Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

Na tyle czasu medycy z Włocławka polecieli do Afryki, żeby nieść pomoc
Członkowie grupy „Polish Medical Team Helping Hand” po raz kolejny zdecydowali się - za własne pieniądze i w swoim czasie wolnym - nieść pomoc w jednym z najbiedniejszych krajów Afryki. W 2023 roku z Włocławka do Etiopii wyruszyła grupa 15 osób. Wśród nich, podobnie jak w zeszłym roku, są lekarze specjaliści i pielęgniarki oraz fizjoterapeutka. Wylecieli w piątek 24 lutego 2023 roku. Medycy wrócą do Polski 5 marca 2023 roku.
Pierwszą wyprawę włocławskich lekarzy do Etiopii zorganizowano w 2022 roku
Przypomnijmy, że w 2022 roku do stolicy kraju Addis Abbeby, wyjechało po raz pierwszy 8 lekarzy i 4 pielęgniarki. Znaleźli się wśród nich specjaliści: neurochirurdzy, anestezjolodzy, ortopeda, chirurg, okulista, a także pielęgniarki operacyjne i anestezjologiczne. Przez 10 dni pracowali w dwóch szpitalach. Ich pomoc była bezinteresowna, koszty podróży oraz pobytu opłacili sami.
- Zeszłoroczny wyjazd, nauczył nas na pewno, a szczególnie tych, którzy wyjechali po raz pierwszy, czego możemy się na miejscu spodziewać. Obciążenie zawodowe i psychiczne były na tyle duże, że zastanawiałem się, czy kiedykolwiek tam jeszcze wrócę – mówił Bartosz Nowakowski, lekarz ortopeda. -Ale inicjator całej tej akcji, cichy bohater sali operacyjnej, lekarz anestezjolog, pracujący we włocławskim szpitalu Bizuayehu Tegene, który pochodzi z Etiopii, potrafił zainspirować nas, abyśmy znaleźli w sobie siłę, ochotę, by kolejny raz mu towarzyszyć w tej trudnej misji.
Warto zaznaczyć, że warunki pracy na salach operacyjnych w Etiopii znacznie odbiegają od warunków pracy, do jakich przyzwyczajeni są polscy lekarze.
Medycy z Włocławka będą nie tylko leczyć. Chcą zbudować świetlicę w Afryce
W tym roku lekarze z Włocławka jadą do Etiopii nie tylko leczyć. Mają również dodatkowe zadanie. Tegoroczna misja ma charakter nie tylko lekarski. Oprócz pomocy medycznej, wolontariusze mają w planach wybudowanie ogrodzonej świetlicy dla dzieci. W tym celu zorganizowana została zbiórka w serwisie „zrzutka.pl”.
- Zbieraliśmy środki, by po prostu pomóc ludziom - mówi Bartosz Nowakowski – w jednej ze szkół w mieście Auasa, dla dzieci ulicy w Etiopii chcemy wybudować świetlicę.
Aby zrealizować ten cel, potrzebują zebrać 50 tysięcy złotych.
„Poznaliśmy piękny kraj, świetnych ludzi, ale także ubóstwo na tak wielką skalę, że uświadomiło to nam, jak wielkie szczęście mieliśmy rodząc się Polsce. Jakie szczęście i możliwości mają Polacy, czego niestety nie można powiedzieć o większości dzieci Etiopii. W tym roku oprócz pomocy medycznej chcemy rozszerzyć działalność na pomoc właśnie najmłodszym, aby dostały szansę na lepszy start - czyli posiłek i podstawową edukację, a nie żebranie na ulicach i -na przykład - wdychanie oparów benzyny co tłumi głód i poczucie bezsilności...” - czytamy na stronie zrzutki.
W świetlicy odbywałyby się różne zajęcia: edukacyjne, motywacyjne, artystyczne (muzyczne, plastyczne), o zdrowiu i higienie (dzieci oczywiście miałyby dostęp do czystej wody i mydła), o życiu, sportowe, rekreacyjne, zabawowe.
Oprócz zbiórki pieniędzy, w ostatnich dniach prowadzona była także zbiórka sprzętu sportowego dla dzieci, którą koordynowała włocławska fizjoterapeutka Anna Wodrowska, która dołączyła w tym roku do zespołu lekarzy jadących do Etiopii.
Zanim wolontariusze wsiedli do samochodów, Bizuayehu Tegene – anestezjolog i inicjator wyjazdu - podziękował wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu tej wyprawy - lekarzom, studentom, stażystom, Urzędowi Miasta i Urzędowi Marszałkowskiemu.
W imieniu prezydenta Marka Wojtkowskiego, podziękowanie za poświęcenie, życzenia bezpiecznej podróży, a także gratulacje za odwagę, przekazała uczestnikom wyprawy Angelika Wyrąbkiewicz, rzecznik prasowy prezydenta Włocławka.
Etiopia to jeden z najbiedniejszych krajów świata
Etiopia (oficjalnie Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, dawniej Abisynia), to państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą. Do listopada 2022 roku przez dwa lata trwał konflikt pomiędzy siłami rządowymi a władzami regionu Tigraj.
Etiopia to jeden z najbiedniejszych krajów świata, kraj pogrążony w głodzie. Każda dodatkowa pomoc w postaci opieki medycznej, leków, a nawet środków codziennego jest na wagę złota.