminie Szubin. Dzisiaj trafia do naprawdę godnych rąk. Mamy przed sobą damy naszego szubińskiego życia. Każda z was jest trochę inna, ale łączy was jedno. Jesteście nastawione na współpracę i co najważniejsze – kochacie ludzi. Robicie więcej niż się od was oczekuje. Bez was ten świat byłby szary – mówił na uroczystej sesji Rady Miejskiej Szubina, podczas której wręczono medale, Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.
Pierwszy raz uhonorowano medalami wybitne osobowości z gminy Szubin w roku 2015, podczas obchodów 650-lecia grodu pelikana. Od tego roku przyznawane są one co roku, zawsze na początku lata. Kandydatury Stanisławy Rygielskiej i Jadwigi Wołowicz zgłosiła do medalu Anna Wolender, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Szubinie. Z kolei o medal dla Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej wnioskowała Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Artystka i społeczniczki
A kim są laureatki? Jadwiga Wołowicz to działaczka społeczna i samorządowa. Wspólnie z mieszkankami Zalesia, Szaradowa, Ameryczki i Suchoręcza utworzyła Koło Gospodyń Wiejskich w Szaradowie, którego była przewodniczącą przez 43 lata. Organizowała festyny, zabawy taneczne, imprezy dla dzieci. Przez trzy kadencje była radną Rady Miejskiej Szubina. Jako sołtys sołectwa Zalesie - pełniła tę funkcję 20 lat - walczyła m.in. o świetlicę wiejską w Szaradowie i filię biblioteki.
- To nasz diamencik i skarb. Nie wiem jak to robi, ale gdzie się pojawia tam zawsze jest gwar i uśmiech – opowiadał burmistrz Szubina.
Wielkie zasługi dla lokalnej społeczności ma także Stanisława Rygielska, od 32 lat przewodnicząca KGW w Starym Jarużynie. - Jako radna imponowała spokojem i rozwagą. Dla mnie wzór samorządowca – podkreślał na sesji Mariusz Piotrkowski. Bo pani Stanisława przez trzy kadencje była radną. Obecnie działa nie tylko w KGW, także w Gminnej Radzie Kobiet w Szubinie i w Caritas. Interesuje się historią swojej miejscowości m.in. kultywuje pamięć o poniatówkach, których w Starym Jarużynie wciąż jest wiele.
To Cię może również zainteresować
Barwną postacią jest także trzecia medalistka. Hanna Zawadzka -Pleszyńska to szubińska malarka, szefowa szubińskiej grupy plastyków Plama’s. Promuje Szubin nie tylko w regionie, także poza granicami kraju. Od lat pracuje w szubińskich szkołach jako nauczyciel plastyki i informatyki.
- Pasję do przekazywania swojej wiedzy i umiejętności młodemu pokoleniu realizuje także poza murami szkoły – podkreślał Robert Rynarzewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Szubina, który na sesji przedstawiał dokonania laureatek.
Hanna Zawadzka -Pleszyńska od lat współpracuje z domem kultury i Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie realizuje wiele projektów.
- Ta nagroda jest dla mnie czymś nieoczekiwanym i niesamowitym. Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Praca, którą wykonuję to praca u postaw. Drobne kroki, które często nie są zauważane. Dopiero po latach widać, że coś robimy – dziękowała za przyznanie medalu wzruszona malarka.
