Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

Symboliczne wbicie łopaty pod rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego odbyło się 21 września 2021 roku. Zakończenie inwestycji planowane było na połowę 2023 roku.
Tak ma wyglądać nowy gmach szpitala we Włocławku
W ramach pierwszego etapu inwestycji, w miejscu wyburzonego jednego z istniejących pawilonów, miał do tego czasu powstać pięciokondygnacyjny nowoczesny budynek główny, stanowiący serce lecznicy. Na parterze zaplanowano szpitalny oddział ratunkowy, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na dachu obiektu platformę z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, natomiast w przyziemiu zaplanowano budowę: szpitalnej apteki, centralnej sterylizatorni i szpitalnej dezynfekcji.
- Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu – informował Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Rozbudowa szpitala we Włocławka stanęła w miejscu. Dlaczego?
Jarosław Wierski, prezes spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, wyjaśnia że półtora roku temu Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne odstąpiły od umowy z pierwotnym wykonawcą dokumentacji projektowej (firmą Pas Projekt z siedzibą w Nadarzynie). Przyczyną takiej decyzji było to, ze wspomniana firma nie wywiązywała się z realizacji zadania w zakresie merytorycznym i terminowym.
- W związku z powyższym zaistniała konieczność uzupełnienia dokumentacji i korekty błędów. Przy okazji poprawiono również rozwiązania w szpitalnym oddziale ratunkowym i na centralnym bloku operacyjnym oraz zoptymalizowano zasilanie energetyczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i system wentylacji – dodaje Jarosław Wierski, prezes spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.
Ile kosztować będzie budowa nowego gmachu szpitala we Włocławku?
Przypomnijmy, że przetarg na wykonania robót budowlanych wygrała firma Budimex SA. Koszt inwestycji, która obejmuje również budowę nowej tlenowni i innych budynków technicznych oraz zagospodarowanie terenu, to 155 milionów złotych (dokładnie 155 416 580,00 zł). Natomiast koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wyniesie 170 milionów złotych. Inwestycja finansowa jest z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków własnych placówki.
Warto dodać, że obecnie Kujawsko-Pomorskiej Inwestycje Medyczne są na etapie negocjacji z wykonawcą inwestycji.
- Przedmiotem rozmów jest m.in. ustalenie nowego harmonogramu rzeczowo-finansowego – informuje Jarosław Wierski. - Na tym etapie nie chcemy mówić o szczegółach ustaleń. O rozwiązaniu, terminach i ostatecznych kosztach inwestycji, po zakończonych już zmianach projektowych, poinformujemy w najbliższym czasie. Część prac na budowie szpitala jest kontynuowana, ale w ograniczonym zakresie.