Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medycy z Włocławka polecieli do Etiopii. Tym razem będą nie tylko leczyć [zdjęcia]

KB
Piętnastoosobowa ekipa medyków z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wyruszyła (24 lutego 2023) do Afryki. Z misji w Etiopii wrócą 5 marca.
Piętnastoosobowa ekipa medyków z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wyruszyła (24 lutego 2023) do Afryki. Z misji w Etiopii wrócą 5 marca. KB
W piątek 24 lutego 2023 roku już po raz drugi lekarze i pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku polecieli do Afryki, by nieść pomoc osobom w potrzebie i ratować ludzkie życie. Do Polski wrócą na początku marca. Tuż przed wyjazdem na lotnisko spotkali się z mediami.

Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

od 16 lat

Na tyle czasu medycy z Włocławka polecieli do Afryki, żeby nieść pomoc

Członkowie grupy „Polish Medical Team Helping Hand” po raz kolejny zdecydowali się - za własne pieniądze i w swoim czasie wolnym - nieść pomoc w jednym z najbiedniejszych krajów Afryki. W 2023 roku z Włocławka do Etiopii wyruszyła grupa 15 osób. Wśród nich, podobnie jak w zeszłym roku, są lekarze specjaliści i pielęgniarki oraz fizjoterapeutka. Wylecieli w piątek 24 lutego 2023 roku. Medycy wrócą do Polski 5 marca 2023 roku.

Pierwszą wyprawę włocławskich lekarzy do Etiopii zorganizowano w 2022 roku

Przypomnijmy, że w 2022 roku do stolicy kraju Addis Abbeby, wyjechało po raz pierwszy 8 lekarzy i 4 pielęgniarki. Znaleźli się wśród nich specjaliści: neurochirurdzy, anestezjolodzy, ortopeda, chirurg, okulista, a także pielęgniarki operacyjne i anestezjologiczne. Przez 10 dni pracowali w dwóch szpitalach. Ich pomoc była bezinteresowna, koszty podróży oraz pobytu opłacili sami.

- Zeszłoroczny wyjazd, nauczył nas na pewno, a szczególnie tych, którzy wyjechali po raz pierwszy, czego możemy się na miejscu spodziewać. Obciążenie zawodowe i psychiczne były na tyle duże, że zastanawiałem się, czy kiedykolwiek tam jeszcze wrócę – mówił Bartosz Nowakowski, lekarz ortopeda. -Ale inicjator całej tej akcji, cichy bohater sali operacyjnej, lekarz anestezjolog, pracujący we włocławskim szpitalu Bizuayehu Tegene, który pochodzi z Etiopii, potrafił zainspirować nas, abyśmy znaleźli w sobie siłę, ochotę, by kolejny raz mu towarzyszyć w tej trudnej misji.

Warto zaznaczyć, że warunki pracy na salach operacyjnych w Etiopii znacznie odbiegają od warunków pracy, do jakich przyzwyczajeni są polscy lekarze.

Medycy z Włocławka będą nie tylko leczyć. Chcą zbudować świetlicę w Afryce

W tym roku lekarze z Włocławka jadą do Etiopii nie tylko leczyć. Mają również dodatkowe zadanie. Tegoroczna misja ma charakter nie tylko lekarski. Oprócz pomocy medycznej, wolontariusze mają w planach wybudowanie ogrodzonej świetlicy dla dzieci. W tym celu zorganizowana została zbiórka w serwisie „zrzutka.pl”.

- Zbieraliśmy środki, by po prostu pomóc ludziom - mówi Bartosz Nowakowski – w jednej ze szkół w mieście Auasa, dla dzieci ulicy w Etiopii chcemy wybudować świetlicę.

Aby zrealizować ten cel, potrzebują zebrać 50 tysięcy złotych.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

„Poznaliśmy piękny kraj, świetnych ludzi, ale także ubóstwo na tak wielką skalę, że uświadomiło to nam, jak wielkie szczęście mieliśmy rodząc się Polsce. Jakie szczęście i możliwości mają Polacy, czego niestety nie można powiedzieć o większości dzieci Etiopii. W tym roku oprócz pomocy medycznej chcemy rozszerzyć działalność na pomoc właśnie najmłodszym, aby dostały szansę na lepszy start - czyli posiłek i podstawową edukację, a nie żebranie na ulicach i -na przykład - wdychanie oparów benzyny co tłumi głód i poczucie bezsilności...” - czytamy na stronie zrzutki.

W świetlicy odbywałyby się różne zajęcia: edukacyjne, motywacyjne, artystyczne (muzyczne, plastyczne), o zdrowiu i higienie (dzieci oczywiście miałyby dostęp do czystej wody i mydła), o życiu, sportowe, rekreacyjne, zabawowe.

Oprócz zbiórki pieniędzy, w ostatnich dniach prowadzona była także zbiórka sprzętu sportowego dla dzieci, którą koordynowała włocławska fizjoterapeutka Anna Wodrowska, która dołączyła w tym roku do zespołu lekarzy jadących do Etiopii.

Zanim wolontariusze wsiedli do samochodów, Bizuayehu Tegene – anestezjolog i inicjator wyjazdu - podziękował wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu tej wyprawy - lekarzom, studentom, stażystom, Urzędowi Miasta i Urzędowi Marszałkowskiemu.

W imieniu prezydenta Marka Wojtkowskiego, podziękowanie za poświęcenie, życzenia bezpiecznej podróży, a także gratulacje za odwagę, przekazała uczestnikom wyprawy Angelika Wyrąbkiewicz, rzecznik prasowy prezydenta Włocławka.

Etiopia to jeden z najbiedniejszych krajów świata

Etiopia (oficjalnie Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, dawniej Abisynia), to państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą. Do listopada 2022 roku przez dwa lata trwał konflikt pomiędzy siłami rządowymi a władzami regionu Tigraj.
Etiopia to jeden z najbiedniejszych krajów świata, kraj pogrążony w głodzie. Każda dodatkowa pomoc w postaci opieki medycznej, leków, a nawet środków codziennego jest na wagę złota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska