Prezesem stowarzyszenia jest Jarosław Kuc, ratownik medyczny z Golubia-Dobrzynia. Pomysł utworzenia organizacji pojawił się już kilka miesięcy temu. Pod koniec listopada ubiegłego roku rozpoczęła się procedura związana z rejestracją organizacji. Oficjalnie zakończyła się ona 9 lutego. Stowarzyszenie ma zasięg ogólnopolski, a siedziba zarządu głównego znajduje się w Golubiu. Organizacja ma zamiar utworzyć kilka oddziałów terenowych. Już powstaje oddział warmińsko-mazurski i zachodniopomorski. Trwają rozmowy z ratownikami z Warszawy i województwa lubuskiego.
- Chcemy za pośrednictwem stowarzyszenia popierać rozwój medycyny ratunkowej oraz ratownictwa medycznego. Zamierzamy także upowszechniać wiedzę na ten temat, edukować społeczeństwo. Zasadniczym celem jest jednak troska o interesy ratowników medycznych oraz specjalistów ratownictwa medycznego, jak również promocja naszego zawodu. Ambicją stowarzyszenia jest zrzeszenie jak największej liczby ratowników - mówi Jarosław Kuc.
Stowarzyszenie Kuca ma zamiar współpracować ze wszystkimi organizacjami zajmującymi się ratownictwem medycznym oraz władzami samorządowymi, w tym Ministerstwem Zdrowia. Organizacja popiera ideę tworzenia Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratowniczego, które integrowałoby wszystkie służby ratownicze. Pan Jarosław zapowiada, że zrzeszeni ratownicy będą zabiegali o środki na swoją działalność z funduszy unijnych oraz od sponsorów.
Medycyna ratunkowa
(kk)
Z inicjatywy 15 ratowników medycznych pracujących w Golubiu- Dobrzyniu, Brodnicy, Chełmży oraz Toruniu powstało Polskie Stowarzyszenie Ratowników Medycznych. Ma ono swoją siedzibę w Golubiu-Dobrzyniu.