Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Między nami

Wanda Ponikiewska, dr nauk med., specjalista seksuolog i psychiatra

     Zwracam się z gorącą i serdeczną prośbą o pomoc, a jednocześnie zapytuję, co mam robić? Mieszkam sam, mam 78 lat. Do lekarza nie mam możliwości iść. Dlatego sam postanowiłem się leczyć. Ja choruję na płuca i przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz prostatę. Stosuję lekarstwa dwa razy dziennie. W okresie stosowania leków mam trudności z odsłonięciem "główki członka", czyli żołądzi członka podczas codziennych zabiegów higienicznych. Najpierw od dołu pękła mi skórka i powstała rana. A teraz prawie cała żołądź jest zaczerwieniona, a napletek jest opuchnięty i pęka skóra podczas zabiegów higienicznych. Do mycia stosuję wodę utlenioną dwuprocentową. Stosowałem kremem Clotrimazolum 1 proc., Lorinden C krem oraz zasypkę Alantan. Ostatnio robiłem okład z naparu szałwii i rumianku - to ułatwiło mi odsłonięcie główki do umycia. Pani doktor będę Pani bardzo wdzięczny za udzieloną mi poradę - SAMOTNY.
     Trudno nie badając osobiście poradzić coś sensownego i radykalnego. W przypadku wszelkich nadżerek, ropni, stanów zapalnych jak zaczerwienienie, obrzęk, bolesność i dysfunkcja jakiegoś organu, w tym przypadku śluzówki i skóry, generalnie należy unikać kontaktu tych okolic z wodą. Można łagodzić właśnie stosując przymoczki (drobne okładziki) z rumianku lub szałwii, co już na szczęście Pan czyni. Maści i kremy lecznicze najlepiej stosować naprzemiennie. Można do zestawu, który Pan stosuje, dołączyć maść Flucinar. Kiedyś na niegojące się rany, odleżyny itp. pomagał Linomag, stosowany powszechnie u starszych osób. Być może mieszanka różnych leków spowodowała te objawy uboczne, a może jeden z tych leków. Polopragmazja ma to do siebie, że prowadzi do zwielokrotnienia i spotęgowania objawów ubocznych.
     Najczęściej jednak cukrzyca prowadzi do zaburzeń odżywczych i w konsekwencji powoduje trudno gojące się zmiany skórne i śluzówkowe. Dlatego dobrze by było przebadać krew i mocz na obecność cukru. Może sama niskocukrowa dieta też trochę złagodzi objawy. Ale takie dywagowanie nie w pełni odzwierciedla istotę problemu.
     Może raz jeden jedyny skorzystać z porady lekarza rodzinnego, który w razie wątpliwości skieruje na konsultację do lekarza internisty lub zleci badania laboratoryjne krwi i moczu, nie zaszkodzi też badanie na cholesterol i trójglicerydy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska